Data ostatniej aktualizacji: 10.02.2022
Z biegiem lat, przy coraz większej urbanizacji, człowiek zatracił naturalny kontakt z przyrodą. W tej chwili w wielu przypadkach jest on raczej sporadyczny, zahaczający o rzadkie wizyty w parku czy spojrzenie na drzewo ze swojego balkonu. Miasto, choć stało się dla nas wygodną przestrzenią życiową umożliwiającą rozwój zawodowy, wpływa negatywnie na rozwój relacji człowieka z naturą. W jaki sposób możemy korzystać z uzdrawiającej mocy przyrody w wielkich aglomeracjach?
Spis treści:
- Co daje ludziom kontakt z naturą?
- Kontakt z naturą w mieście
- Podsumowanie
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.
Co daje ludziom kontakt z naturą?
Natura jest czymś więcej niż elementem upiększającym przestrzenie miejskie. To rzeczywista siła, która wpływa na zdrowie psychiczne człowieka. Udowodniły to między innymi badania przeprowadzone w Uniwersytecie Michigan. Badacze dowiedli, iż nawet dwudziestominutowy spacer w terenach zielonych może znacząco obniżyć poziom kortyzolu w organizmie. Z kolei według eksperymentu przeprowadzonego profesora Richarda Ryana, aktywność na łonie przyrody wpływa realnie na wyższy poziom energii oraz większe poczucie dobrostanu. To tylko dwa z wielu przykładów, które wskazują na istotne znaczenie przyrody dla zdrowia psychicznego oraz fizycznego człowieka. W jaki sposób zatem można rozwijać relację z przyrodą w miejscach, które wydają się jak najbardziej dalekie od naturalnego ekosystemu?
Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online
Kontakt z naturą w mieście
Połączenie lub też więź z naturą (z angielskiego nature connection) opisywane jest jako traktowanie natury w kategoriach swojej tożsamości. To cecha indywidualna, choć zmieniająca się w czasie wraz z różnymi doświadczeniami związanymi z naturą. Dlatego niektóre osoby odczuwają większą, a inne mniejszą potrzebę obcowania z przyrodą. Niektóre badania wskazują na to, iż związek ten jest zależny od doświadczeń z dzieciństwa. Niezależnie od tego, co jest przyczyną potrzeby utrzymywania kontaktu z naturą, warto zwrócić uwagę na jej niejako lecznicze właściwości. Jak budować ten kontakt?
- Wyjść z domu – oczywiście pierwszym i najważniejszym krokiem w utrzymaniu relacji z naturą w zurbanizowanej przestrzeni jest wyjście na zewnątrz, do parku lub lasu, a nawet do przydomowej przestrzeni zielonej. Ze względu na coraz bardziej świadome zagospodarowanie terenu, wśród wielu budynków powstają alejki z drzewami a także zielone patia
- Zauważać przyrodę – w badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Michigan jednym z niewielu zakazów w trakcie testu było korzystanie z mediów społecznościowych, a nawet rozmawianie czy czytanie książki. Celem badania było bowiem sprawdzenie, jak wpływa na człowieka świadomy kontakt z przyrodą. Ten możliwy jest zaś wyłącznie poprzez rzeczywiste skupienie się na naturze, zauważenie jej.
- Zadbać o zieleń naokoło siebie – natura otacza człowieka ze wszystkich stron, także w aglomeracjach. Jednak istotne jest zadbanie o obecność roślin w swojej najbliższej przestrzeni, a zatem w domach. Dotyczy to kwiatów czy ziół trzymanych na przykład na balkonie. Warto także pamiętać, iż rośliny w mieszkaniu pozytywnie wpływają na jakość powietrza w domu, co z pewnością jest istotnym aspektem przebywania w mieście.
Podsumowanie
Rozwijanie relacji z naturą nie musi być trudne, nawet w dużych aglomeracjach. Aby zapewnić sobie spokój psychiczny i zmniejszyć poziom kortyzolu w organizmie, wystarczy nawet krótki kontakt. Warto o tym pamiętać podczas planowania czasu wolnego.
Więcej ciekawych informacji: Jak ograniczyć zużycie plastiku?
Źródła:
https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/lacznosc-z-natura-a-funkcjonowanie-psychiczne-czlowieka
https://elizaczyzewska.pl/jak-kontakt-z-przyroda-wplywa-na-nasze-zdrowie/