Naturalnie w Równowadze > Umysł i ciało > Psychologia > Jak radzić sobie z bezsennością?

Jak radzić sobie z bezsennością?

Opublikowano: 30/12/2021
Sylwia Kieszkowska

Jestem psycholożką i psychoterapeutką. Prowadzę terapię indywidualną i grupową dla osób w trudnych sytuacjach społecznych. Specjalizuję się również w zaburzeniach związanych z odżywianiem.

Data ostatniej aktualizacji: 30.12.2021

Bezsenność dotyka coraz większą liczbę osób. Chociaż problemy ze snem nie są zaliczane do chorób, negatywnie wpływają na organizm człowieka. Dobry i zdrowy sen mogą zapewnić naturalne sposoby, których moc uzdrowi ciało, umysł i duszę.

Spis treści:

  1. Bezsenność – przyczyny i klasyfikacja
  2. Bezsenność – objawy
  3. Naturalne sposoby na bezsenność
  4. Dieta na bezsenność
  5. Zioła na zaburzenia snu
  6. Aromaterapia na zdrowy sen
  7. Medytacja na bezsenność

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Bezsenność – przyczyny i klasyfikacja

Definicja podaje, iż bezsenność to zaburzenie snu, które prowadzi do zbyt krótkiego czasu snu z stosunku do potrzeb danej osoby. Ze względu na czas trwania bezsenności wyróżnić można następujące jej typy:

  • bezsenność przygodna (do kilku dni)
  • bezsenność krótkotrwała (krócej niż 3 miesiące)
  • bezsenność długotrwała (powyżej 3 miesięcy).

Przyczyny bezsenności są różne, nalezą do nich m.in. silne emocje (stres), choroby, zmiana nawyków dotyczących snu lub miejsca spania. Za bezsenność przewlekłą odpowiadają: zaburzenia psychiczne, stosowanie środków psychoaktywnych, choroby somatyczne (m.in. nadciśnienie, choroby przebiegające z bólem, jak również bezdechy. 

Bezsenność –  objawy

Bezsenność dotyka każdego człowieka, czasami sporadycznie, a innym razem dochodzi do częstych problemów z zasypianiem. Szacuje się, że od 30 do 50% dorosłych osób doświadcza objawów bezsenności. Należą do nich:

  • trudności w zasypianiu, 
  • zbyt wczesne budzenie się,
  • złej jakości sen.

Objawy te często prowadza do złego samopoczucia, co zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu w czasie dnia. Jeśli występują minimum trzy razy w tygodniu przez miesiąc, można wtedy mówić o bezsenności. Wyznacznikami stopnia bezsenności są: czas trwania i częstość objawów, a także stopień wpływu na codzienne życie człowieka. 

Naturalne sposoby na bezsenność

Z bezsennością można walczyć stosując skuteczne domowe i naturalne sposoby na uspokojenie i wyciszenie. Wystarczy sięgnąć po dary natury, czyli substancje odżywcze (dieta), zioła, a także olejki eteryczne. Oprócz tego warto pomyśleć o sposobach na umysł i duszę, gdyż człowiek to nie tylko ciało.

Dieta na bezsenność

Produkty spożywcze, które znajdują się na talerzu, a także czas spożywania posiłków wpływa na czas i jakość snu. Złe nawyki żywieniowe, nadmierne picie kawy, alkoholu czy spożywanie nieregularnych posiłków obfitujących w cukier i tłuszcze trans powoduje problemy z zasypianiem, a także wybudzanie się w nocy ze snu. Żeby wyciszyć organizm, ułatwić zasypianie należy sięgać po składniki odżywcze, które są naturalnymi lekami w walce z bezsennością. Do diety należy wprowadzić kwasy tłuszczowe omega 3, których bogatym źródłem są olej lniany, tłuste ryby: łosoś, makrela, sardynki. Jadłospis powinien być urozmaicony i zawierać produkty bogate w witaminy i minerały – głównie magnez i żelazo. Warto wiec spożywać pełnowartościowy nabiał, chude mięso, pełnoziarniste produkty, ryż, warzywa i owoce, m.in. banany, morele. Ostatni posiłek powinien być lekkostrawny i spożywany kilka godzin przed snem. 

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Zioła na zaburzenia snu

Surowce roślinne o działaniu uspokajającym i ułatwiającym zasypianie mogą być alternatywą dla powszechnie stosowanych leków syntetycznych. Herbatka ziołowa pomoże się wyciszyć, a także przespać całą noc. Do ziół zalecany na problemy ze snem należą: kozłek lekarski (waleriana), dziurawiec zwyczajny, melisa lekarska, męczennica, rumianek, chmiel zwyczajny. Napar z ziół wypity wieczorem to naturalny lek na zdrowy sen. 

Aromaterapia na zdrowy sen

Bezsenność skutecznie redukują olejki eteryczne. Kąpiel z dodatkiem ziołowych zapachów pomoże się odprężyć, zrelaksować i zasnąć. Olejki można także rozprowadzać w pomieszczeniu za pomocą dyfuzorów ultradźwiękowych lub kominków zapachowych. Warto sięgnąć po olejek lawendowy, który stosuje się w stanach napięcia nerwowego, niepokoju czy bezsenności. Działanie uspokajające prawdopodobnie jest spowodowane wpływem składników olejku na receptory GABAA, które powodują hamowanie aktywności neuronów. Do innych olejków o korzystnym działaniu na sen należą: rozmarynowy, sandałowy, walerianowy, geraniowy, majerankowy, różany. Aromaterapia, czyli leczenie za pomocą zapachów i olejków eterycznych cieszy się coraz większą popularnością. Warto docenić moc naturalnych zapachów, by móc cieszyć się długim i spokojnym snem. 

Medytacja na bezsenność

Medytacja to ciekawy, a zarazem skuteczny sposób na problemy ze snem. Istnieje kilka technik medytowania, do których należą m.in.: kontrolowanie oddechu, skupienie na przedmiocie, odliczanie od tyłu. Popularna medytacja buddyjska skupia się na przekształcaniu negatywnych wydarzeń i myśli poprzez moc współczucia. Istnieje również wiele znanych technik medytacji w ruchu, do których należą m.in. tai chi i joga. Medytacja odpręża i poprawiają samopoczucie, dzięki czemu łatwiej zasnąć. 

Sposobem na bezsenność jest również dobry film czy ciekawa książka. 

Bezsenność niekiedy wymaga stosowania leków. Warto jednak stosować naturalne leczenie, czyli korzystać z darów i mocy Matki Natury. 

Więcej ciekawych artykułów: Psychologia

Źródła:

Dobros N.,  Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, Postępy Fitoterapii, 2017; 18(3)

Matławska I. Chinony. Terpeny. Olejki eteryczne. Farmakognozja. Wyd UM, Poznań 2008;

Siemiński M. i in., Diagnostyka i terapia bezsenności w praktyce ogólnolekarskiej; Forum Medycyny Rodzinnej 2018, tom 12, nr 6.

Sylwia Kieszkowska

Jestem psycholożką i psychoterapeutką. Prowadzę terapię indywidualną i grupową dla osób w trudnych sytuacjach społecznych. Specjalizuję się również w zaburzeniach związanych z odżywianiem.