Data ostatniej aktualizacji: 18.11.2024
Hipoterapia to terapia uzupełniająca podstawowe działania terapeutyczne i rehabilitacyjne, której celem jest poprawa funkcjonowania człowieka w różnych sferach życia: emocjonalnej, poznawczej i społecznej. Uznanie konia i jego ruchu jako terapeutycznego daje nowe możliwości leczenia schorzeń takich jak: autyzm, mózgowe porażenie dziecięce, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, zespół Downa, zaburzenia lękowe, depresja oraz różne formy urazów rdzenia kręgowego.
Spis treści:
- Formy hipoterapii
- Korzyści ze stosowania hipoterapii
- Kto może prowadzić zajęcia?
- Koszty hipoterapii
- Podsumowanie
Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.
Formy hipoterapii
Hipoterapia obejmuje różne formy, które są dostosowane do specyficznych potrzeb pacjentów:
- Fizjoterapia na koniu – polega na gimnastyce leczniczej wykonywanej na koniu poruszającym się stępem, mającej na celu usprawnienie ruchowe pacjenta. Jest prowadzona przez fizjoterapeutę lub pod jego nadzorem. Trójwymiarowy ruch grzbietu konia w stępie naśladuje ruchy miednicy podczas prawidłowego chodu człowieka. W tym samym czasie barki i swobodnie zwisające kończyny dolne jeźdźca zachowują się jak u idącej osoby. Daje to możliwość nauki chodzenia „bez chodzenia”. Pomaga więc osiągać kroki milowe w nauce chodzenia osobom, które mają z nią trudności.
- Psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka – to zespół działań jeździeckich, pedagogicznych i psychologicznych, które mają na celu wsparcie intelektualne, poznawcze, emocjonalne i fizyczne pacjenta. Tę formę terapii prowadzi psycholog, pedagog, terapeuta zajęciowy lub osoby działające pod ich kierunkiem.
- Terapia kontaktem z koniem – skupia się na nawiązaniu kontaktu pacjenta ze zwierzęciem, otaczającym środowiskiem i innymi ludźmi, a jej kluczowym elementem jest interakcja z koniem, a nie sam dosiad. Jest prowadzona przez psychologa, pedagoga, lekarza psychiatrę lub pod ich kierunkiem.
- Jazda konna dla osób niepełnosprawnych (rekreacyjna i sportowa) – nie jest formalną częścią hipoterapii, ale jest z nią ściśle związana i może mieć terapeutyczne aspekty.
Korzyści ze stosowania hipoterapii
Hipoterapia oferuje szeroki zakres korzyści fizycznych, psychicznych i społecznych. Pomaga w poprawie ogólnej sprawności fizycznej, zwiększa pewność siebie, redukuje stres i lęk, oraz rozwija umiejętności społeczne. Dodatkowo, pacjenci często doświadczają poprawy jakości życia dzięki regularnym sesjom terapeutycznym.
- Poprawa równowagi i koordynacji – ruch konia zmusza pacjenta do ciągłego dostosowywania swojej pozycji, co rozwija umiejętności równowagi i koordynacji.
- Wzmocnienie mięśni – ćwiczenia na koniu angażują różne grupy mięśniowe, co prowadzi do ich wzmocnienia, szczególnie u osób z osłabioną siłą mięśniową.
- Poprawa motoryki -hipoterapia pomaga w poprawie zarówno motoryki dużej, jak i małej, co znacząco wpływa na zdolności motoryczne pacjentów.
- Redukcja spastyczności – dla pacjentów z problemami neurologicznymi, hipoterapia może pomóc w redukcji spastyczności mięśni, co zwiększa swobodę ruchów.
- Zwiększenie samodzielności – poprawa mobilności i koordynacji pozwala pacjentom na większą samodzielność w codziennym życiu.
- Poprawa postawy i stabilności – ćwiczenia podczas jazdy na koniu pomagają w korekcji postawy i zwiększeniu stabilności, co jest kluczowe dla osób z problemami ortopedycznymi.
