Naturally Balanced > Modele ekoterapii > Terapia grzybami > Chaga – magiczny, prozdrowotny grzyb w Twoim lesie

Chaga – magiczny, prozdrowotny grzyb w Twoim lesie

Opublikowano: 12/01/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 12.01.2021

Na pierwszy rzut oka wygląda jak guz, który obrasta kawałek zranionego drzewa. Potrafi osiągać naprawdę bardzo duże rozmiary. Znajduje się na „Czerwonej liście roślin i grzybów Polski” i jest to gatunek potencjalnie zagrożony, który ma status – R. Co to oznacza? Niestety nie możemy zebrać go na własną rękę. Nikt jednak nie zabroni wam spojrzeć nieco w górę i rozglądać się jak rośnie i poznać naturalne środowisko jego wzrostu oraz ile dobrego jest w stanie dla nas zrobić. Fakty są onieśmielające.

Aktualnie mamy styczeń, to ten czas w roku, gdzie ciężko znaleźć w naturalnym środowisku cokolwiek. Dlatego zostają nam do wyboru zimowe grzyby, ostatnie owoce dzikiej róży, ewentualnie świeże iglaki. Gdy już myślałem, że nic mnie nie zaskoczy i na horyzoncie nie pojawiało się nic nowego, wpadła mi w oczy podczas spaceru, wyglądająca jak skamielina albo zastygnięta lawa – chaga. Widziałem, że są osoby, które suplementują grzyby nadrzewne w swojej codziennej diecie, ale nie sądziłem, że spotkam jednego z nich na swojej wyprawie do lasu. A co najważniejsze, jesień i czas do wczesnej wiosny to najlepszy okres na spotkanie Błyskoporka w lesie. Warto więc wybrać się do lasu na poszukiwania.

Spis treści:

  1. CHAGA – informacje
  2. CHAGA w kuchni – jak smakuje?
  3. Uwaga
  4. Ciekawostki – CHAGA

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

CHAGA – informacje

CHAGA / Błyskoporek podkorowy / Inonotus obliquus – to wieloletni grzyb, który wyrasta na miejscu zranionego bądź uszkodzonego drzewa, głównie na drzewach liściastych. Przywędrował do nas z północnych regionów Chin i Rosji, a dokładnie z Syberii. W naszym kraju bardzo rzadko spotykany, a jeśli już go znajdziesz, to przeważnie na brzozie. Wyrasta również na topoli, klonie, wiązach oraz bukach. Produkuje dwa rodzaje owocników- bezpłciowe oraz płciowe. Jako pierwsze wyrastają bezpłciowe, w którym znajdują się zarodniki (ciemno – czarne popękane owocniki). Takie owocniki mogą przetrwać na drzewie nawet kilka lat i osiągają do 40cm wielkości. Następnie wraz z obumarciem drzewa, na którym znajduje się grzyb, pojawia się drugi rodzaj, czyli zarodniki płciowe. Wtedy grzyb atakuje również środek drzewa i rozrasta się od środka. Pomimo że dla drzewa jest to niewątpliwe szkodliwy pasożyt, dla nas ludzi zawiera bardzo dużo składników, które są naturalnym antidotum, które wykorzystywane jest od lat.

Może Cię zainteresować: Nasze kursy online

CHAGA w kuchni – jak smakuje?

Z grzyba CHAGA możesz przygotować napar, nalewkę, herbatę oraz używać jako dodatek do kawy w postaci sproszkowanej. Na rynku dostępne są również kapsułki do suplementacji, wspomniany proszek oraz grzyb pokruszony na większe kawałki. Wtedy należy jednak podgotować go do 30 minut, w przypadku herbaty lub naparu to 15 min parzenia.

Jak smakuje chaga? Nie ma posmaku grzybni, ma ciepły smak. To jakby zanurzyć swoje kubki smakowe i nos w kłębek mchu leśnego. Co najważniejsze, nie ma gorzkiego posmaku jak większość produktów na bazie grzybów.

Chaga to grzyb leczniczy, zdrowotny, wspomaga nasz organizm na wielu poziomach. Oto kilka z nich:

  • działa prozdrowotnie na problemy z jelitami, wspomaga trawienie, cały układ pokarmowy, wspomaga organizm przy zaparciach. Dawniej używano go właśnie przy problemach z wątrobą i chorobami jelit.
  • problemy z żołądkiem, zapalenie żołądka, wspomaganie błony śluzowej, za który odpowiedzialny jest kwas betulinowy
  • działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, przeciwnowotworowo
  • wspomaga pamięć i koncentrację
  • oczyszcza nasz organizm

Uwaga

Kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym piersią nie zaleca się spożywanie chagi. Warto przed suplementacją zrobić sobie próbę alergiczną, jeśli jesteśmy uczuleni na alergię pokarmową w szczególności na grzyby.

Wybrane dla Ciebie: Grzyby – Przewodnik Terenowy autorstwa Dr Kazimierza Kopczyńskiego

Ciekawostki – CHAGA

  • chaga która wyrasta na brzozie, uzyskuje od niej bardzo ważny składnik betulinę, która ma szerokie zastosowanie terapeutyczne
  • pokruszonego grzyba można używać wielokrotnie do naparów, wystarczy przedłużyć czas parzenia, póki utrzymuje się ciemny kolor naparu, bądź herbaty.
  • jeśli spotkasz połamane drzewo brzozowe z grzybem, to jedyny wyjątek, gdzie możesz pobrać go z czystym sumieniem.
  • dawniej używano go do przenoszenia ognia, dlatego że długo się tli i żarzy co sprawia, że ogień długo się utrzymuje korze

Wędrując po lesie przez cały rok, przez cały sezon co chwilę spotykam na swojej drodze coś wspaniałego. Zaczynałem od prostych, codziennych dzikich ziół, które możemy spotkać na co dzień. Ale grzyb, który dzisiaj wam opisałem jest naprawdę czymś wyjątkowym. Bo to, co wydawało mi się tylko szkodnikiem, pasożytem nadrzewnym niesie za sobą wiele dobrego. Warto przyjrzeć się grzybom, ich naturalnym i prozdrowotnym właściwościom. Bo może zdrowie i dobre samopoczucie są na wyciągniecie ręki albo mijacie je za każdym razem na spacerze? Kto wie? Wiem na pewno, że natura jest niesamowita i pamiętajcie, aby codziennie o nią dbać i szanować, a ona na pewno zadba o nas. 

Źródła:
https://www.fitoterapia.pl/blyskoporekpodkorowy/
https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82yskoporek_podkorowy

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.