Naturalnie w Równowadze > Umysł i ciało > Zdrowie > Akupunktura – warto?

Akupunktura – warto?

Opublikowano: 08/02/2022
Katarzyna Kieszkowska

Tworzę programy edukacyjne i certyfikujące. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę z zakresu medycyny żywienia, ekoterapii i naturalnego podejścia do zdrowia. Od 30 lat jestem dydaktykiem (Uniwersytet Warszawski, Lang LTC), edukuję i zarządzam procesami edukacyjnymi

Data ostatniej aktualizacji: 08.02.2022

Akupunktura kojarzy się ze wbijaniem igieł w skórę pacjenta. Wydawać się to może całkiem bolesne, aczkolwiek wcale nie musi takie być. Zabieg ten, sam w sobie, ma wiele zwolenników, jak również przeciwników. Jest on w stanie zapewnić wiele korzyści zdrowotnych, ale nie będzie on dobry dla każdego. Na czym dokładnie polega akupunktura? Jakie są jej wady i zalety? Kto powinien rozważyć skorzystanie z takiego zabiegu? Dowiesz się tego w naszym artykule.

Spis treści:

  1. Na czym polega akupunktura?
  2. Wady i zalety akupunktury
  3. Akupunktura – dla kogo?
  4. Podsumowanie

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Na czym polega akupunktura?

Akupunktura uważana jest za jedną z najstarszych metod leczenia wszelakich dolegliwości. Stosowano ją już około 4000 lat przed naszą erą. W Chinach, bo właśnie stamtąd się wywodzi, stosowano ją przy pomocy ostro zakończonych odłamków skał, którymi następnie nakłuwano skórę pacjenta. Zanim wynaleziono brąz, stosowano ostre szpikulce zrobione z kamienia, bambusa lub kości. Następnie używano igieł zrobionych z brązu, żelaza oraz stali. Terapia igłami była dostępna dla wszystkich. Nawet rodzina cesarza mogła skorzystać z jej dobrodziejstwa. Do leczenia schorzeń jego rodziny stosowano natomiast igły wykonane ze złota lub srebra.

Współczesna akupunktura polega na nakłuwaniu wybranego obszaru ciała. Używa się do tego metalowych igieł. Zabieg ten ma na celu wzmacniać przepływ energii pacjenta oraz podnieść jego witalność. Zwolennicy akupunktury twierdzą, że każdy obszar skóry jest połączony siecią nerwów z danym miejscem wewnątrz ciała. Są oni przekonani o tym, że odpowiednia stymulacja sieci nerwów wpłynie pozytywnie na daną część ciała i sprawi, że odczuwalne będzie ukojenie bólu, odprężenie, a także relaks. Sympatycy akupunktury uważają, że przywraca ona równowagę fizjologiczną i metaboliczną, naprawia tkanki i wzmacnia układ odpornościowy.

Zapisy na darmowy webinar: Wykorzystaj moc natury latem

W czasie zabiegu nakłuwa się określoną liczbę punktów i pozostawia igły na 10-30 minut. Możliwe jest również stosowanie krótkotrwałych, kilkusekundowych nakłuć. Terapia ta jest terapią bodźcową, dlatego też, aby osiągnąć pożądany efekt, należy dość często korzystać z takich zabiegów. Zaleca się powtarzać zabieg około 10 razy do pół roku czasu. Pamiętaj jednak, że każdy organizm reaguje inaczej. U jednego oczekiwane rezultaty mogą pojawić się już po kilku zabiegach, a u drugiego – po kilkunastu. Dokładny czas i intensywność zabiegów jest zawsze konsultowana bezpośrednio z lekarzem lub akupunkturzystą.

Jest to zabieg w zasadzie bezpieczny. Trzeba mieć jednak na uwadze, że igły powinny być sterylizowane, aby nie doszło to zarażenia się poważnymi chorobami. Sterylizacja igieł powinna odbywać się tylko w odniesieniu do jednego pacjenta. Akupunkturzyści jednak coraz częściej korzystają z igieł jednorazowych, aby zminimalizować ryzyko zarażenia do zera.

