Naturally Balanced > Edukacja i ekologia > Czy jedna osoba może zmienić świat, w którym żyjemy?

Czy jedna osoba może zmienić świat, w którym żyjemy?

Opublikowano: 11/11/2021
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 11.11.2021

Historia świata obfituje w historie jednostek, które ze względu na swoje specyficzne cechy charakteru, były w stanie poruszyć tysiące, a następnie miliony ludzi do zmian. Wielcy konstruktorzy, projektanci czy aktywiści, rozwijając swoje pomysły z pewnością nie przewidywali, że ich nazwiska będą słynne na globalną skalę, a jednak tak właśnie się stało. Poznaj 5 przykładów osób, bez wywarły znaczący wpływ na to, w jaki sposób dziś żyjemy.

Spis treści:

  1. Rosa Parks i incydent w autobusie
  2. Bracia Wright i pierwszy samolot
  3. Virginia Apgar i jej skala oceny noworodka
  4. Mahatma Gandhi i idea pacyfizmu
  5. Coco Chanel i rewolucja w świecie mody 

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Rosa Parks i incydent w autobusie

Jak jedna, z pozoru mało znacząca decyzja może zainspirować miliony osób? Przekonała się o tym Rosa Parks – afroamerykańska działaczka na rzecz praw człowieka, która 1 grudnia 1955 roku odmówiła ustąpienia miejsca białej osobie w autobusie. Skończyło się to krótkotrwałym pobytem w areszcie, rozprawą sądową i wyrokiem skazującym na grzywnę, jak również utratą pracy przez nią i jej męża. Wywołało to szereg protestów, w tym bojkot komunikacji miejskiej przez czarnoskórych mieszkańców, co relacjonowały krajowe i międzynarodowe media. Pokojowe protesty niedługo później objęły całe Stany Zjednoczone, a Rosa Park została nazwana „matką ruchu praw obywatelskich”.

Bracia Wright i pierwszy samolot

Urodzeni w drugiej połowie XIX wieku w Stanach Zjednoczonych bracia Orville i Wilbur Wright, opierając się na doświadczeniach pionierów lotnictwa, marzyli o stworzeniu maszyny latającej o masie cięższej od powietrza. W 1903 roku zbudowali pierwszy samolot napędzany silnikiem spalinowym, który pozwolił Wilburowi przelecieć 279 metrów w 59 sekund. Zaledwie 2 lata później miał miejsce lot o długości aż 39 minut! Dziś, trudno wyobrazić sobie podróżowanie bez samolotów, które cieszą się opinią najbezpieczniejszego środka transportu. 

Virginia Apgar i jej skala oceny noworodka

Virginia Apgar była jedną z wielu amerykańskich lekarek specjalizujących się w pediatrii, natomiast jako pierwsza została w 1937 roku certyfikowaną anestezjolożką. W latach 40. XX wieku szukała przyczyn wysokiej śmiertelności wśród noworodków. Dostrzegła problem w braku jednolitej procedury oceny żywotności dziecka, co zaowocowało opracowaniem metody oceny stanu noworodka. Metoda ta, mimo początkowych oporów środowiska medycznego, została zatwierdzona, a następnie wprowadzana nie tylko w USA, ale również w kolejnych państwach. Dziś, 10-punktowa metoda oceny stanu noworodka jest doskonale znana jako „skala Apgar” i powszechnie stosowana. Używamy jej również w Polsce, gdzie stanowi badanie obowiązkowe.

Może Cię zainteresować: Jak pozbyć się złych nawyków

Mahatma Gandhi i idea pacyfizmu

Urodzony w drugiej połowie XIX wieku w Indiach, Mahatma Gandhi, po ukończonych studiach prawniczych w Londynie wrócił do ojczyzny, a następnie zaangażował się w walkę o prawa obywatelskie w Afryce Południowej. Po powrocie do Indii, aktywnie działał na rzecz niepodległości swojej ojczyzny. Sprzeciwiał się podziałom społecznym i propagował pacyfizm jako formę politycznej aktywności. Dziś, Gandhi wymieniany jest w jednym szeregu z innymi bojownikami o prawa człowieka, jak Nelson Mandela czy Martin Luther King, a jego poglądy, myśli i cytaty przytaczane są na całym świecie jako przykład pokojowej filozofii.

Coco Chanel i rewolucja w świecie mody

Trudno o postać, która miała większy wpływ na kobiecą modę XX wieku. Coco Chanel dokonała w tym zakresie prawdziwej rewolucji, stając się nie tylko wyznacznikiem kobiecego stylu, ale również inspiracją dla kobiet na całym świcie. Francuska projektantka wprowadziła do szerokiego obiegu modę na noszenie spodni przez kobiety, tzw. „małą czarną” czy eleganckie, dżersejowe kostiumy, które zastąpiły krępujące gorsety. Chodziła w krótkich włosach, promowała opaleniznę (zarezerwowaną dotychczas dla biedniejszych warstw społecznych) i stworzyła najpopularniejszy zapach świata – Channel N05. Coco Chanel bez wątpienia miała znaczący wpływ na postępującą w XX wieku emancypację kobiet.

Więcej ciekawych informacji: Czy zawsze warto być optymistą?

Źródła:

  1. http://www.history.com/topics/black-history/rosa-parks,
  2. https://www.vogue.pl/a/rzeczy-ktore-coco-chanel-wprowadzila-do-mody,
  3. https://www.history.com/topics/inventions/wright-brothers,
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.