Naturally Balanced > Modele ekoterapii > Terapia pożywieniem > Dieta na pamięć i koncentrację

Dieta na pamięć i koncentrację

Opublikowano: 04/01/2022
Sylwia Kieszkowska

Jestem psycholożką i psychoterapeutką. Prowadzę terapię indywidualną i grupową dla osób w trudnych sytuacjach społecznych. Specjalizuję się również w zaburzeniach związanych z odżywianiem.

Data ostatniej aktualizacji: 04.01.2022

Problemy z pamięcią i koncentracją niestety dosięgają zazwyczaj każdego człowieka. Odpowiada za to najczęściej niewłaściwy styl życia, w tym dieta bogata w żywność przetworzoną, tłuszcze zwierzęce oraz cukier. Innymi czynnikami mającymi niekorzystny wpływ na pamięć i koncentrację są: brak aktywności fizycznej, za mała ilość snu i stres. Dieta na pamięć i koncentrację pomoże zachować jasny umysł i pełne skupienie.

Spis treści:

  1. Dieta dla mózgu – węglowodany złożone i tłuszcze
  2. Dieta na pamięć i koncentrację – witaminy i minerały
  3. Dieta bogata w antyoksydanty
  4. Zioła i przyprawy na lepszą pamięć i koncentrację

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Dieta dla mózgu – węglowodany złożone i tłuszcze

Pokarmy uruchamiają mechanizmy wpływające na intelektualne funkcje mózgu, stymulują produkcję enzymów, hormonów i neuroprzekaźników odgrywających znaczącą rolę w procesach zapamiętywania i przypominania.

Niezbędną ilość energii potrzebnej do prawidłowej pracy mózgu zapewnią węglowodany złożone w codziennej diecie. Należy więc sięgać po pełnoziarniste pieczywo i makarony, brązowy ryż, otręby. Spożywanie 2-3 razy w tygodniu ryb morskich (makrela, łosoś, sardynki), olejów tłoczonych na zimno (np. lniany, rzepakowy) i orzechów dostarczy organizmowi niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.

Dieta na pamięć i koncentrację – witaminy i minerały

Prawidłowe funkcjonowanie mózgu wspomogą witaminy i minerały dostarczone z pożywieniem. W jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w żelazo, które uczestniczy w transporcie tlenu do mózgu. Do głównych źródeł żelaza można zaliczyć m.in. mięso (w tym podroby), jajka, zielone warzywa, a także rośliny strączkowe. Należy pamiętać też o witaminach, szczególnie A, C i E. Pamięć i koncentrację poprawia także magnez, który znajdziemy w owocach i warzywach (szpinak, jarmuż, pietruszka), jak również w kaszach (gryczana). Jadłospis powinien być bogaty w produkty zawierające lecytynę, czyli żółtko jaja, orzechy, nasiona słonecznika, soja czy wątróbkę.

Dieta bogata w antyoksydanty

Bardzo ważną role pełnią też antyoksydanty, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Badania naukowe potwierdzają, iż osoby spożywające pokarmy bogate w przeciwutleniacze takie jak flawonoidy i karotenoidy wykazywały się lepszą koncentracją. Zaobserwowano także mniejszy spadek zdolności poznawczych w okresie kilkunastu lat. Warto więc spożywać m.in.:

  • owoce jagodowe (zwłaszcza ciemnie, np. borówki, wronia, czarne porzeczki)
  • paprykę
  • owoce dzikiej róży
  • dynię
  • rośliny strączkowe
  • orzechy.

Przeciwutleniacze znajdują się w wielu produktach, głównie warzywach, owocach, orzechach, pestkach, a także kaszach. Wystarczy tylko odpowiednia skomponować jadłospis, by mózg pracował prawidłowo.

Może się przydać: Nasze kursy online


Zioła i przyprawy na lepszą pamięć i koncentrację

Pracę mózgu można wspomóc stosując zioła i przyprawy, które dzięki swoim cennym właściwościom korzystnie wpływają na pamięć i koncentrację. Warto sięgnąć m.in. po:

  • Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis L.) – ziele w starożytności nazywane ziołem wspomnień, które zawiera cenny olejek eteryczny. Badania naukowe potwierdzają, iż olejki eteryczne, jak również świeży rozmaryn poprawiają pamięć. Według naukowców wąchanie rozmarynu może zwiększyć pamięć nawet o 75%! Ziele wspomaga także leczenie choroby Alzheimera i demencji, zapobiega depresji, niweluje skutki stresu, co zapewnia jasny umysł.
  • Bazylia pospolita (Ocimum basilicum L.) zawiera m.in. olejki eteryczne, garbniki, związki fenolowe, saponinowe, antocyjany, flawonoidy, minerały, a także witaminę C, E, rutynę. Flawonoidy, garbniki i terpeny wpływają na poprawę pamięci i koncentracji. Żucie listków bazylii lub wdychanie aromatu liści roztartych w palcach zmniejsza nadpobudliwość, a także łagodzi skutki stresu.
  • Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) to roślina o charakterystycznym zapachu, której liście zawierają garbniki, flawonoidy, kwasy fenolowe, olejki eteryczne (mentol), triterpeny, białka, węglowodany, witaminy A i B3, a także minerały: wapń, fosfor, magnez, żelazo. Cudowny zapach mięty wzmacnia pamięć i koncentrację, co potwierdziły wyniki badań naukowych. Herbatka miętowa pobudza, wyostrza uwagę, wzmocnią pamięć roboczą i długotrwałą. 
  • Kurkuma (Curcuma longa), czyli ostryż długi zawiera skrobię, białka, tłuszcze, wapń, żelazo, potas, sód, jak również witaminy: B1, B2, B3 i C. Badania potwierdziły, że kurkuma poprawia pracę mózgu. Naukowcy twierdzą, iż spożycie jednego grama dziennie kurkumy wpływa na krótkotrwałe poprawy pamięci u osób, które mają predyspozycje do utraty pamięci. Ponadto tumeron – związek występującego w kurkumie i pobudza namnażanie i różnicowanie komórek nerwowych w mózgu.

Więcej dla Ciebie: Dieta śródziemnomorska – czy to najzdrowsza dieta na świecie

Dieta bogata w węglowodany złożone, zdrowe tłuszcze, witaminy, minerały, a także antyoksydanty to doskonały sposób na poprawę pamięci i koncentracji.

Źródła:

  1. Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, Warszawa 2014.
  2. Olejnik A., Rozmaryn – roślina zielarska o potencjale terapeutycznym, „Postępy Fitoterapii” 2010, nr 2;
  3. M. Kania, J. Baraniak, Właściwości lecznicze roślin przyprawowych na przykładzie ostryżu długiego, „Postępy Fitoterapii” 2015, nr 2;
  4. I. Mystkowska, K. Zarzecka, A. Baranowska, M. Gugala, Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) – roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, „Herbalism”, 2016, nr 1;
  5. PAP http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,398035,mieta-i-rozmaryn-na-lepsza-pamiec.html
  6. PAP http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,398035,mieta-i-rozmaryn-na-lepsza-pamiec.html
Sylwia Kieszkowska

Jestem psycholożką i psychoterapeutką. Prowadzę terapię indywidualną i grupową dla osób w trudnych sytuacjach społecznych. Specjalizuję się również w zaburzeniach związanych z odżywianiem.