Naturalnie w Równowadze > Umysł i ciało > Psychologia > Jak zacząć dzień od głębokiego kontaktu ze sobą

Jak zacząć dzień od głębokiego kontaktu ze sobą

Opublikowano: 20/09/2021
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 29.09.2021

W życiu budujemy wiele relacji, które okazują się trwałe bądź kruche, chwilowe i na długie lata. Jednak najważniejszą i najdłuższą relacją, którą tworzy każdy z nas, jest relacja z samym sobą. To istotny element budowania świata wewnętrznego, ale także zewnętrznego – tego, który nas otacza i za pomocą którego komunikujemy się z innymi. Głęboki kontakt ze sobą jest świadomym wejściem we własne myśli i odczucia, rozróżnianiem negatywów od pozytywów, ale również prawdy od iluzji. W jaki sposób możemy skontaktować się ze swoim „Ja” każdego ranka?

Spis treści:

  1. Rozwój osobisty i wielkość „Ja”
  2. Jak często kontaktować się ze sobą
  3. Jak zacząć dzień od głębokiego kontaktu ze sobą

Może Cię zainteresować: Nasze kursy online

Rozwój osobisty i wielość „Ja”

Odpowiedzi na pytania powiązane z psychiką człowieka nigdy nie są proste. Nie są także jednowymiarowe, tak samo jak „Ja” każdego z nas ma wiele twarzy. Trudno jest mówić zatem o głębokim kontakcie ze sobą, jeśli nie zauważamy tej różnorodności i wielowymiarowości swojej własnej psychiki. Zanim zaczniemy kontaktować się ze sobą, wsłuchiwać w wewnętrzny głos, musimy zatem zdać sobie sprawę z tego, że koncept wielości nas samych jest czymś całkowicie naturalnym. Co więcej – to myślenie o sobie jako spójnej jednostce, jest jednym z elementów iluzorycznego poczucia kontroli nad własnym jestestwem. Daje poczucie bezpieczeństwa, jednak oddala nas od poznania samych siebie i od wspomnianego głębokiego kontaktu ze sobą.

Jak często kontaktować się ze sobą

Głęboki kontakt ze sobą stanowi jeden z najważniejszych elementów poznawania rzeczywistości oraz utrzymania zdrowia psychicznego. Warto jednak pamiętać, iż ciągłe pozostawanie ze sobą w kontakcie i analizowanie samego siebie niekoniecznie musi być korzystne dla nas. Iluzje są oczywiście pewnym mechanizmem obronnym, który chroni przed negatywnymi odczuciami. Według badań Taylora i Browna świadome postrzeganie siebie może przynosić obniżoną samoocenę, bądź nawet stany depresyjne. Dlatego istotnym jest nie tylko akceptowanie swojej różnorodności, ale również rozumienie mechanizmów iluzji i świadome godzenie się z nimi. W ten sposób nie tylko rozumiemy siebie, ale także zauważamy swój ciągły rozwój.

Jak zacząć dzień od głębokiego kontaktu ze sobą

Głęboki kontakt ze sobą warto rozpoczynać każdego ranka, dając sobie czas nie tylko na obudzenie się, ale i na poznanie swoich potrzeb oraz nastroju.

3 porady jak nawiązać kontakt ze sobą:

  1. Po przebudzeniu dobrze jest pozostać chwilę w pozycji leżącej, z zamkniętymi oczami. To czas na wsłuchanie się w potrzeby ciała i umysłu, rozpoznanie sygnałów. Pomoże w tym spokojny, wyrównany oddech.
  2. W nawiązywaniu głębokiego kontaktu ze sobą niezwykle pomocne okazują się słowa. Nierzadko mamy wrażenie, iż żaden język nie jest w stanie wyrazić naszych uczuć. Starania, by nadać im strukturę i namacalny wymiar ułatwiają zrozumienie siebie.
  3. Trudne emocje nie mogą być spychane na dalszy plan. Mają one tendencję do nawarstwiania się i przygniatania w nieodpowiednim momencie. Poranek to dobry moment na rozwikłanie ich, pojęcie, ale także zdystansowanie się od nich. Znalezienie w nich słabego punktu. Dystans czasem może pomóc nam bardziej zbliżyć się do tego, co najistotniejsze.

Więcej ciekawych informacji: Nawiązanie relacji ze sobą z przyszłości

Głęboki kontakt z własnym „Ja” pozwala na utrzymanie wyjątkowej relacji – tej na całe życie. Warto właśnie w ten sposób rozpoczynać swój dzień.

Źródła:

https://www.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/15877-jak-stajemy-sie-soba

https://centrum-probalans.pl/jak-zostac-dla-siebie-bratnia-dusza-porady-psychologa-2/

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.