Naturally Balanced > Modele ekoterapii > Terapia roślinna > 5 powodów, aby podążać za stylem życia Horta (zbieraniem dzikiego pożywienia)

5 powodów, aby podążać za stylem życia Horta (zbieraniem dzikiego pożywienia)

Opublikowano: 14/02/2023
Jouko Kivimetsä
Po zakończeniu dość regularnej i udanej kariery w branży reklamowej, a następnie rozwoju inkubatorów przedsiębiorczości w kilku krajach, zdałem sobie sprawę, że moim największym zadaniem rozwojowym jest rozwój samego siebie, własnego ciała i zdrowia psychicznego oraz posiadanie sensownej misji. Wszystkie te elementy były w złym stanie. W wieku 40 lat zrezygnowałem z kariery, sprzedałem firmę i zostałem w domu z jedynym dzieckiem, które poszło do szkoły w wieku 7 lat. Studiowałem wszystko, co było dostępne w dziedzinie zdrowia psychicznego i fizycznego, aby stworzyć holistyczny sposób życia w zdrowiu i szczęściu w naturalny sposób.<br>

Data ostatniej aktualizacji: 16.02.2023

Spędziwszy ponad 20 lat promując zbieranie dzikiego pożywienia prawie „na pełny etat”, słyszałem co najmniej 50 dobrych powodów, dla których wszyscy podjęli inicjatywę zbierania dzikiego pożywienia, znanego jako „horta”. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę korzyści, wybranie pięciu najlepszych powodów jest dość trudne, ale zaczynamy. Zbieranie dzikich roślin i kwiatów było najszybciej rozwijającym się hobby na świeżym powietrzu w mojej rodzinnej Finlandii w tym tysiącleciu. Już ponad 20% osób w wieku powyżej 15 lat uważa się za ogrodników – jest to z pewnością rekord świata w przeliczeniu na jednego mieszkańca!

Spis treści:

  1. Etyka: Zrównoważony rozwój, równość, klimat
  2. Rozkoszuj się smakiem
  3. Wartości odżywcze dzikich roślin
  4. Poczucie bezpieczeństwa i rezerwa na wypadek sytuacji kryzysowej
  5. Horta zaprasza do wejścia na łono natury i otwarcia oczu

Ten artykuł można przeczytać w 4 minuty.

Powód 1. Etyka: Zrównoważony rozwój, równość, klimat

Ślad węglowy dzikiej żywności  jest zazwyczaj zerowy – lub nawet ujemny, przyczyniając się do rozwoju środowiska naturalnego. Jeśli żywność znajduje się w odległości krótkiego spaceru i zbierasz ją w torbie lub pojemniku wielokrotnego użytku, a także jeśli decydujesz się na suszenie roślin, umieszczając je w ciepłym miejscu bez dodatkowej energii – nie wyrządzasz żadnej szkody środowisku. Nie używasz maszyn, środków chemicznych czy transportowych, jak w przypadku przemysłowej produkcji żywności. Dlatego zastępując niektóre konwencjonalne produkty w swojej diecie hortą, eliminujesz ślad węglowy obciążający planetę i nie przyczyniasz się do działalności rolniczej, która zubaża glebę. Uprawa dzikiej żywności nikogo nie obciąża i nie potrzeba do tego certyfikatu ekologicznego. Przynajmniej w Finlandii, dzikie rośliny są naprawdę czyste.

Dzikie rośliny można zbierać prawie wszędzie. Skarb dzikich roślin jest dostępny dla każdego – bogatego i biednego, starego i młodego. Hortę można znaleźć nawet na małym podwórku. Wszystko, czego potrzebujesz, to wiedza, którą można łatwo zdobyć pod kierunkiem poinformowanego przyjaciela (miejmy nadzieję, że wykwalifikowanego!) lub uczestnicząc w jednym z wielu niedrogich kursów, które zapewniają ci dobre hobby przyrodnicze na całe życie, które łączy cię z naturą za każdym razem.

