Naturally Balanced > Edukacja i ekologia > Jak ograniczyć zużycie plastiku?

Jak ograniczyć zużycie plastiku?

Opublikowano: 30/11/2021
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 30.11.2021

O wszechobecności plastiku w życiu codziennym nie trzeba nikogo przekonywać, podobnie jak o jego degradującym wpływie na środowisko naturalne. Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest w tym kontekście coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa, dzięki czemu małymi krokami udaje się wprowadzać w życie pożądane rozwiązania. Warto zastanowić się, w jaki sposób sami możemy ograniczyć zużycie plastiku na co dzień. Kilka prostych i skutecznych rozwiązań znajdziesz w niniejszym artykule.

Spis treści:

  1. Zanieczyszczenie plastikiem – realny problem
  2. Artykuły jednorazowe – największe zagrożenie
  3. Ograniczenie zużycia plastiku – co jeszcze możesz zrobić?

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Zanieczyszczenie plastikiem – realny problem

Według szacunków badaczy, globalna produkcja tworzyw sztucznych odnotowała na przestrzeni ostatnich 50 lat aż dwudziestokrotny wzrost! Choć trudno to sobie wyobrazić obserwując ilość używanego na co dzień plastiku, do roku 2050 wartość ta, ma jeszcze wzrosnąć aż czterokrotnie. Niesie to za sobą nie tylko negatywne konsekwencje dla środowiska naturalnego, ale również dla ludzkiego zdrowia. Wskazuje się w związku z tym na konieczność ograniczenia zużycia przede wszystkim jednorazowych produktów z plastiku, które stanowią znaczącą część obecnej produkcji. I choć kluczową rolę w tym zakresie odgrywają globalne koncerny, to każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę, zmieniając codzienne nawyki oraz wybierając te produkty, których producenci wykazują się ekologicznym podejściem do biznesu.

Polecana książka

Artykuły jednorazowe – największe zagrożenie

Jednorazowe, plastikowe produkty oraz ich masowe zużycie stanowią kluczowy problem w kontekście ograniczania globalnej podaży plastiku. Kluczowym działaniem jest zatem świadoma rezygnacja z artykułów jednorazowych, na tyle, na ile jest to możliwe. Mowa tutaj przede wszystkim o torbach na zakupy, opakowaniach na posiłki, talerzach i sztućcach, słomkach do napojów,  pojemnikach i kubkach na napoje oraz balonach. Warto pamiętać, że pozornie nieznaczne, indywidualne działania, mają olbrzymią moc, kiedy podejmowane są przez miliony osób na całym świecie, a takie właśnie trendy są obecnie obserwowane!

Może Cię zainteresować: Zero Waste w kuchni – jak nie marnować żywności

Ograniczenie zużycia plastiku – co jeszcze możesz zrobić?

Do działań, które przyczyniają się do „odciążenia” naszej planety w kontekście zużycia plastiku, a które bez większych problemów możesz wprowadzić w swoje życie, należą m.in.:

  • stosowanie toreb bawełnianych,
  • używanie szklanych butelek na wodę,
  • pakowanie jedzenia w „lunchboxy” wielokrotnego użytku,
  • zakupy produktów w kartonowych, szklanych lub metalowych opakowaniach,
  • zamiana szczoteczki do mycia zębów na wersję bambusową,
  • pakowanie warzyw i owoców „luzem”, bez stosowania foliowych torebek,
  • kupowanie produktów firm, które wykorzystują plastik z recyklingu,
  • domowe segregowanie odpadów,
  • korzystanie z samodzielnie przygotowanych środków czystości.

Lista możliwych do podjęcia działań jest o wiele dłuższa. Mamy jednak nadzieję, że te wymienione w artykule stanowić będą dobry początek na drodze do stopniowej rezygnacji z plastiku. Tym bardziej, że wiele z nich stanowi również sposób na ograniczenie bieżących wydatków. Powodzenia!

Więcej ciekawych informacji: Mikroplastik w żywności

Źródła:

  1. Geyer, R., Jambeck, J.R., Law, K.L, Production, use and fate of all plastic ever made, „Science Advances”, 2017.
  2. Jak odejść od jednorazowego plastiku? Poradnik Greenpeace, https://www.greenpeace.org/static/planet4-poland-stateless/2020/02/b90b92b4-jak_odejsc_od_plastiku.pdf
  3. https://zenethically.com/8-prostych-krokow-aby-zmniejszyc-zuzycie-plastiku-w-twoim-zyciu/
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.