Naturally Balanced > Modele ekoterapii > Terapia grzybami > Jak mrozić grzyby? Krótki poradnik.

Jak mrozić grzyby? Krótki poradnik.

Opublikowano: 13/10/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 13.10.2022

Czasami wystarczy jedno lub dwa udane grzybobrania w zasobnym w grzyby lesie, by mieć ich w domu niemożliwą do przejedzenia w krótkim czasie ilość. Wiele osób decyduje się wtedy zamrozić część zbiorów, tak by móc cieszyć się ich smakiem również poza sezonem – późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Jak prawidłowo mrozić grzyby aby zachowały swoje walory smakowe?

Spis treści:

  1. Czy można mrozić surowe grzyby?
  2. Mrożenie grzybów – o czym należy pamiętać?
  3. Jak mrozić grzyby leśne – kurki, prawdziwki, podgrzybki?
  4. Jak blanszować grzyby do mrożenia?
  5. Jak długo można trzymać grzyby w zamrażalce? 

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Czy można mrozić surowe grzyby?

Tak, surowe grzyby mogą być mrożone. Należy jednak pamiętać o kilku wyjątkach, takich jak: purchawica olbrzymia, płomykowiec galaretowaty oraz galaretek kolczasty. Poza tym, jeśli planujemy skorzystać z zamrażalki lodówki, warto najpierw zblanszować grzyby lub dokładnie obsmażyć je przez ok. 5 minut na sklarowanym maśle.

W przypadku grzybów takich jak kurki i rydze, blanszowanie przed mrożeniem jest obowiązkowe, niezależnie czy korzystamy z zamrażalki czy lodówko-zamrażalki. Dzięki temu grzyby nie będą po odmrożeniu gorzkie.

Blanszowanie możemy zastosować również wtedy, gdy nie mamy możliwości od razu zamrozić świeżo zebranych lub kupionych grzybów, choć musimy wtedy liczyć się z nieznacznym pogorszeniem walorów smakowych.

Sprawdź: Nasze kursy online

Mrożenie grzybów – o czym należy pamiętać?

Mrożenie grzybów to proste zadanie, nie wymagające ani żadnych szczególnych umiejętności, ani specjalistycznych urządzeń czy akcesoriów, poza (rzecz jasna) zamrażalką. Aby cały proces przebiegł poprawnie, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach:

  1. Sprawdzamy czy grzyby są robaczywe oraz czyścimy je, np. za pomocą szczoteczki, pędzelka, zwilżonej ściereczki lub gąbki. Możemy je też obmyć pod bieżącą wodą, a następnie szybko osuszyć.
  2. Przed zamrożeniem kroimy grzyby na mniejsze kawałki lub plasterki, w zależności od tego, jakie będzie ich przeznaczenie. W przypadku malutkich grzybków, możemy je zamrozić w całości.
  3. Jeśli nie chcemy pakować grzybów do foliowych woreczków ze względów ekologicznych lub z obawy o to, że pod wpływem naporu innych mrożonek mogą popękać lub połamać się, możemy zastosować plastikowe pojemniczki wielokrotnego użytku lub najlepiej – szklane słoiczki.
  4. Pojemniki z grzybami warto oznaczyć datą zamrożenia. Przyjmuje się, że nie powinno się przechowywać zamrożonych grzybów dłużej niż 6 miesięcy. Jeśli zdecydujemy się je zblanszować, możemy je mrozić aż do 12 miesięcy.

Jak mrozić grzyby leśne – kurki, prawdziwki, podgrzybki?

Najczęściej mrozi się takie grzyby jak: prawdziwki (borowiki), podgrzybki, kurki, rydze, pieczarki, kozaki, maślaki oraz kanie, czyli w większości popularne grzyby leśne, o zwartym miąższu, zbierane w polskich lasach. Nie występują odmienne zasady dotyczące mrożenia poszczególnych gatunków grzybów, w związku z czym na pytania jak mrozić pieczarki, podgrzybki czy prawdziwki, odpowiedź jest uniwersalna. Różnica, o której warto pamiętać jest taka, że kurki i rydze należy zblanszować przed zamrożeniem, a pozostałe grzyby – można.

Warto przeczytać: Świąteczne przepisy z wykorzystaniem dzikich ziół i grzybów nadrzewnych

Jak blanszować grzyby do mrożenia?

Niektóre grzyby, np. kurki czy rydze, należy najpierw zblanszować, a dopiero potem mrozić. W tym celu gotujemy grzyby przez ok. 5 minut w lekko osolonej wodzie, a następnie studzimy w wodzie zimnej. Gotowe! Po osuszeniu, możemy rozpocząć mrożenie naszych grzybów.

W jaki sposób rozmraża się grzyby?

Ważne! Zamrożonych grzybów nie rozmrażamy, tylko od razu używamy do gotowania, smażenia, duszenia czy pieczenia. Nie zamrażamy też ponownie już raz rozmrożonych grzybów.

Mamy nadzieję, że mrożenie grzybów z naszą pomocą nie ma już przed Tobą tajemnic. Powodzenia!

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.