Naturally Balanced > Edukacja i ekologia > Co robić i czego nie robić używając frytkownicy powietrznej AirFryer

Co robić i czego nie robić używając frytkownicy powietrznej AirFryer

Opublikowano: 08/03/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 08.03.2022

Przyjrzyjmy się bliżej prostym zasadom, o których należy pamiętać podczas smażenia bez tłuszczu przy użyciu frytkownicy. Wiem, że kiedy zaczynasz używać nowego sprzętu, zwłaszcza w kuchni, może to być onieśmielające. Dlatego omówimy najważniejsze nakazy i zakazy. W ten sposób będziesz gotowy/a i przygotowany/a do rozpoczęcia podróży z frytkownicą, gdy tylko skończysz czytać.

Spis treści:

  1. Co robić – frytkownica beztłuszczowa AirFryer
  2. Odległość jest kluczem
  3. Priorytet dla higieny
  4. Pomoce kuchenne
  5. Czego nie robić – frytkownica beztłuszczowa AirFryer
  6. Przepełnienie
  7. Unikaj używania oleju
  8. Debata – podgrzewać czy nie podrzewać
  9. Podsumowanie

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Co robić – frytkownica beztłuszczowa AirFryer

Choć na początku może wydawać się to onieśmielające, szybko przyzwyczaisz się do smażenia bez tłuszczu. Aby przygotować Cię do pierwszego smażenia, wymienię kilka najważniejszych zaleceń dotyczących korzystania z nowo zakupionej frytkownicy.

Najniższe ceny frytkownic beztłuszczowych w internecie: kliknij tutaj

Odległość jest kluczem

Przede wszystkim trzymaj frytkownicę z dala od ściany. Zalecana odległość między urządzeniem a powierzchnią to 10-15 cm. Ponieważ silnik frytkownicy znajduje się z tyłu, gorące powietrze, które krąży i wydostaje się na zewnątrz, może uszkodzić ścianę. Dlatego jest to koniecznością, gdy zaczynasz swoją podróż do zamiany oleju na powietrze.

Priorytet dla higieny

Po drugie, higiena podczas gotowania jest priorytetem. Radzę zawsze spłukać lub wytrzeć wilgotną ściereczką frytkownicę po użyciu. Pozwoli to nie tylko utrzymać urządzenie w czystości, ale także wyeliminuje wszelkie resztki jedzenia, które mogą pozostawić nieprzyjemny zapach. Proste namoczenie w ciepłej wodzie z mydłem zdziała cuda.

Pomoce kuchenne

Moja ostatnia rada to używanie folii aluminiowej lub pergaminu podczas smażenia na powietrzu. Te dwa bardzo przydatne przybory kuchenne pomogą Ci utrzymać frytkownicę w czystości. Minusem jest to, że w przypadku niektórych potraw umieszczenie pod spodem pergaminu lub folii aluminiowej może nierównomiernie rozłożyć proces smażenia na powietrzu. Dzieje się tak, ponieważ ciepło przez nią nie przechodzi. Możesz na przykład kupić papiery pergaminowe z dziurami. Jednak na przykład podczas smażenia kurczaka bez tłuszczu uważam, że lepiej jest smażyć na powietrzu bez pergaminu, a następnie dokładnie umyć frytkownicę.

Sprawdź również: Chrupiący przepis – kurczak z frytkownicy beztłuszczowej

Czego nie robić – frytkownica beztłuszczowa AirFryer

Gdy zaczniesz częściej smażyć na powietrzu, odkryjesz (miejmy nadzieję, że nie w trudny sposób), że rzeczywiście istnieją pewne wyraźne zakazy, jeśli chodzi o frytkownicę. Tutaj podam wam moje najważniejsze 3, które chciałbym wiedzieć, kiedy po raz pierwszy zacząłem korzystać z urządzenia AirFryer.

Przepełnienie

Na początek bardzo ważne jest, aby nie przepełniać kosza lub tacy frytkownicy. Wiem, że czasami jej wielkość może być frustrująca, ponieważ chcesz tylko dodać te dwa dodatkowe skrzydełka z kurczaka. Zaufaj mi, nie warto. Podobnie jak w przypadku każdej metody gotowania, musisz szanować sprzęt, którego używasz. Przepełnienie kosza spowolni proces gotowania oraz przyczyni się do rozprowadzania nierównomiernej ilość ciepła, która dociera do każdego produktu spożywczego. Zrób sobie przysługę i podziel wszystko co gotujesz na porcje. Najlepszym sposobem na zapewnienie prawidłowego smażenia na powietrzu jest upewnienie się, że nie stykają się ze sobą.

Unikaj używania oleju

Po drugie, zalecałbym unikania stosowania oleju. Wiem, że wiele przepisów wspomina o spryskiwaniu tacy lub kosza olejem. W moim doświadczeniu ze smażeniem w AirFryer krok ten jest jednak zbędny. Rozumiem, że powodem jest upewnienie się, że jedzenie nie przykleja się do powierzchni. Bardzo rzadko spotykam się z tym problemem podczas smażenia we frytkownicy. W końcu powodem, dla którego smażysz z użyciem tego urządzenia jest unikanie dodawania jakichkolwiek olejów. Dlatego spryskiwanie koszyka, a nawet jedzenia olejem, jest w pewnym sensie sprzeczne z tym celem. Jeśli rzeczywiście obawiasz się, że jedzenie przyklei się do powierzchni, polecam użyć papieru pergaminowego lub folii aluminiowej. Oba są bezpieczne do smażenia na powietrzu i utrzymują tacę w czystości.

Debata – podgrzewać czy nie podgrzewać

Wreszcie, nie należy podgrzewać wstępnie frytkownicy. Teraz znowu wiem, że wiele przepisów tego wymaga. Uważam to za nieistotne. W moim pierwszym poście omówiliśmy mechanikę smażenia na powietrzu i to, jak gorące powietrze krąży bardzo szybko, gotując jedzenie. Logicznie rzecz biorąc, frytkownica powietrzna nagrzewa się w mgnieniu oka. Dlatego nie ma potrzeby wstępnego podgrzewania, aby rozpocząć proces gotowania. Zauważyłem jednak, że jeśli usmażysz na powietrzu dwie porcje jedzenia, powiedzmy kurczaka, druga będzie gotowa szybciej. To ponownie sprowadza nas z powrotem do niezwykle szybkiego ciepła krążącego wewnątrz urządzenia.

Może Cię zainteresować: Nasze kursy online

Podsumowanie

Teraz możesz rozpocząć swoją podróż z frytkownicą, korzystając z tych prostych i podstawowych zasad nakazów i zakazów.  Z czasem i kolejnymi doświadczeniami nauczysz się i znajdziesz to, co działa dla Ciebie najlepiej. Najważniejszą częścią jest cieszenie się gotowaniem w zdrowy sposób i odkrywanie nowych potraw, które kochasz!

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.