Naturally Balanced > Umysł i ciało > Uważność > Jak oczyścić umysł medytacją?

Jak oczyścić umysł medytacją?

Opublikowano: 15/09/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Natłok codziennych obowiązków, szum informacyjny, reklamy, maile, telefony, aplikacje, social media… To wszystko sprawia, że człowiek naturalnie potrzebuje emocjonalnego wyciszenia, spokoju, oczyszczenia umysłu z galopujących, niekoniecznie potrzebnych myśli czy negatywnych emocji. Jedną z najlepszych metod oczyszczania i wyciszania umysłu jest medytacja – dostępna wszędzie i dla każdego.

Spis treści:

  1. Dlaczego warto dbać o czysty, wolny umysł?
  2. Jak się wyciszyć emocjonalnie i odzyskać równowagę?
  3. Medytacja i jej rola w oczyszczaniu umysłu
  4. Jak oczyścić umysł z negatywnych myśli?
  5. Wieczorna medytacja na wyciszenie

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Dlaczego warto dbać o czysty, wolny umysł?

Korzyści z oczyszczania umysłu z niepotrzebnych, a już w szczególności z negatywnych myśli, jest bardzo dużo. Oczyszczony umysł to poczucie wewnętrznego spokoju, emocjonalna równowaga, poczucie relaksu i odprężenia, lepszy sen, dobre samopoczucie. Podsumowując – znaczące zwiększenie naszego dobrostanu psychicznego. Swój umysł, podobnie jak ciało fizyczne, warto oczyszczać codziennie. Jeśli jednak z różnych względów jest to niemożliwe, polecamy odcinać się od niepotrzebnych myśli zawsze wtedy, gdy odczuwamy zmęczenie, przeciążenie czy natłok myśli. Jak to zrobić?

Sprawdź: Nasze kursy online

Jak się wyciszyć emocjonalnie i odzyskać równowagę?

Wyróżnić można wiele metod i technik oczyszczania umysłu, w tym kilka pomagających wyciszyć się emocjonalnie przed snem, po całym dniu wypełniania rozmaitych obowiązków. Podstawowe sposoby na “przewietrzenie” mózgu to:

  • medytacja,
  • aktywność fizyczna (umiarkowana!),
  • gorąca kąpiel lub prysznic,
  • spacer w cichej okolicy,
  • przebywanie wśród natury i jej obserwacja,
  • aromaterapia,
  • spokojna muzyka.

Warto przeczytać: Jak praktyka uważności zwiększa wrażliwość na zmysły?

Medytacja i jej rola w oczyszczaniu umysłu

Medytacja nie bez powodu znajduje się na każdej liście metod i technik sprzyjających oczyszczaniu umysłu ze zbędnych, negatywnych, niechcianych myśli. Co bardzo ważne, jest to metoda, którą stosować może każdy, w niemal każdych warunkach, o dowolnej, wybranej przez siebie porze. Oczywiście ważne jest to, by w miarę możliwości nikt ani nic nas nie rozpraszał, a już w szczególności – na początkowym etapie praktykowania medytacji, kiedy potrzebujemy maksymalnego skupienia.

Medytacja przede wszystkim pomaga nam ograniczyć, a nawet zatrzymać zjawisko określane jako “gonitwa myśli”, a tym samym uspokaja, wycisza, przynosi ulgę. Praktykując medytację możemy pozbyć się nagromadzonych napięć oraz odciążyć głowę z natłoku negatywnych myśli. Osoby, które regularnie medytują przyznają, że pozwala im to zachować wewnętrzną równowagę, większy spokój w trakcie całego dnia oraz dobre samopoczucie.

Polecana książka

Jak oczyścić umysł z negatywnych myśli za pomocą medytacji?

Jak w praktyce należy medytować aby oczyścić umysł z myśli i wyciszyć się emocjonalnie? Technik medytacji jest wiele – od afirmacji, przez modlitwę, po medytację za pomocą ruchu. Każda jednostka powinna sama dotrzeć do tego, które techniki medytacji są dla niej najlepsze. Na początek, w celu uzyskania uczucia oczyszczenia i odprężenia, warto z pewnością zastosować następujące wskazówki:

  • znajdź dla siebie choćby niewielką przestrzeń, gdzie możesz praktykować bez obaw o rozpraszające dźwięki z otoczenia,
  • wyłącz dźwięki w swoim smartfonie,
  • jeśli tylko masz taką możliwość, spróbuj medytować na łonie natury,
  • zadbaj o wygodne, luźne ubranie,
  • podczas medytacji miej zamknięte oczy,
  • medytuj w pozycji siedzącej z wyprostowanymi plecami,
  • skup swoje myśli na oddechu, kontrolując jego przebieg,
  • postaraj się oddychać w sposób głęboki i niespieszny,
  • jeśli masz ochotę – włącz relaksacyjną muzykę lub zapal świecę zapachową,
  • zacznij od krótkiej, nawet 60-sekundowej medytacji, dzień po dniu zwiększając jej długość; nie zrażaj się, jeśli w pierwszych tygodniach Twoje myśli będą szybko uciekać do spraw przyziemnych.

Może Cię zainteresować: Jak poprawić swoją koncentrację?

Wieczorna medytacja na wyciszenie i oczyszczenie umysłu

Wiele osób praktykujących medytację organizuje sobie poranną sesję medytacji, tuż po przebudzeniu, aby dobrze nastroić się na dalszą część dnia. Osobom początkującym polecamy praktykowanie sesji wieczornych, aby oczyścić umysł po całym dniu zabiegania i obowiązków. Wieczorna medytacja na wyciszenie pozwala złagodzić niepożądane napięcia oraz oczyścić umysł z myśli przed snem, zwiększając jego jakość (oczywiście, pozwala też szybciej zasnąć). Pamiętajmy jednak, by po zakończonej sesji medytacji nie psuć jej efektów przez scrollowanie social mediów na smartfonie czy oglądanie telewizji. Zamiast tego, jeśli nie kładziemy się od razu do snu, możemy poczytać książkę lub wziąć gorącą kąpiel.

Przeczytaj także: Medytacja w ruchu

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik zainspiruję Cię do wypróbownia podstawowych technik medytacji na wyciszenie i oczyszczenie umysłu. Powodzenia!

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.