Naturally Balanced > Modele ekoterapii > Terapia grzybami > Jak długo gotować grzyby?

Jak długo gotować grzyby?

Opublikowano: 11/10/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 11.10.2022

Przełom lata i jesieni to w Polsce wyczekiwany czas przez grzybiarzy. Miłośnicy zbierania grzybów doskonale wiedzą, które okazy zbierać, a które należy omijać z daleka. Oprócz znajomości gatunków grzybów, warto także wiedzieć ile powinno się je gotować – są one bowiem bardzo delikatne i łatwo popsuć ich smak i konsystencję. Zarówno niedogotowane, jak i zbyt miękkie grzyby mogą pogorszyć jakość nawet najbardziej wyrafinowanej potrawy.

Spis treści:

  1. Ile należy gotować grzyby?
  2. Jak długo gotować suszone grzyby?
  3. Ile należy gotować świeże grzyby?
  4. Jak długo powinno się gotować grzyby mrożone?
  5. Czy solić grzyby podczas gotowania?
  6. Gotowanie różnych rodzajów grzybów
  7. Pomysły na smaczne potrawy z ugotowanymi grzybami

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Ile należy gotować grzyby?

Najważniejszą zasadą dotyczącą grzybów w kuchni jest to, że zawsze potrzebują obróbki termicznej. W przeciwnym razie grożą nam nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe. Jedynym wyjątkiem są pieczarki – nie powinny przysporzyć nam niestrawności, jeśli podczas przygotowywania posiłku nie zdecydujemy się na ich gotowanie lub smażenie.

Czynnikami, które mają wpływ na to jak długo gotować grzyby są ich gatunek i rozmiar. Jeśli zdecydujemy się na użycie grzybów w kawałkach, ich czas obróbki naturalnie się skróci. Warto wtedy regularnie sprawdzać ich sprężystość w trakcie gotowania.

Sprawdź: Nasze kursy online

Jak długo gotować suszone grzyby?

Przed gotowaniem suszonych grzybów najpierw należy je namoczyć. Jeśli mamy wystarczająco dużo czasu, możemy moczyć je w wodzie przez całą noc, natomiast jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, wystarczą 2-3 godziny namaczania. Warto pamiętać, że wodę pozostałą po odcedzeniu grzybów można wykorzystać do doprawienia zupy lub sosu.

To, jak długo gotować suszone grzyby zależy od faktu czy przed wysuszeniem zostały pokrojone. Jeśli tak, będą potrzebowały od 10 do 25 minut gotowania, natomiast jeśli zostały wysuszone w całości należy gotować je około godziny.

Może Cię zainteresować: Jak suszyć grzyby?

Ile należy gotować świeże grzyby?

Czas gotowania świeżych grzybów zależy od ich rodzaju i wielkości – zazwyczaj waha się od 15 do 35 minut. Należy pamiętać, aby przed przystąpieniem do gotowania dokładnie usunąć resztki liści i ściółki z grzybów. Trzeba również je umyć, co pozwoli uniknąć gorzkiego posmaku.

Kilka cennych wskazówek:

  • Najmniej czasu wymagają pieczarki – będą miękkie już po kilku minutach gotowania.
  • Maślaki i podgrzybki powinniśmy gotować około 15 minut.
  • Boczniaki, gąski i koźlaki wymagają zazwyczaj około 25 minut.
  • Borowiki, kurki i rydze potrzebują najwięcej czasu – około 35 minut.

Aby sprawdzić, czy grzyby są już gotowe, najłatwiej jest spróbować kęs jednego z nich – jeśli jest twardy, powinniśmy je jeszcze chwilę gotować.

Warto przeczytać: Przepis na krupnik z grzybami i dzikimi roślinami z lasu

Jak długo powinno się gotować grzyby mrożone?

Przed przystąpieniem do gotowania grzybów, należy je rozmrozić. Następnie zalewamy je zimną wodą tak, aby były całkowicie przykryte. To, jak długo gotować mrożone grzyby, zależy od wielkości okazów, których używamy i zazwyczaj waha się pomiędzy 15 a 30 minut. Mniejsze grzyby oraz te zamrożone w kawałkach będą miękkie i delikatne już po kwadransie obróbki cieplnej, natomiast większe prawdziwki czy kurki będą potrzebowały około pół godziny. Należy pamiętać, że grzyby gotujemy pod przykryciem, a czas liczymy od momentu w którym woda zacznie wrzeć.

Czy solić grzyby podczas gotowania?

Aby uzyskać jak najlepszy smak grzybów warto posolić wodę, w której je gotujemy, chyba że zwyczajowo nie używamy w kuchni soli. Z pozostałymi przyprawami warto jednak poczekać do kolejnych etapów przyrządzania dania.

Gotowanie różnych rodzajów grzybów

Zasady dotyczące gotowania grzybów świeżych i mrożonych są bardzo podobne. Pieczarki będą gotowe w kilka minut, niewielkie okazy młodych grzybów leśnych, takich jak maślaki i podgrzybki w kwadrans, a boczniaki, gąski i koźlaki potrzebują mniej niż pół godziny. Uzyskanie miękkości i delikatności borowików, kurek czy rydzy zajmie około 35 minut.

Pomysły na smaczne potrawy z ugotowanymi grzybami

Przepisów na wyśmienite potrawy z ugotowanymi grzybami jest niezliczona ilość, dzięki czemu każdy znajdzie pośród nich potrawy, które przypadną mu do gustu. Jednymi z najpopularniejszych, klasycznych dań bazujących na grzybach, są:

  • barszcz czerwony z grzybami,
  • grzyby duszone w śmietanie,
  • uszka z grzybami,
  • zupa grzybowa,
  • makaron z sosem grzybowym.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik zachęci Cię do wypróbowania nowych przepisów z wykorzystaniem świeżych, mrożonych oraz suszonych grzybów. Smacznego!

Przeczytaj także: Objawy zatrucia grzybami

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.