Naturalnie w Równowadze > Modele ekoterapii > Terapia pożywieniem > Chrupiący kurczak z frytkownicy beztłuszczowej, którego pokochasz

Chrupiący kurczak z frytkownicy beztłuszczowej, którego pokochasz

Opublikowano: 26/07/2021
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Lubisz chrupiące, pikantne i pyszne kurczaki w stylu KFC? To zdecydowanie przepis dla Ciebie! 

Frytkownica bezolejowa wykorzystuje bardzo gorące i szybkie powietrze – to dzięki temu procesowi kurczak szybko staje się chrupiący, a jednocześnie jest soczysty. Dodatkowo marynowanie mięsa w specjalnej marynacie nadaje mu miękkość i jedwabistą fakturę. Do przygotowania przepisu polecamy, oczywiście, ekologicznego kurczaka z wolnego wybiegu. Smakuje jeszcze lepiej.

Dlaczego kurczaka warto smażyć bezolejowo zamiast w głębokim tłuszczu ?

Otóż tradycyjna metoda smażenia na głębokim tłuszczu sprawia, że mięso wchłania oleje i w efekcie kawałki kurczaka są przeładowane tłuszczami i solami. Chociaż dobrze smakuje, smażone w głębokim tłuszczu jedzenie nie jest zrównoważone dla organizmu i może powodować różne problemy zdrowotne, w tym wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a nawet cukrzycę.

Z drugiej strony nowa metoda smażenia na powietrzu, we frytkownicy bezolejowej) w ogóle nie wykorzystuje oleju. To całkowicie zmienia zasady gry! Ponieważ olej jest czystym tłuszczem i zawiera wiele kalorii, dzięki całkowitemu wyeliminowaniu go tworzymy doskonale zbilansowane i pożywne danie – prawdziwy Crunchy Chicken.

Smażeniu na głębokim tłuszczu mówimy, bez żalu, “ADIEU!”

Chrupiący Kurczak “smażony” powietrzem

Kuchnia: Amerykańska

Poziom trudności: Łatwy

Porcje: 4 porcje

Czas przygotowania: 10 minut

Czas gotowania: 30 minut

Czas marynowania: przynajmniej 1 godzina – wskazane 24 godziny

Całkowity czas: 1 godzina 30 minut

Składniki:

8 skrzydełek z kurczaka (ekologiczne)

4 udka z kurczaka (ekologiczne)

Do Marynaty:

1 szklanka maślanki (lub zwykłego mleka z kilkoma kroplami cytryny)

1/3 szklanki sosu BBQ

1/5 szklanki ostrego sosu

Mieszanka do panierowania:

1/5 szklanki mąki (pszenna z pełnego przemiału)

1/2 szklanki bułki tartej (bezglutenowej)

3 łyżki czerwonego pieprzu cayenne

2 łyżki suszonego czosnku w proszku

PRZYGOTOWANIE

1. Przygotuj marynatę: wymieszaj mleko, sos BBQ, ostry sos i krople cytryny w misce. 

2. Włóż kurczaka do miski i marynuj go przez co najmniej godzinę – im dłużej będziesz marynować mięso, tym delikatniejsze się stanie.  Zalecamy pozostawienie go w lodówce na noc, aby kurczak mógł wchłonąć wszystkie smaki.

3. Przygotuj panierkę: w misce wymieszaj mąkę, bułkę tartą, suszony czosnek i czerwony pieprz cayenne. Jeśli lubisz pikantne, dodaj dodatkowy czerwony pieprz cayenne.

Zwykle używam bezglutenowej bułki tartej, ale nie wahaj się zastąpić jej inną ulubioną.

4. Wyjmij kurczaka z lodówki i z marynaty. Osusz i wrzuć do mieszanki mąki z bułką tartą. Przypilnuj, by panierka dokładnie przylegała do każdej części kurczaka.

5. Umieść zapanierowanego kurczaka we frytownicy powietrznej na 20 minut w temperaturze 190°C. Upewnij się, by nie przeładować koszyka/tacki. Najlepiej byłoby, gdyby kawałki kurczaka nie stykały się ze sobą.

6. Gdy minutnik się wyłączy, otwórz frytownicę, odwróć kurczaka i smaż na powietrzu przez kolejne 10 minut. 

7. Odpocznij kilka minut przed podaniem 🙂

Ciesz się zdrowo smażonym chrupiącym kurczakiem!

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.