Naturally Balanced > Modele ekoterapii > Terapia w naturze > Jak rozwijać relację z naturą w mieście

Jak rozwijać relację z naturą w mieście

Opublikowano: 26/07/2021
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 10.02.2022

Z biegiem lat, przy coraz większej urbanizacji, człowiek zatracił naturalny kontakt z przyrodą. W tej chwili w wielu przypadkach jest on raczej sporadyczny, zahaczający o rzadkie wizyty w parku czy spojrzenie na drzewo ze swojego balkonu. Miasto, choć stało się dla nas wygodną przestrzenią życiową umożliwiającą rozwój zawodowy, wpływa negatywnie na rozwój relacji człowieka z naturą. W jaki sposób możemy korzystać z uzdrawiającej mocy przyrody w wielkich aglomeracjach? 

Spis treści:

  1. Co daje ludziom kontakt z naturą?
  2. Kontakt z naturą w mieście
  3. Podsumowanie

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Co daje ludziom kontakt z naturą?

Natura jest czymś więcej niż elementem upiększającym przestrzenie miejskie. To rzeczywista siła, która wpływa na zdrowie psychiczne człowieka. Udowodniły to między innymi badania przeprowadzone w Uniwersytecie Michigan. Badacze dowiedli, iż nawet dwudziestominutowy spacer w terenach zielonych może znacząco obniżyć poziom kortyzolu w organizmie. Z kolei według eksperymentu przeprowadzonego profesora Richarda Ryana, aktywność na łonie przyrody wpływa realnie na wyższy poziom energii oraz większe poczucie dobrostanu. To tylko dwa z wielu przykładów, które wskazują na istotne znaczenie przyrody dla zdrowia psychicznego oraz fizycznego człowieka. W jaki sposób zatem można rozwijać relację z przyrodą w miejscach, które wydają się jak najbardziej dalekie od naturalnego ekosystemu?

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Kontakt z naturą w mieście

Połączenie lub też więź z naturą (z angielskiego nature connection) opisywane jest jako traktowanie natury w kategoriach swojej tożsamości. To cecha indywidualna, choć zmieniająca się w czasie wraz z różnymi doświadczeniami związanymi z naturą. Dlatego niektóre osoby odczuwają większą, a inne mniejszą potrzebę obcowania z przyrodą. Niektóre badania wskazują na to, iż związek ten jest zależny od doświadczeń z dzieciństwa. Niezależnie od tego, co jest przyczyną potrzeby utrzymywania kontaktu z naturą, warto zwrócić uwagę na jej niejako lecznicze właściwości. Jak budować ten kontakt?

  • Wyjść z domu – oczywiście pierwszym i najważniejszym krokiem w utrzymaniu relacji z naturą w zurbanizowanej przestrzeni jest wyjście na zewnątrz, do parku lub lasu, a nawet do przydomowej przestrzeni zielonej. Ze względu na coraz bardziej świadome zagospodarowanie terenu, wśród wielu budynków powstają alejki z drzewami a także zielone patia
  • Zauważać przyrodę – w badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Michigan jednym z niewielu zakazów w trakcie testu było korzystanie z mediów społecznościowych, a nawet rozmawianie czy czytanie książki. Celem badania było bowiem sprawdzenie, jak wpływa na człowieka świadomy kontakt z przyrodą. Ten możliwy jest zaś wyłącznie poprzez rzeczywiste skupienie się na naturze, zauważenie jej. 
  • Zadbać o zieleń naokoło siebie – natura otacza człowieka ze wszystkich stron, także w aglomeracjach. Jednak istotne jest zadbanie o obecność roślin w swojej najbliższej przestrzeni, a zatem w domach. Dotyczy to kwiatów czy ziół trzymanych na przykład na balkonie. Warto także pamiętać, iż rośliny w mieszkaniu pozytywnie wpływają na jakość powietrza w domu, co z pewnością jest istotnym aspektem przebywania w mieście. 

Podsumowanie

Rozwijanie relacji z naturą nie musi być trudne, nawet w dużych aglomeracjach. Aby zapewnić sobie spokój psychiczny i zmniejszyć poziom kortyzolu w organizmie, wystarczy nawet krótki kontakt. Warto o tym pamiętać podczas planowania czasu wolnego. 

Więcej ciekawych informacji: Jak ograniczyć zużycie plastiku?

Źródła: 

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33521%2Cjuz-20-minutowy-kontakt-z-natura-obniza-poziom-stresu.html

https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/lacznosc-z-natura-a-funkcjonowanie-psychiczne-czlowieka

https://elizaczyzewska.pl/jak-kontakt-z-przyroda-wplywa-na-nasze-zdrowie/

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.