Naturalnie w Równowadze > Modele ekoterapii > Terapia pożywieniem > Detoks organizmu – jak go przeprowadzić by przyniósł efekt?

Detoks organizmu – jak go przeprowadzić by przyniósł efekt?

Opublikowano: 26/07/2021
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 10.02.2022

Diety oczyszczające są popularnym rozwiązaniem wśród osób, które chcą pozbyć się toksyn i zrzucić kilka kilogramów w krótkim czasie. Dieta sokowa, post głodowy czy suplementy zastępujące posiłki, to tylko niektóre ze sposobów na detoks organizmu. Możliwości jest wiele, ale czy na pewno takie restrykcje są nam potrzebne? Co to jest dieta oczyszczająca? Jaka jest najlepsza dieta wspomagająca detoks organizmu? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Dieta oczyszczająca – co to jest?

Dieta oczyszczająca, nazywana również detoksykującą ma na celu oczyszczanie organizmu z toksyn, czyli substancji trujących, uzależniających. W kontekście żywienia chodzi najczęściej o szereg substancji występujących w żywności, takich jak metale ciężkie, substancje dodawane do żywności i inne nieokreślone zanieczyszczenia. To oznacza, że do słowa “toksyna” możemy przypisać wiele różnych związków, substancji i produktów. W większości diet oczyszczających nie ma dokładnego opisu z jakich dokładnie toksyn zostanie oczyszczone nasze ciało, nie ma więc pewności czy dieta zadziała i spełni swoją rolę. Warto wiedzieć, że organizm oczyszcza się sam za pomocą podstawowych mechanizmów, takich jak pocenie się, oddawanie moczu czy usuwanie kału. Dzięki naturalnym procesom zachodzącym w organizmie możliwe jest pozbywanie się szkodliwych produktów przemiany materii oraz potencjalnie szkodliwych substancji

Oczyszczanie organizmu – objawy

Do przeprowadzenia detoksu zwykle skłaniają nas różnego rodzaju objawy. W wielu artykułach o diecie oczyszczającej wymienia się szereg z nich, wskazując, że jest to oznaka przeciążonego toksynami organizmu. Najczęściej podaje się:

  • ból głowy 
  • zmęczenie 
  • brak energii 
  • problemy ze skórą 
  • łamliwe włosy i paznokcie 
  • problemy z koncentracją 
  • nieprzyjemny oddech 
  • zgaga 
  • powolny metabolizm
  • zaburzenia trawienia
  • bezsenność

Warto zdawać sobie sprawę, że powyższe objawy mogą świadczyć o jakiejś chorobie, a niekoniecznie być wynikiem zanieczyszczonego organizmu. Jeśli któryś z objawów utrzymuje się przez dłuższy czas, wtedy warto skonsultować to z lekarzem i wykonać podstawowe badania.

Może Cię zainteresować: Nasze kursy online

Oczyszczanie organizmu – dieta

Najlepszym detoksem dla organizmu jest zdrowa, zbilansowana dieta. Co to oznacza? Fundamentem diety oczyszczającej powinny być warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, wysokiej jakości chude mięso i tłuste ryby morskie, oleje roślinne oraz nasiona roślin strączkowych. Posiłki powinny być przygotowywane na parze, gotowane lub duszone, a podstawą nawadniania powinna być woda. Należy unikać produktów przetworzonych, smażonych, słodzonych napojów gazowanych, a także ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych i wyeliminować słodycze. Ponadto należy pamiętać o regularnej aktywności fizycznej dobranej do swoich możliwości. 

Według badań porównujących wpływ diety detoksykującej i śródziemnomorskiej na organizm, wykazano wyższość tej drugiej. Osoby na diecie detoksykującej po 7 dniach utraciły wodę i masę mięśniową. Natomiast osoby będące na diecie śródziemnomorskiej zwiększyły ilość wody i masy mięśniowej oraz utraciły więcej kilogramów i tkanki tłuszczowej. To badanie pokazuje, że dobrze zbilansowana dieta ma ogromną przewagę nad dietami oczyszczającymi.  

Oczyszczanie organizmu – przeciwwskazania 

Wśród osób, które powinny się wystrzegać się popularnych diet oczyszczających są dzieci oraz nastolatki w okresie dojrzewania, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby z niedowagą, chorobami tarczycy, depresją oraz innymi chorobami przewlekłymi. Korzystanie z diet niskoenergetycznych i niedoborowych, dostępnych w internecie czy prasie, może powodować liczne zagrożenia dla zdrowia. Zbyt długie stosowanie takiego żywienia może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów, niedożywienia, zaburzeń elektrolitowych, osłabienia, nieprawidłowego funkcjonowania wielu narządów i układów, a nawet doprowadzić do śmierci. Po przeprowadzeniu takiej diety pewny jest również efekt jojo i powrót do starych nawyków żywieniowych, co sprawia, że taka dieta po prostu nie ma sensu.

Podsumowanie

Zdrowy organizm posiada zdolność samooczyszczania i nie potrzebuje dodatkowego wspomagania w postaci restrykcyjnych diet czy suplementów diety. Diety oczyszczające nie mają udowodnionego działania usuwania toksycznych substancji z organizmu. Aby wspomóc prawidłowe działanie organizmu i poprawić jego kondycję warto przestrzegać założeń zasad zdrowego żywienia. Szczególnie korzystna jest dieta śródziemnomorska, która ma szereg udokumentowanych zalet i jest dość łatwa do wdrożenia. Tylko zmiana nawyków żywieniowych gwarantuje poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego.

Więcej ciekawych informacji: Dieta a samopoczucie. Jak jedzenie wpływa na psychikę?

Źródła:

  1. Klein, A. V., & Kiat, H. (2015). Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence. Journal of human nutrition and dietetics, 28(6), 675-686.
  2. Khalil, M. T. (2017). Impact of a Detox Diet paradigm in Weight Management. IZZIVI PRIHODNOSTI, 237.
  3. Yurrita, C. (2017). Are detox diets an effective strategy for obesity and oxidation management in the short term?. Órgano oficial de la Asociación Para el Progreso de la Biomedicina, 399.
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.