- Rozwój umiejętności społecznych– interakcja z koniem i terapeutą sprzyja rozwojowi umiejętności społecznych, budowaniu relacji i komunikacji.
- Poprawa samopoczucia i poczucia własnej wartości – sukcesy w hipoterapii zwiększają poczucie własnej wartości i pewności siebie, a bliski kontakt ze zwierzęciem działa relaksująco.
- Redukcja stresu i lęku – bliski kontakt z koniem i spokojne otoczenie stajni obniżają poziom stresu oraz lęku.
- Poprawa funkcji sensorycznych – hipoterapia stymuluje różne zmysły, co poprawia funkcje sensoryczne, szczególnie u osób z zaburzeniami sensorycznymi.
- Stymulacja neuroplastyczności – regularne ćwiczenia i stymulacja sensoryczna mogą promować neuroplastyczność mózgu, kluczową w rehabilitacji neurologicznej.
- Wspomaganie procesów rehabilitacyjnych – hipoterapia wspomaga procesy rehabilitacyjne, przyspieszając powrót do zdrowia po urazach lub operacjach.
Kto może prowadzić zajęcia hipoterapeutyczne?
Hipoterapia może być prowadzona tylko przez wykfalifikowanych hipoterapeutów. Co więcej może być przeprowadzona tylko za zgodą lekarza. Aktualnie uprawnienia posiadają instruktorzy rekreacji ruchowej ze specjalnością hipoterapii posiadający legitymację wydaną przez Ministerstwo Sportu, a także absolwenci kursów realizowanych przez Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne posiadający tytuł zawodowy instruktora hipoterapii udokumentowany legitymacją i certyfikatem wydanym przez PTHip.
Zwierzę, które bierze udział w zajęciach także musi przejść odpowiednie szkolenie. Nie każdy koń nadaje się do hipoterapii. Wybierane są jedynie spokojne, dobrze ułożone zwierzęta, które wykazują łagodne i przewidywalne zachowanie. Istotne jest, aby konie były zdrowe fizycznie i psychicznie, oraz miały stabilną budowę ciała, co zapewnia bezpieczeństwo pacjentów. Są one starannie selekcjonowane i szkolone, aby efektywnie wspierać terapeutyczne potrzeby pacjentów i terapeutów.
Odkryj także inne formy terapii: Terapia z udziałem zwierząt
Koszty hipoterapii
Koszty sesji hipoterapii w Polsce zależą od ich długości oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Ceny za godzinę terapii wahają się średnio od 50 do 150 zł. Długość leczenia jest uzależniona od stanu zdrowia pacjenta i postępów osiąganych podczas terapii, trwając od kilku miesięcy do kilku lat. Ostateczna decyzja w sprawie czasu trwania terapii zależy od terapeuty, który ocenia postępy i reakcje pacjenta.
Podsumowanie
Hipoterapia jest zaawansowaną formą terapii, która wykorzystuje ruch konia jako terapeutyczny element wspomagający leczenie różnorodnych schorzeń, takich jak autyzm, mózgowe porażenie dziecięce, stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. Dzięki trójwymiarowemu ruchowi grzbietu konia, hipoterapia naśladuje ruchy miednicy podczas prawidłowego chodu człowieka wspierając osoby z trudnościami w chodzeniu. Formy hipoterapii, takie jak fizjoterapia na koniu, psychopedagogiczna jazda konna i terapia kontaktem, są dostosowane do specyficznych potrzeb pacjentów wspierając ich zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Konie wykorzystywane do hipoterapii muszą spełniać wysokie standardy zdrowotne i temperamentu zapewniając bezpieczeństwo i efektywność terapii. Koszty hipoterapii różnią się zależnie od lokalizacji i długości terapii, która jest indywidualnie dopasowywana do potrzeb pacjenta i postępów osiąganych podczas sesji terapeutycznych.