Naturalnie w Równowadze > Ekoterapia w gabinecie > Dietetycy > Cukier, sól, tłuszcz: jak przezwyciężyć łakomstwo?

Cukier, sól, tłuszcz: jak przezwyciężyć łakomstwo?

Opublikowano: 07/09/2021
Monika Maciejewska

Mam na imię Monika i z wykształcenia jestem psychologiem. 

Data ostatniej aktualizacji: 07.09.2021

Pomiędzy bodźcem i reakcją jest przestrzeń, w której znajduje się nasz potencjał wyboru odpowiedzi. Odpowiedzi, od której zależy nasz rozwój i nasza wolność.

W artykule znajdziesz:

  1. Jak poradzić sobie z podjadaniem
  2. Najczęściej zadawane pytania podczas diety

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty.

Jak poradzić sobie z podjadaniem

Każdego dnia przelatują nam przez głowę setki myśli o jedzeniu. Pod wpływem impulsu, niemal automatycznie podejmujemy wiele decyzji, które wpływają na nasze zdrowie, np. czy sięgniemy po lody, czy paczka ciasteczek albo czekolada zniknie w naszym żołądku. Oto kilka pomysłów, jak sobie poradzić z takimi pokusami:

  • Daj ciału to, czego pragnie.  Jeśli masz niepowstrzymaną chęć na, cukier, sól, tłuszcz, to dlatego, że twoim ciałem rządzi potrzeba energii, lub walczysz z jakąś pierwotną przyczyną zaburzenia równowagi organizmu, typu: dysbioza czy niedobór fito-składników odżywczych. Rzecz jasna, sięgniecie po batonik nie jest zdrowym rozwiązaniem. Miej pod ręką satysfakcjonujące zamienniki, przykładowo:
  1. Prażone na sucho orzechy z solą himalajską
  2. Domowe pieczone frytki z batatów
  3. Mrożone owoce jagodowe albo mała tabliczka 72% czekolady, która pomoże Ci zaspokoić wielką ochotę na coś słodkiego.
  • Unikaj czynników prowokujących, czyli sytuacji, które wyzwalają łakomstwo- przesiadywanie przed telewizorem z paczką chipsów, zakupy, gdy odczuwasz głód, przychodzenie z pustym żołądkiem na składkową imprezę, gdzie czekają góry przekąsek.
  • Zmień schemat rozmowy toczącej się w mózgu. Najlepszym sposobem jest wypracowanie nowych przyzwyczajeń, np. zrób sobie przerwę. Gdy chwyta Cię głód, lub czujesz, że za chwilę zaczniesz się objadać, daj sobie dziesięć złotych sekund, by w tym czasie przekierować swoje myśli i emocje na podjęcie świadomej decyzji, jak chcesz się czuć? Czy zjedzenie tego, co Cię kusi, pomoże Ci osiągnąć cel? Zanim otworzysz lodówkę albo szafkę, weź głęboki wdech i zastanów się, jak się czujesz teraz i co spowodowało atak łakomstwa. Zadaj sobie następujące pytania:

Najczęściej zadawane pytania podczas diety

1.  Czy naprawdę czuję głód?

2.  Czy naprawdę teraz tego chcę?

3.  Jeśli to zjem, to jak będę się czuł/ a później?

4.  Czego teraz potrzebuje moje ciało?

5.  Czy mogę to czymś zastąpić?

6.  Czego tak naprawdę pragnę?

Wybrane Dla Ciebie: Nasze kursy online

Czasami gwałtowna chęć zjedzenia pewnych pokarmów, jak cukier, sól, tłuszcz, wynika z niezaspokojonych potrzeb albo pragnień, które łatwiej jest uciszyć jedzeniem, niż stawić im czoło albo zrobić coś, żeby je zrealizować. Jedzenie wypełnia nam niedostatki miłości, satysfakcji, wewnętrznego spokoju. Jemy, by ukoić nasze niepokoje, lęki i smutki. Niewyrażone emocje mogą powodować zachcianki pokarmowe; Łakomstwo ucisza złe historie, łagodzi ból niespełnienia. Jeśli zaczną kierować Tobą takie emocje – zatrzymaj się na pięć minut i spokojnie oraz uczciwie odpowiedz na ostatnie pytanie: Czego w rzeczywistości dotyczy mój głód? Wysłuchaj odpowiedzi, niezależnie jaka ona będzie i potraktuj ten przekaz poważnie. Poznanie prawdy może stać się początkiem procesu wyzwalania, pomoże przezwyciężyć łakomstwo, uciszyć głód i skupić się na pracy nad tym, czego w istocie poszukujesz, żeby zaznać uczucie sytości.

Sprawdź także: Rodzaje głodu – jak je rozróżniać?

Monika Maciejewska

Mam na imię Monika i z wykształcenia jestem psychologiem. Studiowałam w Australii na Griffith University, coraz dotkliwiej czując, że w terapii brakuje połączenia z ciałem i duchowością. W tym czasie joga dawała mi coraz więcej wytchnienia i pozwalała odnowić połączenie z intuicją.