W niektórych przypadkach ślad węglowy horty może być nawet ujemny. Jeśli centra miast mają ogrodzone obszary dzikich roślin (od psów i gęsi), wtedy horta jest również dostępna dla mieszkańców miast, którzy nie potrzebują podróży samochodem, aby zdobyć dzikie, zdrowe jedzenie. Koszenie trawnika wymaga paliwa i nawadniania, podczas gdy pozostawienie dzikich żywopłotów, aby mogły się rozwijać, stanowi mały „pochłaniacz węgla”. Jeśli zbierasz dziką żywność, klimat ci podziękuje! 

Powód 2. Rozkoszuj się smakiem

Horta jest pyszna! Prawie wszystkie restauracje Michelin używają dzikich roślin. Najlepsi szefowie kuchni nie używają ich nawet dla ich licznych walorów zdrowotnych, ale dla niesamowitych, naturalnych smaków i aromatów.

Moje osobiste ulubione smaki wśród licznych jadalnych dzikich ziół to delikatne, marchewkowe pędy kozłka lekarskiego, soczysta skórka krzewu polnego, elegancko pachnące kwiaty borówki amerykańskiej i oszałamiająca kombinacja herbaty z dzikich kwiatów: kora świerkowa, lisie ogony i liście borówki amerykańskiej – wszystko to razem zaparzone. Wszystkie te rośliny można jeść prosto z lasu lub pola, o ile pamięta się o ograniczeniach związanych z prawami rzek i zanurzeniem koziej ruty, gdy jest blisko ziemi.

Wierzę, że mamy genetyczną pamięć do podstawowych smaków natury, która sięga epoki kamienia. Często widać to na twarzy osoby, która pierwszy raz degustuje dzikie potrawy. To tak, jakby w czole zapaliła się żarówka: „Wow, to jest to, na co moje ciało czekało całe życie!”. Już jeden kęs może uczynić cię uzależnionym do końca życia.

Powód 3. Wartości odżywcze dzikich roślin

Wartość odżywcza dzikich roślin podobnych do sałaty jest różna (i dlatego trudno jest dać im „opis produktu”), ale dzikie zieleniny zebrane ze zdrowego naturalnego środowiska mogą mieć dziesięć razy więcej związków odżywczych w porównaniu z kupionymi w sklepie. Nasze ciała potrzebują więcej odżywczych treści, a nawet niewielka ilość samodzielnie zebranych naturalnych superfoods może wzmocnić twój system specjalnymi składnikami odżywczymi, które trudno byłoby ci kupić!

Superfoods są definiowane przez ich gęstość odżywczą w stosunku do wagi, a podążając za stylem życia horta mamy dziesiątki superfoods dookoła nas – i to za darmo, bez międzynarodowego importu! Dzikie pokarmy wiernie czekają na swoich zbieraczy każdego roku, nawet jeśli nigdy nie przychodzą. Albo nawet jeśli przychodzą ze złymi intencjami ze słoikiem trucizny w ręku. Mimo to, dzikie warzywa wracają wiernie co roku i są zwykle dostępne od kwietnia do grudnia, w zależności od lokalizacji. Czyż to nie jest niesamowite? Zbieracze horta mogą również zamrozić, wysuszyć i zapuszkować swoje dzikie smakołyki na resztę roku. Na moim świątecznym stole, włączamy wstępnie zamrożony posiekany dziki chrzan jako dodatek do dania, które wszyscy uwielbiają!

Nie będę się tutaj zagłębiać w obfite korzyści zdrowotne, ale zacytuję dyrektora amerykańskiej kliniki onkologicznej, która specjalizuje się w leczeniu żywieniowym, który podczas swojej podróży do Finlandii powiedział: „Wierzę, że ze względu na specjalny efekt czystego powietrza i północnego słońca, pokrzywy, mniszki, kozie mleko, ostropest i barszcz, które rosną dziko w Finlandii są prawie najlepszym pożywieniem, jakie jakakolwiek osoba na całej planecie może włożyć do ust”.

