Naturalnie w Równowadze > Ekoterapia w gabinecie > Dietetycy > Głodówka czy dieta – jak przeprowadzić oczyszczenie organizmu

Głodówka czy dieta – jak przeprowadzić oczyszczenie organizmu

Opublikowano: 08/09/2021
Katarzyna Kieszkowska

Tworzę programy edukacyjne i certyfikujące. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę z zakresu medycyny żywienia, ekoterapii i naturalnego podejścia do zdrowia. Od 30 lat jestem dydaktykiem (Uniwersytet Warszawski, Lang LTC), edukuję i zarządzam procesami edukacyjnymi

Data ostatniej aktualizacji: 08.09.2021

Oczyszczanie organizmu z toksyn, podczas którego pozbywamy się szkodliwych substancji, jest procesem korzystnym dla zdrowia i jak najbardziej wskazanym dla osób, które czują się przewlekle zmęczone, cierpią na problemy z zasypianiem, a także skarżą się na brak energii czy przybieranie na wadze. Toksyny powodują również problemy gastryczne, takie jak wzdęcia czy nieregularne wypróżnianie oraz defekty urody: brzydką cerę, osłabione włosy i łamliwe paznokcie.

W artykule znajdziesz:

  1. Co daje oczyszczenie organizmu
  2. Czym jest głodówka oczyszczająca
  3. Głodówka oczyszczająca – wady i zalety
  4. Co oczyszcza organizm z toksyn
  5. Jaka dieta oczyszczająca najlepiej spełni swoje zadanie

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Co daje oczyszczenie organizmu?

Najważniejszą rolę w procesie oczyszczania organizmu odgrywa wątroba. Inne organy i układy biorące w nim udział to: nerki, układ limfatyczny, płuca, skóra i jelita – narządy, których zadaniem jest usuwanie toksyn oraz szkodliwych substancji. Można się ich pozbyć wraz ze stolcem, moczem, potem, flegmą oraz podczas procesu oddychania.

Istotą detoksu jest pozwolenie układowi trawiennego na odpoczynek od szkodliwych związków poprzez zastosowanie głodówki oczyszczającej lub lekkiej diety oczyszczającej z toksyn. Podczas kuracji należy pić 3 – 4 litry wody i herbat ziołowych na dobę.

Czym jest głodówka oczyszczająca?

Głodówka lecznicza ma działanie detoksykacyjne. Nie wszyscy wiedzą, iż organizm, który został pozbawiony pokarmu, w pierwszej kolejności konsumuje obumarłe i chore komórki oraz zalegające w jelitach resztki pokarmowe. Dzięki powstrzymywaniu się od jedzenia, w komórkach organizmu zachodzi bowiem zjawisko autofagii. Za jego odkrycie japoński profesor Yoshinori Ohsumi otrzymał w roku 2016 nagrodę Nobla.

Otóż podczas głodówki oczyszczającej na wodzie wszystkie zdegenerowane komórki są rozkładane, a z pozyskanego z nich materiału organizm buduje nowe i zdrowe. Podczas 7-dniowej głodówki, stosowanej w celu oczyszczenia organizmu nie wolno spożywać żadnych pokarmów, natomiast należy pić minimum 2 litry czystej wody dziennie.

Głodówka oczyszczająca – wady i zalety

Do niewątpliwych jej zalet można zaliczyć zapobieganie alergii, schorzeniom krążenia czy układu pokarmowego. Głodówka oczyszczająca dobrze sprawdza się także w zapobieganiu cellulitowi, trądzikowi i atopowemu zapaleniu skóry.

Jednakże taki sposób na detoks organizmu może wpływać negatywnie na stan zdrowia, obniżać poziom cukru we krwi i destabilizować prawidłowe funkcjonowanie. Poza wyniszczeniem głodówka może być przyczyną gorszego samopoczucia, zaburzeń hormonalnych, a także pojawienia się w przyszłości chorób, takich jak bulimia, czy anoreksja. Pogarsza ona także metabolizm, gdyż obawiający się braku składników odżywczych organizm będzie odkładał zapasy „na później”. Z kolei, wysoki poziom związków ketonowych, który pojawia się w organizmie w czasie głodówki, powoduje zaburzenia układu nerwowego utrudnia koncentrację, zaburza nastrój i pogarsza pamięć.

