Jak suszyć grzyby?

Opublikowano: 27/09/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 27.09.2022

Jesień zdecydowanie kojarzy się z grzybami. Aby móc dłużej cieszyć się smakiem i wartościami odżywczymi naszych leśnych zbiorów, warto część z nich zasuszyć i odpowiednio przechowywać. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze przez długi czas dodawać grzybowy aromat do ulubionych potraw.

Spis treści:

  1. Jakie grzyby nadają się do suszenia?
  2. Przygotowanie grzybów
  3. Metody suszenia
  4. Jak przechowywać suszone grzyby?
  5. Suszenie grzybów – cenne wskazówki

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Jakie grzyby nadają się do suszenia?

Do suszenia nadają się wyłącznie grzyby świeże, nierobaczywe i przede wszystkim bez jakichkolwiek oznak psucia. Mniejsze okazy można suszyć w całości, natomiast większe należy przekroić wzdłuż trzonu, razem z kapeluszem.

Najlepiej sprawdzają się grzyby suche z natury i z dużą ilością miąższu, takie jak: podgrzybki, koźlarze, borowiki i smardze. Warto również ususzyć kurki oraz kanie – dodadzą ciekawego smaku niejednej zupie czy sosowi. Grzyby, których kapelusze pokryte są lepką i wilgotną skórką,takie jak maślaki, nie będą się dobrze suszyć.

Może Cię zainteresować: Nasze kursy online.

Przygotowanie grzybów do suszenia

Najważniejszym etapem przygotowywania grzybów do suszenia jest dokładne oczyszczenie każdego z nich przy użyciu nożyka, suchej szczoteczki lub pędzelka. Należy unikać płukania w wodzie, gdyż wydłuża to proces suszenia. Małe okazy można suszyć w całości natomiast większe warto pokroić w paski, aby skrócić czas suszenia. Podczas przygotowywania grzybów sprawdzamy czy nie są robaczywe – jeden okaz z robakami wystarczy, aby przeniosły się one na pozostałe, zdrowe grzyby.

Przeczytaj: Dlaczego warto zbierać grzyby? Zaskakujące lekcje

Metody suszenia

Jeśli znamy podstawowe zasady przygotowywania grzybów, sam proces suszenia jest prosty i nie powinien budzić wątpliwości. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej popularnych metod suszenia grzybów:

  • Suszarka do grzybów – jest to najłatwiejsza, najszybsza i zarazem najwygodniejsza metoda suszenia grzybów. W zależności od grubości plastrów, urządzenie wysuszy grzyby już w około sześć godzin.
  • Piekarnik – proces suszenia grzybów w piekarniku trwa do kilku godzin. Przygotowane grzyby należy ułożyć na ruszcie lub tacce i włożyć do piekarnika rozgrzanego do ok. 50 stopni Celsjusza, najlepiej z termoobiegiem. Warto pamiętać, że przy suszeniu grzybów bardzo ważne jest odprowadzanie wilgoci. Jeśli zostawimy lekko uchylone drzwiczki, para wodna będzie uchodzić na zewnątrz zamiast rozmiękczać nasze okazy.
  • Kaloryfer – suszenie grzybów na kaloryferze jest ekonomicznym sposobem jeśli i tak ogrzewamy pomieszczenie. Należy rozłożyć na grzejniku papier śniadaniowy, a następnie,  aby nie przeciekał podczas suszenia, dobrze jest pokryć go cienką warstwą wosku. Żeby usprawnić przepływ powietrza, warto podziurawić papier wykałaczką. Następnie rozkładamy grzyby i nakrywamy je gazą. Podczas suszenia dobrze jest kontrolować czy grzyby nie przykleiły się do papieru i co jakiś czas je odwracać. Początkowo, temperatura kaloryfera nie powinna przekraczać 50 stopni Celsjusza. Gdy część wody odparuje, warto zwiększyć grzanie do 60-70 stopni.
  • Nitka – metoda suszenia leśnych okazów na nitce jest znana już od pokoleń. Nie wymaga ona wielu przygotowań – wystarczy kawałek nitki i odrobina wolnej przestrzeni. Przygotowane grzyby nawlekamy na grubą nić, najlepiej tak, aby się nie stykały. Następnie nasze “grzybowe korale” wieszamy nad źródłem ciepła, w przewiewnym miejscu lub na słońcu. Doskonale sprawdzą się okolice pieca, kuchenki, kaloryfera lub po prostu słoneczne miejsce na świeżym powietrzu. Czas suszenia może trwać dość długo, w zależności od wilgotności i dostępu ciepłych mas powietrza.
  • Słońce – jest to najstarsza i zarazem najbardziej długotrwała metoda suszenia grzybów. Niezbędna jest słoneczna, ciepła pogoda i bardzo niska wilgotność powietrza. Przy takich warunkach cały proces trwa kilka dni. Jak suszyć grzyby na słońcu? Układamy je na specjalnej siatce lub tacce i przykrywamy gazą lub wykorzystujemy znaną nam już technikę z użyciem nitki. 

Jak przechowywać suszone grzyby?

Wszystkie przedstawione wcześniej techniki dają w efekcie twarde i suche grzyby. Ważne jest, żeby przechowywać je w taki sposób by uniknąć ponownego naciągnięcia wilgocią. Suszone grzyby należy trzymać w szczelnym pojemniku, w chłodnym i ciemnym miejscu. Dobrze sprawdzą się do tego szklane słoje, metalowe puszki lub papierowe torebki owinięte szczelnie folią. 

Suszenie grzybów – cenne wskazówki

Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek, które pomogą udoskonalić proces suszenia grzybów:

  • susz jedynie zdrowe i świeże grzyby,
  • nie mocz grzybów przed suszeniem,
  • czyść grzyby na sucho,
  • nie śpiesz się – jeśli grzyby nie będą wystarczająco wysuszone, mogą się psuć,
  • jeśli zbytnio wysuszysz grzyby i będą się kruszyć, zrób z nich przyprawę w postaci proszku,
  • przed suszeniem podziel grzyby według gatunków.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci przygotować zapasy aromatycznych suszonych grzybów na całą zimę. Powodzenia i smacznego!

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.