Powód 4. Poczucie bezpieczeństwa i rezerwa na wypadek sytuacji kryzysowej

Dzikie rośliny od wieków były wykorzystywane jako żywność survivalowa. Horta może być ratunkiem, nawet w czasach zagrożenia społecznego. Moim zdaniem w Finlandii nie da się umrzeć z głodu, jeśli ma się choćby rudymentarne umiejętności ogrodnicze.

Nie musisz wiedzieć wszystkiego o grzybach i jagodach, jest mnóstwo innego jedzenia! Wiele roślin ma taką samą ilość białka jak soja, a w superfoods nawet niewielkie ilości wystarczą, by organizm funkcjonował i był odporny, co jest szczególnie ważne w nagłych wypadkach.

Przez ostatnie 20 lat przeszkoliłem tysiące osób w zakresie umiejętności ogrodniczych, napisałem wiele poradników, stworzyłem kursy online i programy dydaktyczne, dzięki którym instruktorzy ogrodnictwa mogą w bezpieczny sposób inspirować ludzi do codziennego wykorzystywania i konserwowania dzikich warzyw. Z przyjemnością zauważam, jak po spokojnym początku tysiąclecia, instytucje edukacyjne i inne zaczęły z entuzjazmem przyjmować ten trend. Mówią one o dzikich roślinach nie tylko jako o tradycyjnym zajęciu, ale także jako o nowoczesnej i atrakcyjnej rzeczy do zrobienia dla młodych ludzi – nawet jako nieopodatkowane źródło dochodu, jeśli jest się bezrobotnym.

Powód 5. Horta zaprasza do wejścia na łono natury i otwarcia oczu

Każdy, kto dołącza do naszych spacerów po dzikich roślinach jadalnych, mówi: „Teraz patrzę na naturę zupełnie nowymi oczami. Tutaj nie masz nawet odwagi nigdzie stąpać, wszędzie widzisz jedzenie!”.

Wiele badań wykazało korzyści płynące ze spędzania czasu w ruchu na łonie natury. Lecznicza moc spędzania czasu w naturalnym środowisku jest dobrze udokumentowana – szczególnie przebadane są korzyści z redukcji stresu, podnoszenia nastroju ludzi i wzmocnienia naszego systemu odpornościowego. 

Znajdowanie skarbów natury i uczenie się, jak z nich korzystać, jest ogromnie cenną umiejętnością, którą możesz opanować, a następnie przekazać swoim dzieciom jako dziedzictwo oszczędzające ziemię od najmłodszych lat.

Jouko Kivimetsä

Po zakończeniu dość regularnej i udanej kariery w branży reklamowej, a następnie rozwoju inkubatorów przedsiębiorczości w kilku krajach, zdałem sobie sprawę, że moim największym zadaniem rozwojowym jest rozwój samego siebie, własnego ciała i zdrowia psychicznego oraz posiadanie sensownej misji. Wszystkie te elementy były w złym stanie. W wieku 40 lat zrezygnowałem z kariery, sprzedałem firmę i zostałem w domu z jedynym dzieckiem, które poszło do szkoły w wieku 7 lat. Studiowałem wszystko, co było dostępne w dziedzinie zdrowia psychicznego i fizycznego, aby stworzyć holistyczny sposób życia w zdrowiu i szczęściu w naturalny sposób.<br>

To dążenie doprowadziło mnie do bycia jednym z wiodących ekspertów w sprawie diety kreteńskiej, uważanej za najzdrowszą na Ziemi, całkowicie opartej na starych tradycjach, które były, jeszcze w tym czasie, utrzymywane tak dobrze. Studiowałem i nauczałem tych holistycznych zasad (dość blisko pomysłów Medycyny Funkcjonalnej) teraz prawie 30 lat.