Naturally Balanced > Umysł i ciało > Psychologia > Ataki paniki: co robić? Jak zapanować?

Ataki paniki: co robić? Jak zapanować?

Opublikowano: 26/05/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 26.05.2022

Atak paniki to nic innego, jak napad intensywnego lęku, który może pojawić się w wyniku sytuacji stresowej, w przebiegu depresji, czy fobii, mówimy wtedy o napadach sytuacyjnych. Jednak atak paniki może również pojawić się spontanicznie. Co istotne, ataki paniki mogą pojawić się na każdym etapie naszego życia, a nieleczone mogą nie tylko pogarszać nasze samopoczucie, ale również prowadzić do zwiększenia częstotliwości ich występowania. Nieleczone ataki paniki, mogą skutkować nowymi fobiami, np. lęk przed wystąpieniem kolejnego ataku.

Spis treści:

  1. Jak leczyć ataki paniki?
  2. Jak przebiega atak paniki? Jak rozpoznać?
  3. Jak zapanować nad atakiem paniki?
  4. Atak paniki: czego nie robić?

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Jak leczyć ataki paniki?

Warto zaznaczyć, że ataki paniki można całkowicie zredukować. Najskuteczniejszą formą ich leczenia, jest psychoterapia, która uczy pacjenta rozpoznania i przerwania napadu paniki, co skutkuje zmniejszoną częstotliwością ich wystąpienia. Dzięki psychoterapii poznajemy mechanizm działania, a co za tym idzie, uczymy się panować nad sytuacją, w której do tej pory odczuwaliśmy całkowity brak kontroli.

Jeśli pacjent wyjątkowo źle znosi ataki paniki i nie jest na tyle silny, czy też gotowy, aby je zrozumieć, przeanalizować oraz nad nimi pracować, warto skonsultować to z lekarzem psychiatrą, który zadecyduje o wdrożeniu wsparcia farmakologicznego.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Jak przebiega atak paniki? Jak rozpoznać?

Osoby, które doświadczyły ataku paniki, doskonale wiedzą, że nie da się go pomylić z żadną inną dolegliwością. Charakteryzuje się on bowiem wystąpieniem kilku objawów somatycznych w jednym czasie, z intensywną siłą. Do najczęstszych objawów w przypadku ataków paniki należą:

  • Poczucie odrealnienia,
  • Strach przed chorobą psychiczną,
  • Strach przed nagłą śmiercią,
  • Drętwienie języka,
  • Duszności (nieregularne oddychanie, trudność w złapaniu powietrza),
  • Przyspieszone bicie serca w połączeniu z kołataniem serca,
  • Nadmierna potliwość,
  • Ucisk w klatce piersiowej,
  • Nudności.

Jak zapanować nad atakiem paniki?

Istnieje kilka technik, które możemy zastosować w przypadku wystąpienia ataku paniki:

Urealnienie

W przypadku wystąpienia ataku warto powtórzyć sobie (nawet w głowie), że mamy w tym momencie atak paniki (nazwanie tego, co się z nami dzieje w obecnej sytuacji bardzo pomaga w wyciszeniu i odzyskaniu kontroli). Możemy powtarzać sobie, że to tylko atak, który potrwa kilka/kilkanaście minut, a naszemu życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Technika bezpiecznego miejsca

Warto udać się do miejsca, w którym czujemy się bezpiecznie, np. przejść do sypialni i szczelnie otulić się kocem, zaparzyć sobie ciepłej, ulubionej herbaty, powtarzając sobie, że jesteśmy bezpieczni, atak paniki chce przejąć kontrolę, ale my doskonale wiemy, że to tylko chwilowe.

W myśl idei: „Twój samolot właśnie ma małe turbulencje, ale nie przejmuj się, jesteś świetnym pilotem i zaraz wszystko wróci do normy”.

Kontrola oddechu

Podczas ataku paniki, bardzo często doświadczamy hiperwentylacji, która niestety wzmaga nasze odczucia lękowe. Warto więc zastosować kontrolę oddechu:

→ Wciągnij powoli powietrze przez nos, licząc w myślach do pięciu.

→ Zatrzymaj powietrze w płucach, licząc do pięciu.

→ Wypuszczaj powietrze powoli, licząc do pięciu.

Skupianie się na oddechu, pozwala na odzyskanie równowagi oraz przywróceniu prawidłowego rytmu serca.

Wsparcie

Jeśli czujemy się na siłach i mamy w swoim otoczeniu osobę godną zaufania, która rozumie nasze ataki paniki, warto do niej zadzwonić, bądź poprosić ją, aby odwiedziła nas w tej chwili. Jednak wszystko zależy od tego, jakie mamy potrzeby w danej chwili. Nie każdy człowiek w momencie intensywnego lęku, czuje się na siłach, aby rozmawiać z przyjaciółmi. Inni wręcz przeciwnie, czują się dużo lepiej, kiedy tylko ujrzą na horyzoncie przyjaciela.

Atak paniki: czego nie robić?

Przede wszystkim nie należy negować wystąpienia ataku. Ukrywanie go przed sobą, czy wypychanie, będzie skutkowało nasileniem się naszych odczuć, a co za tym idzie, będzie wydłużało czas trwania.

Ważne: Powyższy artykuł NIE jest poradą medyczną. Jeśli występują u Ciebie ataki paniki, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również: Strach i lęk: czy wiesz czym się różnią?


Źródła:

Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders V

(Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne)

ICD 10 (International Classification of Diseases )

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.