Naturally Balanced > Edukacja i ekologia > Jak wywierać realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie?

Jak wywierać realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie?

Opublikowano: 25/11/2021
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 25.11.2021

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie”. Słynne słowa, które wypowiedział Mahatma Ghandi mają potężną moc kreowania pożądanych postaw, wartości czy zachowań, o ile coraz więcej osób zacznie wcielać je w swoje codzienne życie. W artykule poznasz 5 prostych, a jednocześnie skutecznych zachowań, dzięki którym dołożysz swoją własną cegiełkę do zmiany otaczającego Cię świata, a przy okazji – być może zainspirujesz też innych.

Spis treści

  1. Promuj lokalnych aktywistów
  2. Rozwijaj w sobie życzliwość
  3. Jak dobrze mieć sąsiada!
  4. Kupuj ubrania z drugiej ręki
  5. Wspieraj lokalną przedsiębiorczość

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Promuj lokalnych aktywistów

By może jesteś osobą proaktywną, która samodzielnie wychodzi z inicjatywą i wskazuje innym kierunek zmian. Jeśli tak nie jest, warto wspierać tych, którzy przejawiają takie cechy – np. lokalnych aktywistów. Takich, którzy poświęcają swój czas na tworzenie projektów w ramach budżetu obywatelskiego, inicjowanie akcji i zbiórek charytatywnych czy zgłaszanie lokalnych problemów do organów administracji samorządowej. Potrzebujemy takich ludzi aby zmieniać nasze otoczenie na lepsze, dlatego wspieraj ich na miarę swoich możliwości i zachęcaj do tego innych!

Rozwijaj w sobie życzliwość

Choć lubimy myśleć, że „Polak Polakowi wilkiem”, jak twierdzi psycholog – Miłosz Brzeziński, badania wskazują, że Polacy są względem siebie coraz bardziej życzliwi, mniej agresywni oraz wyrażają większą chęć do pomocy. Życzliwość jako ważną wartość w szczególny sposób podkreślają wg badania osoby młode. Co ważne, poza dobrym samopoczuciem na co dzień, bycie życzliwym dla innych po prostu się opłaca, gdyż jak przekonuje Brzeziński – osoby współpracujące na ogół osiągają więcej niż egoiści.

Może Cię zainteresować: Jak pozbyć się złych nawyków

Jak dobrze mieć sąsiada!

Słowa słynnej piosenki Haliny Kunickiej nie są dziś tak aktualne, jak kiedyś. Ze względu na szereg czynników, kontakty między sąsiadami są o wiele mniej zażyłe niż kiedyś, o ile w ogóle można użyć takiego sformułowania. Najczęściej kontakt ten opiera się na rozwiązywaniu bieżących problemów na osiedlowych grupach na Facebooku. Warto jednak zainteresować się tym, kto mieszka obok nas, np. inicjując niezobowiązującą rozmowę w windzie czy podczas spaceru z psem. Wskazuje się bowiem, że dobre relacje sąsiedzkie to jeden z czynników zwiększających poziom zadowolenia z życia w danym miejsca. 

Kupuj ubrania z drugiej ręki

Wzmożone zainteresowanie odzieżą z drugiej ręki wymieniane jest jako jeden z najsilniejszych trendów w branży modowej. Zgodnie z raportem Thred Up z 2021 roku, aż 80% osób z generacji Z, czyli urodzonych między 1995 a 2010 rokiem nie odczuwa jakiegokolwiek wstydu przy zakupie używanych ubrań. Aby zaobserwować ten trend, wystarczy zobaczyć jak rozwija się w Polsce służąca temu aplikacja Vinted. Kupując (i sprzedając) ubrania z drugiej ręki, przyczyniasz się do umocnienia tego trendu, co niesie za sobą korzystne zmiany dla środowiska naturalnego.

Więcej ciekawych informacji: Recykling odzieżowy – modne i ekologiczne zakupy

Wspieraj lokalną przedsiębiorczość

Nie jest żadną tajemnicą, że duże, międzynarodowe sieci sprzedaży sukcesywnie wypierają z rynku małe, lokalne firmy. Pozostaje zatem wziąć sprawy w swoje ręce i w miarę możliwości korzystać oraz promować produkty/usługi mniejszych, często rodzinnych firm. Warto w tym celu rozejrzeć się po najbliższej okolicy w poszukiwaniu alternatywy dla dużych sieciówek i zacząć częściej zaglądać do miejscowych cukierni, restauracji, warzywniaków czy antykwariatów. W ten sposób tworzymy w swoim miejscu zamieszkania samowystarczalną przestrzeń, pełną miejsc oferujących dobre jakościowo produkty i usługi.

Warto sprawdzić: Nasze kursy online.

Źródła:

  1. 2021 Resale Report, Thred Up, https://www.thredup.com/resale/#resale-industry, dostęp: 30.10.2021.
  2. Badanie ankietowe samorządów „Mechanizmy wspierania lokalnej przedsiębiorczości przez jednostki samorządu terytorialnego”, NCBiR 2020.
  3. Polacy są coraz bardziej życzliwi, https://www.polskieradio.pl/10/485/Artykul/480462,Polacy-sa-coraz-bardziej-zyczliwi, dostęp: 30.10.2021.
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.