Nawet dwudniowej, ani jednodniowej głodówki oczyszczającej, pod żadnym pozorem nie powinny stosować osoby przewlekle chore, osłabione, dzieci i młodzież oraz kobiety w ciąży, a także karmiące.

Co oczyszcza organizm z toksyn?

Dobrze jest mieć świadomość, iż głodówka, nie stanowi jedynej metody na odtruwanie organizmu. O wiele bardziej bezpiecznym i łagodnym rozwiązaniem jest zastosowanie sprawdzonej diety oczyszczającej, która powinna jednak zawierać odpowiednią ilość składników odżywczych, aby organizm mógł dobrze funkcjonować.

Przede wszystkim należy zrezygnować ze spożycia takich produktów jak:

  • cukier,
  • biała mąka,
  • czerwone mięso i jego przetwory,
  •  mleko i jego przetwory oraz używki.

Natomiast należy wzbogacić dietę o:

  • duże ilości warzyw i owoców,
  • kasze,
  • herbatki ziołowe,
  • naturalne soki.

Szczególne właściwości detoksykacyjne posiadają:

  • rukola, granat,
  • żurawina,
  • algi,
  • buraki,
  • jabłka,
  • zielona herbata,
  • sok z aloesu.

Oczyszczaniu jelit sprzyjają duże ilości błonnika i wody.

Jaka dieta oczyszczająca najlepiej spełni swoje zadanie?

Najzdrowszym sposobem oczyszczania może być dieta warzywno-kaszowa z okresowym wykluczeniem białka, pozwalająca zregenerować się odciążonemu układowi pokarmowemu. Natomiast osoby, które pragną w krótkim czasie i bezstresowo odtruć organizm mogą zastosować kilkudniowe, krótkie terapie takie jak, chociażby: sokowa dieta detoks – 3 dni albo koktajlowa dieta – 3-dniowy detoks organizmu. Dieta oczyszczająca sokowa jest dietą płynną, która polega na spożywaniu świeżo przygotowanych napojów z owoców i warzyw. Pozwala ona na odciążenie układu trawienia, wspomagając jednocześnie jego funkcje. Niezwykle korzystny jest fakt, iż nie wymaga ona liczenia kalorii i gotowania posiłków. Natomiast, dieta koktajlowa polega na wypijaniu miksowanego smoothie z owoców i warzyw, nawet cztery razy dziennie.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Innym sposobem oczyszczania organizmu może być dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Taka dieta oczyszczająca 14 dniowa, której jadłospis można bez trudu odszukać w internecie, będzie zarówno bezpieczna jak i optymalna jako detoks. Ponadto inne formy jak chociażby dieta herbaciana, aloesowa, czy owocowa również z pewnością okażą się skuteczne w charakterze diety oczyszczającej. Jadłospis każdej z nich został sprawdzony przez dietetyków i można go bezpiecznie stosować.

Dowiedz się więcej: Detoks organizmu – jak go przeprowadzić, by przyniósł efekt

Źródła:

1/https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/glodowka-oczyszczajaca-dla-kogo-i-kiedy-jest-wskazana-glodowka-oczyszc-aa-FeET-diKt-xwv7.html

2/https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/tygodniowy-detoks-sokami-zasady-oczyszczajacej-diety-sokowej-aa-gn1o-PFf6-LrP4.html

3/Karolina i Maciej Szaciłło – Detoksy czyli jak oczyścić swój organizm Wydawnictwo Zwierciadło

4/Paulina Borkowska i Beata Anna Dąbrowska, – Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Program na 6 tygodni” 

5/Celina Cybulska, Emilia Marcinkowska, Marian Grzymisławski Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Katedra Chorób Wewnętrznych, Metabolicznych i Dietetyki, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – Głodowanie z wyboru — konsekwencje zdrowotne w: journals.viamedica.pl

6/https://sante.pl/jedz-zdrowo/dieta-oczyszczajaca-sposob-na-dobre-samopoczucie/

7/https://www.laroche-posay.pl/artykul/dlaczego-warto-zrobic-detoks-organizmu/a33217.aspx

 

 

 

Katarzyna Kieszkowska

Tworzę programy edukacyjne i certyfikujące. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę z zakresu medycyny żywienia, ekoterapii i naturalnego podejścia do zdrowia. Od 30 lat jestem dydaktykiem (Uniwersytet Warszawski, Lang LTC), edukuję i zarządzam procesami edukacyjnymi