Naturally Balanced > Edukacja i ekologia > Jak smog wpływa na nasze życie

Jak smog wpływa na nasze życie

Opublikowano: 09/09/2021
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 09.09.2021

Smog stanowi niezwykle istotny problem, z którym muszą borykać się przede wszystkim mieszkańcy wielkich aglomeracji, ale także władze samorządowe i krajowe. Niestety nadal temat ten spychany jest na dalszy plan, a do głosu dochodzi wyłącznie w zimę, gdy smog spowodowany obniżoną temperaturą negatywnie wpływa na zdrowie wielu z nas. Niemożność odetchnięcia świeżym powietrzem nie jest jednak wymysłem ekologów, jak chce myśleć część społeczeństwa. To realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Zagrożenie, które każdego roku zbiera swoje żniwo. W jaki sposób smog wpływa na nasze życie?

Spis treści:

  1. Co to jest smog
  2. Jak smog wpływa na nasze życie
  3. Smog a umieralność

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty.

Co to jest smog?

Możemy wyróżnić dwa rodzaje smogu, biorąc pod uwagę miejsce powstania, skład chemiczny oraz warunki, w jakich występuje:

  • Smog londyński – zwany także smogiem klasycznym lub kwaśnym. Jest on spowodowany przede wszystkim spalaniem węgla oraz emisją dwutlenku siarki.
  • Smog typu Los Angeles – określany smogiem fotochemicznym lub utleniającym. Powstaje w miesiącach letnich, a jego składzie znaleźć można tlenki węgla, azotu i węglowodory.

Chociaż o smogu mówi się głośno przede wszystkim zimą, w Polsce występują obydwa rodzaje smogu. Jesteśmy zatem narażeni na jego skutki przez cały rok.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Jak smog wpływa na nasze życie?

Nie da się ukryć, iż degradacja środowiska naturalnego ma niebagatelny wpływ na stan zdrowia człowieka. Zanieczyszczenia powietrza w oczywisty sposób przyczyniają się do skrócenia długości życia chociażby poprzez zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób układu oddechowego, nowotworów czy chorób serca.

Wskazuje się, iż grupami, które są najbardziej narażone na wpływ smogu, są dzieci oraz osoby starsze, a także osoby z już istniejącymi chorobami układu oddechowego czy sercowo-naczyniowego. Ze względu na obecność pyłu w powietrzu osoby te mogą częściej borykać się z infekcjami układu oddechowego, które – dla seniorów i najmłodszych – stanowią nawet

śmiertelne ryzyko. Dodatkowo wysokie stężenie pyłu może powodować nasilenie się objawów chorobowych na przykład przy niewydolności oddechowej, nadciśnieniu tętniczym czy zaburzeniach rytmu serca. Dzieje się tak między innymi ze względu na przenikanie pyłów do krwioobiegu.

Inhalowanie pyłu może mieć także negatywny wpływ na kobiety w ciąży oraz zdrowie płodu.

Istnieją również przesłanki, iż regularna ekspozycja na smog może mieć wpływ na zwiększone ryzyko choroby nowotworowej. Pył zawieszony już w 2013 roku został uznany przez World Health Organization za kancerogen ze względu na udowodniony wpływ PM na zwiększenie zachorowalności na raka płuc.

Może Cię zainteresować: Mikroplastik w żywności

Smog a umieralność

Europejska Agencja Środowiska (EEA) wskazuje, iż regularna ekspozycja na pył zawieszony spowodowała ponad 400 tysięcy przedwczesnych zgonów w 41 państwach europejskich w 2018 roku. Trudno zatem nadal bagatelizować ogromny problem jakim na świecie i w Polsce jest smog. Szkodliwość pyłów zawieszonych jest bowiem jednoznaczna, poparta badaniami i obserwacjami. Dziwi zatem fakt, iż nadal smog traktowany jest jako nieistniejące zagrożenie dla naszego zdrowia.

Źródła:

https://journals.viamedica.pl/varia_medica/article/view/63780/47957

https://polskialarmsmogowy.pl/files/artykuly/1346.pdf

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.