Naturally Balanced > Umysł i ciało > Psychologia > Depresja sezonowa – czy naprawdę istnieje?

Depresja sezonowa – czy naprawdę istnieje?

Opublikowano: 06/01/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 06.01.2021

Depresja sezonowa (ang: SAD Seasonal affective disorder) jest zaburzeniem, z którym boryka się wiele osób w sezonie jesienno-zimowym. Często mówi się, że jesienią dopada nas chandra, czyli tak zwany spadek nastroju. Warto jednak zastanowić się, czy nie mamy do czynienia właśnie z SAD, depresją sezonową, która potrafi skutecznie odebrać radość życia oraz zdolność do codziennego funkcjonowania.

Spis treści:

  1. Depresja sezonowa – najważniejsze informacje
  2. Objawy SAD
  3. Depresja sezonowa – jak sobie pomóc?
  4. Depresja sezonowa – nie bagatelizujmy, a leczmy!

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Depresja sezonowa – najważniejsze informacje

Wbrew pozorom depresja sezonowa nie jest tym samym, co jesienna chandra spowodowana brakiem słońca. Szacuje się, że SAD dotyka ok. 2% populacji Europy* i jest zaburzeniem, które warto omówić podczas konsultacji psychoterapeutycznej, ponieważ może mieć znaczący wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na nasze funkcjonowanie w okresie jesienno – zimowym.

Istotnym jest również fakt, że depresji sezonowej nie należy diagnozować sobie samemu. Diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania, stawia lekarz

Ciekawostka: Depresja sezonowa częściej dotyka kobiety, aniżeli mężczyzn.

Objawy SAD

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy objawy SAD zgadzają się z Twoim samopoczuciem. Do najczęstszych objawów depresji sezonowej zaliczamy:

  • apatia,
  • nadmierne zmęczenie oraz nadmierna senność,
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia odżywiania (brak apetytu, lub nadmierny apetyt)
  • utrata energii,
  • płaczliwość,
  • obniżenie nastroju.

Depresja sezonowa – jak sobie pomóc?

Przede wszystkim warto skonsultować się ze specjalistą, który nie tylko zdiagnozuje, czy mamy do czynienia z SAD, ale również skieruje nas na odpowiednie leczenie, które pozwoli nam odzyskać radość życia w sezonie jesienno-zimowym.

Ignorowanie objawów depresji sezonowej może skutkować nie tylko pogarszającym się samopoczuciem, ale również depresją kliniczną. Jak przebiega leczenie depresji sezonowej?

W zależności od stanu pacjenta (w przypadku SAD istotny jest również fakt, czy cierpisz na chorobę afektywną dwubiegunową)  leczenie polega zazwyczaj na psychoterapii, farmakologii oraz terapii światłem.

Psychoterapia w leczeniu depresji sezonowej

Psychoterapia pozwoli poznać schemat problemu, zrozumieć jego przebieg, a także nauczy pacjenta radzenia sobie z depresją sezonową.

Leczenie farmakologiczne

Psychiatra może również zastosować leczenie farmakologiczne, które znacząco wpłynie na nasze samopoczucie. Dzięki leczeniu farmakologicznemu pacjenci z depresją sezonową odczuwają znacznie mniejsze (bądź całkowicie wyeliminowane)problemy ze snem, znaczącą poprawę nastroju, a także powrót witalności oraz energii.

Fototerapia

Fototerapia to tak zwana terapia światłem, która była pierwszą z metod leczenia depresji sezonowej. Dzięki fototerapii, która imituje naturalne światło, czujemy się odprężeni, pełni sił oraz energii, dokładnie tak, jak w przypadku wiosennych, bądź letnich poranków.

Depresja sezonowa – nie bagatelizujmy, a leczmy!

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

W przypadku depresji sezonowej wciąż wielu osobom zdarza się bagatelizować problem, zrzucając to na porę roku, przepracowanie, czy zbyt wiele spraw na głowie. To duży błąd. SAD jest zaburzeniem, które wymaga konsultacji ze specjalistą, aby poprawił się nasz komfort życia w sezonie jesienno zimowym, a także sposób funkcjonowania w deszczowe dni.

Depresja sezonowa charakteryzuje się przebiegiem nawrotowym, dlatego większość pacjentów w trakcie remisji (okres wiosna-lato) stwierdza, że nie warto tej przypadłości konsultować z lekarzem, bo przygnębiające samopoczucie się cofnęło. Niestety, ale wiosna minie, lato upłynie, a na jesień osoby dotknięte SAD znów poczują spadek samopoczucia, pesymistyczne myśli, zmęczenie oraz spadek samooceny.

Przestańmy tłumaczyć swój nastrój złą, deszczową pogodą, a skonsultujmy go ze specjalistą, który wspomoże nas i nauczy pracy nad tym, aby każda kolejna jesień była dla nas czasem, w którym cieszymy się nową porą roku, a nie zastanawiamy, czy nasze permanentne zmęczenie oraz negatywne myśli zostaną z nami na zawsze.

Może Cię zaciekawić: Depresja – fakty i mity

Źródła:

International Statistical Classification od Diseases and Related Health Problems. X wersja. ICD 10.

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.