Co daje medytacja?

Opublikowano: 20/09/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 20.09.2022

Jakie zalety niesie za sobą medytacja i dlaczego warto ją praktykować? Według osób medytujących, korzyści z medytacji jest bardzo dużo, a pierwsze znaczące efekty można zauważyć już po 2 tygodniach codziennej praktyki. Dowiedz się, co daje medytacja i dlaczego warto „wpuścić ją” chociaż na 15 minut dziennie do swojego życia.

Spis treści

  1. Na czym polega medytacja?
  2. Korzyści z regularnego medytowania
  3. Medytacja na wyciszenie, sen, depresję, poranek
  4. Czy medytowanie ma jakieś skutki uboczne?
  5. Jak zacząć swoją przygodę z medytacją?

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Na czym polega medytacja?

Medytacja to termin, który odnosi się do różnych praktyk i technik pracy z umysłem. Najczęściej odbywa się w warunkach wyciszenia, kiedy przyjmujemy pozycję siedzącą, zamykamy oczy i skupiamy uwagę na oddechu, ograniczając jednocześnie wszelkie negatywne myśli. Wyróżnia się m.in. medytację uważności, buddyjską medytację Vipassana czy medytację ruchową. W dalszej części artykułu dowiesz co daje regularne praktykowanie medytacji.

Polecana książka

Korzyści z regularnego medytowania

Na wstępie należy zaznaczyć, że efekty medytacji mogą być różne w zależności od praktykowanej techniki, indywidualnej intencji czy wewnętrznych uwarunkowań. Osoby regularnie praktykujące medytację, zwracają uwagę głównie na następujące korzyści z medytacji:

  • wyciszenie umysłu,
  • poczucie odprężenia,
  • uwolnienie od stresu, napięć i negatywnych emocji,
  • lepszy, głębszy sen,
  • większy spokój i opanowanie w życiu codziennym,
  • poprawa koncentracji,
  • większa życzliwość i zrozumienie w stosunku do innych oraz do otaczającego świata,
  • lepsze samopoczucie,
  • poprawa zdrowia – według rozmaitych źródeł, medytacja wspiera m.in. system nerwowy oraz odpornościowy.

Medytacja na wyciszenie

Jedną z najczęściej wymienianych przez praktyków zalet medytacji jest oczyszczenie umysłu, wyciszenie się, odzyskanie wewnętrznej równowagi. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób prowadzących intensywne życie zawodowe, przepełnione stresem i różnego rodzaju napięciami.

Warto przeczytać: Jak oczyścić umysł medytacją?

Medytacja na dobry, głęboki sen

Medytacja bardzo często praktykowana jest wieczorem, bezpośrednio przed snem. Jej celem jest ograniczenie napięć mięśniowych i emocjonalnych, tak aby przygotować ciało i umysł do głębokiego wypoczynku i regeneracji. Ważne jest to, by po skończonej praktyce nie zaburzać jej efektów rozpraszaczami, takimi jak smartfon, telewizja czy social media.

Medytacja na depresję

Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja stanowić będzie w przyszłości najczęściej występują chorobę na świecie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Według dostępnych badań, praktykowanie medytacji w większości przypadków może przyczynić się do ograniczenia lęków oraz objawów depresji, wpływając pozytywnie na samopoczucie chorej osoby. W niektórych przypadkach, efekt może być jednak odwrotny od zamierzonego, np. kiedy osoba dotknięta chorobą chce medytacją zastąpić prowadzoną terapię farmakologiczną. Depresja to na tyle poważna choroba, że każdą formę terapii powinno się konsultować z lekarzem prowadzącym, choć jak zaznaczyliśmy na początku, w większości przypadków medytacja przynosi korzystne efekty.

Sprawdź: Depresja – fakty i mity

Poranne medytowanie

Choć większość osób medytuje wieczorem w celu wyciszenia się po całym dniu wypełniania rozmaitych obowiązków, niektórzy praktykują medytację poranną. Jej celem jest to by “dobrze wejść w dzień”. Dobrze, czyli z odpowiednią intencją, spokojem, pozytywnym nastawieniem i ufnością.

Czy medytowanie ma jakieś skutki uboczne?

Wydawać by się mogło, że medytowanie niesie za sobą same korzyści. Rzeczywiście, w przypadku zdecydowanej większości osób medytacja będzie mieć bardzo pozytywne oddziaływanie. Zwraca się jednak uwagę na to, by podobnie jak w przypadku wielu innych, pozytywnie oddziałujących praktyk, nie przedobrzyć, zachowująć umiar. W przypadku osób praktykujących codzienne, wielogodzinne sesje medytacji i nadmierne skupienie na sobie mogą doprowadzić do znaczącego ograniczenia kontaktów z innymi ludźmi. Szczególnie zaleca się ostrożność osobom z obciążonym zdrowiem psychicznym, które powinny zacząć od krótkich sesji, najlepiej pod okiem nauczyciela czy terapeuty.

Jak zacząć swoją przygodę z medytacją?

Medytowanie najlepiej praktykować w miejscu odosobnienia, z dala od zewnętrznych czynników, które mogłyby nam przeszkadzać. Cisza stanowi bowiem jeden z najważniejszych czynników udanej medytacji. Osobom początkującym zaleca się wyznaczenie stałej pory dnia lub godziny, kiedy regularnie będą oddawać się praktyce. Dobrze jest rozpocząć medytację w komfortowej dla nas pozycji siedzącej, np. na wygodnej macie. Nauka medytacji początkowo opiera się przede wszystkim na obserwacji i próbach kontrolowania oddechu. Należy pamiętać że nie musimy za wszelką cenę powstrzymywać swobodnie przepływających przez naszą głowę myśli.

Mamy nadzieję, że po lekturze niniejszego artykułu, nie masz już wątpliwości co do tego, jak wiele dobrego medytacja wnosi do życia osób regularnie ją praktykujących.

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.