Naturalnie w Równowadze > Umysł i ciało > Psychologia > Jak poprawić swoją koncentrację?

Jak poprawić swoją koncentrację?

Opublikowano: 03/03/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 03.03.2022

Często podejmując się różnych projektów zawodowych, które wymagają od nas pełnego skupienia, orientujemy się, że nie możemy zebrać myśli. Znamy temat, mamy doświadczenie, jesteśmy doskonale przygotowani, a jednak – pustka. Nie potrafimy wykrzesać z siebie ani odrobiny swojej wiedzy. Taki stan rzeczy może oznaczać, że mamy problemy właśnie z koncentracją.

Spis treści:

  1. Koncentracja: dlaczego jest tak istotna?
  2. Jak zadbać oraz poprawić naszą koncentrację?

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Koncentracja: dlaczego jest tak istotna?

Koncentracja kojarzy nam się z latami szkolnymi, w których nauczyciele ciągle powtarzali jak mantrę: „Skoncentruj się na zadaniu!”. Jednak w dorosłości ma ona równie istotne znaczenia, a wciąż tak mało czasu jej poświęcamy.

Koncentracja to nic innego jak umiejętność naszych zdolności intelektualnych. Jest to umiejętność, którą bez wątpienia należy stale ćwiczyć, a także odpowiednio o nią zadbać. Co się dzieje z nami, jeśli nie zadbamy odpowiednio o naszą koncentrację?

  • Wpłynie ona znacząco na obniżenie jakości wykonywanych przez nas zadań,
  • Obniży nasze przyswajanie wiedzy,
  • Znacząco pogorszy nasze stanowisko w przypadku rozwiązywania problemów.

Jak zadbać oraz poprawić naszą koncentrację?

Przede wszystkim przed podjęciem jakiegokolwiek zadania, bądź ważnej decyzji, warto wpierw skupić się na sobie. Co czuję? Jak się czuję? Czy czegoś mi potrzeba? Czy coś aktualnie zajmuje mój umysł na tyle mocno, że nie potrafię skupić się na pracy, bądź wykonywanym zadaniu?

Jeśli już przeprowadzimy ze sobą wewnętrzny dialog, warto zastosować kilka zasad, które znacząco wpłyną na naszą umiejętność koncentrowania się.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Ogranicz rozpraszacze do minimum

Wydaje się proste? Bynajmniej! Wiele osób odkłada telefon w trakcie pracy, a jednak reaguje na każdą wibrację, bądź dźwięk powiadomienia. Nie musisz odczytywać, sam dźwięk skutecznie wpływa na nasze skupienie. Dla dobra samego siebie warto wyłączyć, bądź całkowicie wyciszyć telefon w czasie, kiedy potrzebujesz skupić się na jednej czynności.

Wyeliminuj nadmierny stres

Stres jest nieodłącznym elementem naszego  życia, co jest całkowicie zrozumiałe. Jednak będąc pod presją napięcia emocjonalnego, bądź stresującej sytuacji, która spotkała Cię w ostatnim czasie, nie stworzysz nic kreatywnego oraz merytorycznego. Najpierw przepracuj stres, później siadaj do pracy.

Podejmuj się zadania w momencie, kiedy jesteś wypoczęty oraz zrelaksowany

Sen jest podstawą, o której wciąż zapominamy. Wyspany oraz wypoczęty człowiek, to człowiek, którego głowa otwarta jest na nowe pomysły oraz doświadczenia.

Zadbaj o piramidę potrzeb

Sen, przerwy w pracy, głód to wszystko jest ściśle powiązane z naszą koncentracją. Nie jesteśmy w stanie racjonalnie myśleć, czy podjąć się wyznaczonego zadania, jeśli czujemy ssanie w żołądku, bądź nasze powieki odmawiają nam posłuszeństwa. Odpowiednia ilość snu, a także dobrze zbilansowana dieta to jedna z podstaw, jeśli chcemy zadbać o koncentrację.

Skup się na wyznaczonym zadaniu

Kolejny problem to branie na swoje barki zbyt wiele. Często osoby, które mają zbyt duże wymagania wobec siebie, biorą na siebie wiele zadań, czy decyzji do podjęcia, które wymagają czasu. Jednak robienie kilku rzeczy naraz, nie sprzyja podejmowaniu decyzji, ani też wykonywaniu swoich obowiązków. Warto więc zorganizować sobie czas tak, abyśmy mieli możliwość skupienia się na jednym zadaniu.

Więcej ciekawych informacji: Jak zacząć dzień od głębokiego kontaktu ze sobą?

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.