Może Cię zainteresować: Nasze kursy online

Wady i zalety akupunktury

Każdy z zabiegów posiada jednak swoje wady i zalety. Nie inaczej będzie z akupunkturą. Oczywiste będzie, że zwolennicy znajdą same plusy korzystania z takiego zabiegu, a przeciwnicy same minusy. Postaramy się jednak znaleźć złoty środek i wymienić zarówno zalety, jak i wady.

Zalety akupunktury:

  • zapewnia dobre efekty terapeutyczne wraz z innymi metodami leczniczymi,
  • jest w stanie wyleczyć wiele schorzeń,
  • jest w stanie znieczulić pacjenta do operacji bez narkozy,
  • dobrze wykonywana nie powoduje żadnych skutków ubocznych,
  • leczy uzależnienia – od papierosów, alkoholu, słodyczy, a także pomaga kobietom cierpiącym na bulimię,
  • przywraca równowagę organizmowi,
  • pomaga w leczeniu nerwic.

Wady akupunktury:

  • nie pomaga na choroby w zaawansowanym stadium,
  • jest nieskuteczna w przypadku terapii nowotworów, przewlekłego nadciśnienia tętniczego czy chorób układu immunologicznego,
  • nie pomaga w leczeniu depresji, schizofrenii i nerwic lękowych,
  • nie jest skuteczna podczas przyjmowania niektórych leków,
  • nie zadziała, jeśli pacjent nie jest przekonany do tej metody,
  • długi czas oczekiwania na zadowalające efekty (nawet do 10 zabiegów),
  • ślady na skórze.

Akupunktura – dla kogo?

Skuteczność i efekt akupunktury zależny jest od wielu czynników np. dobór właściwych punktów, odpowiednio dobrze przeprowadzony zabieg czy stopień zaawansowania choroby. Należy jednak pamiętać, że działanie lekarza zawsze jest ukierunkowane na przyniesienie ulgi choremu. Akupunkturę stosuje się zawsze po dokładnej konsultacji z lekarzem i rozważeniu czy stan zdrowia pacjenta jest na tyle dobry, że może być wykonany zabieg z igłami. Akupunktura jest względnie tania, działa bez leków i często jest skuteczna tam, gdzie inne metody zawodzą.

Akupunktura jest szczególnie polecana osobom z:

  1. migreną,
  2. chorobami zwyrodnieniowymi stawów,
  3. zaburzeniami nerwów,
  4. chorobami kręgosłupa,
  5. stanami po udarze mózgu,
  6. bólami nieznanego pochodzenia.

Przeciwwskazania do stosowania akupunktury:

  1. hemofilia,
  2. gruźlica,
  3. zespół ostrego brzucha,
  4. wyniszczenie organizmu,
  5. choroby układu oddechowego.

Podsumowanie

Akupunktura staje się być bardzo dobrą alternatywą, a nawet uzupełnieniem leczenia farmakologicznego bólu, ze względu na brak skutków ubocznych. Warto mieć na uwadze fakt, że zabieg ten nie jest bolesny. Pacjent zazwyczaj nie czuje igły. Z pewnością zwykły zastrzyk u lekarza jest dużo bardziej traumatycznym przeżyciem, niż zabieg akupunktury u profesjonalisty. Pamiętaj jednak, że akupunktura nie jest dla wszystkich. Zanim jednak się na nią zdecydujesz, koniecznie skonsultuj to ze swoim lekarzem.

Katarzyna Kieszkowska

Tworzę programy edukacyjne i certyfikujące. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę z zakresu medycyny żywienia, ekoterapii i naturalnego podejścia do zdrowia. Od 30 lat jestem dydaktykiem (Uniwersytet Warszawski, Lang LTC), edukuję i zarządzam procesami edukacyjnymi