Naturally Balanced > Edukacja i ekologia > Jak podlewać rośliny doniczkowe

Jak podlewać rośliny doniczkowe

Opublikowano: 13/09/2021
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 13.09.2021

Rośliny doniczkowe są dla współczesnego człowieka czymś więcej, niż tylko elementem ozdobnym w mieszkaniu. Pozwalają na codzienne rozwijanie relacji z naturą, nawet w tak niewielki i ograniczony sposób oraz umożliwiają naturalne filtrowanie powietrza, co w wielkich aglomeracjach jest niezwykle istotne – zwłaszcza zimą. Aby jednak cieszyć się pięknymi roślinami, musimy pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji. Podstawowym pytaniem, które zadaje sobie każdy domorosły ogrodnik jest oczywiście: „jak często podlewać rośliny?”. To właśnie od tego zależy kondycja i witalność roślin.

W artykule znajdziesz:

  1. Jak często podlewać rośliny doniczkowe
  2. Jak podlewać rośliny

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty.

Jak często podlewać rośliny doniczkowe?

Choć to pytanie jest zasadnicze, nie istnieje na nie jedna dobra odpowiedź. Wszystko zależy bowiem od potrzeb danego gatunku. Przykładowo egzotyczne rośliny doniczkowe będą potrzebować innych warunków niż kwiaty rodzime. Warto zatem pamiętać, jak istotne jest zebranie podstawowych informacji na temat rośliny, którą trzymamy w domu. Istnieją jednak ogólne zasady, na które warto zwrócić uwagę podczas podlewania.

  • Rośliny o grubych liściach i łodygach – na przykład aloes zwyczajny, opuncja drobnokolczasta czy szlumbergera ucięta – nie potrzebują dużo wody. Magazynują ją bowiem w liściach.
  • Rośliny o dużych liściach wykazują największe zapotrzebowanie na wodę, gdyż w ich przypadku powierzchnia parowania jest dużo większa, niż w przypadku mniejszych roślin.
  • Częstotliwość oraz ilość podlewania roślin doniczkowych zależy nie tylko od nich samych, ale także od pory roku. Zimą zapotrzebowanie na wodę jest dużo mniejsze niż latem. Dzieje się tak nie tylko ze względu na parowanie wody ale także na stan spoczynku wielu roślin.
  • Największe zapotrzebowanie na wodę występuje w godzinach porannych. Dlatego podlewanie warto zaplanować właśnie na ten czas.
  • Młode rośliny wykazują większe zapotrzebowanie na wodę od roślin starszych. To samo dotyczy także roślin przed zakwitnięciem.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Jak podlewać rośliny?

Na podlewanie roślin doniczkowych wpływ ma nie tylko gatunek, pora dnia, roku i wygląd liści. Warto pamiętać również o tym, iż roślina wymaga obserwacji i reakcji ogrodnika. Wbrew pozorom rośliny nie potrzebują rutynowego podlewania. Aby dowiedzieć się czy jest to konieczny zabieg pielęgnacyjny, należy regularnie monitorować roślinę, przede wszystkim zaś stan ziemi. Najlepszym na to sposobem jest włożenie palca do doniczki na głębokość trzech centymetrów. Jeśli będzie on suchy, a ziemia nie przyczepi się do palca, to wyraźny znak, że roślina potrzebuje podlewania.

Popularnym błędem domowych ogrodników jest także podlewanie roślin „po trochu” choć częściej. W takiej sytuacji bardzo często potrzebna woda nie dociera do najgłębszych warstw ziemi, a zatem do korzeni. Może to spowodować uschnięcie rośliny pomimo ciągłych starań.

Podlewanie roślin doniczkowych może nie wydawać się skomplikowane, jednak z pewnością nie jest to czynność, do której można podchodzić nieświadomie. Wiedza na temat gatunku rośliny oraz ogólnych zasad podlewania jest jak najbardziej pożądana.

Źródła:

https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/3167-abc-podlewania-roslin-doniczkowychhttps://www.wyslijkwiaty.com/gaja-radzi-podlewanie-kwiatow-doniczkowych.html

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.