Naturally Balanced > Umysł i ciało > Uważność > Jak żyć zdrowo na etacie?

Jak żyć zdrowo na etacie?

Opublikowano: 26/07/2021
Monika Maciejewska

Mam na imię Monika i z wykształcenia jestem psychologiem. 

Czy masz problem z motywacją do lepszych wyborów zdrowotnych pracując na etacie? Czy ciężko ci jest zrównoważyć pracę z dbałością o siebie? Potrzebujesz wsparcia wskazówek, od czego zacząć? 

 Praca na pełen etat zabiera niemałą część dziennego przydziału czasu. Dzień w dzień musisz zacząć pracować o 9 rano i kończysz o 5 popołudniu, co zostawia ci zaledwie parę godzin na swoje sprawy po powrocie do domu. Jeśli pragniesz wstąpić w szeregi tych dbających o zdrowie, powinieneś jeszcze znaleźć czas na wieczorny sport, stosować dietę i zażywać szereg suplementów komplementujących twoją podaż składników odżywczych. Jednak prawdziwą sztuką jest umiejętność zrównoważenia swojego życia posiadając pracę na etat, bez wyraźnego wysiłku i rezygnacji z wielu przyjemności. Jak to zrobić?

Jak się odżywiać?

Jako pierwsze w przypadku dbałości o zdrowie przychodzi do głowy odżywianie. Nie jest łatwo zawsze wybierać te zdrowsze opcje, gotować sobie codziennie gar jedzenia i zabierać do pracy, a najnowsza trudność może się przejawiać w tym, że nie wiesz już co jest zdrowe, a co nie. Dodatkowo, wciąż jesteśmy manipulowani przez supermarkety, branding i reklamy, aby kupować i konsumować jak najwięcej. Obietnica ulgi w troskach widnieje na każdym kolorowym opakowaniu, jednak ta ulga jest jedynie chwilowa. 

Zdrowe odżywianie nie musi być trudne ani nudne. Wystarczy kierować się kilkoma regułami, które naprowadzą twoje ciało na dobry tor.

  1. Nie jedz przetworzonej żywności! Czyli gotowych do spożycia dań czy pakowanych produktów. 
  2. Unikaj restauracji, możesz zrobić limit do 2 razów w tygodniu, zamiast tego gotuj proste posiłki. 
  3. Jedz słodkości tylko w postaci prawdziwych i całych owoców. 
  4. Przekąski w postaci orzechów i owoców są najlepszym rozwiązaniem. 
  5. Nie stosuj diety, wsłuchaj się w swoją intuicję, wrodzoną umiejętność regulowania głodu i sytości. 
  6. Nie daj sobą manipulować i weź odpowiedzialność za swoje wybory żywieniowe.

Zdrowe odżywianie się jest dla wielu najtrudniejszym elementem do zmiany, ponieważ czynność jedzenia często nacechowana jest emocjonalnie. Służy jako nagroda, pocieszenie lub zapchanie negatywnych emocji. Jeśli podejrzewasz, że w twoim przypadku tak właśnie jest, może czas sięgnąć pomocy profesjonalisty?

Może Cię zainteresować: Nasze kursy online

Twój rytm dnia i nocy

Twój organizm potrzebuje wypoczynku w nocy. Wiesz, że nocne wgapianie się w ekran telewizora czy telefonu powoduje zaburzenia melatoniny, przez co gorzej śpisz, a następnego dnia musisz rozpocząć pracę od kawy. Czy wiesz, że taka rutyna pogłębia twoje chroniczne zmęczenie a spadek energii w ciągu dnia jest nieunikniony? 

O rytmie dnia i nocy wiele mówi medycyna wschodu, a dokładnie Ajurweda, pochodząca z Indii. Według niej, każda pora dnia i nocy ma swoją jakość, dzięki której łatwiej lub trudniej jest ci pracować. Dla przykładu, od godziny 6 do 10 rano energia jest ciężka i powolna, jeśli budzisz się koło tych godzin i nie możesz otworzyć oczu, jest to znak, że ta energią na ciebie wpływa. Za to przed 6 rano panuje energia lekkości i czystości, co mogą potwierdzić ranne ptaszki, że budząc się wcześnie czują większą jasność umysłu. 

Taka sama zasada panuje wieczorem i ma to duże znaczenie to, o której chodzisz spać. Oczywiście, nie jest łatwo przestawić się i chodzić spać o 9 wieczorem aby wstać przed 6 rano, jednak małe zmiany powodują wielkie różnice w samopoczuciu i produktywności. Wystarczy, że zaczniesz ograniczać używanie ekranu po 9 wieczorem i postarasz się pójść spać przed 11 wieczorem. Reszta zacznie się dziać sama!

Jak się ruszać dla kręgosłupa? 

Spędzanie całego dnia w jednej pozycji nie jest dla nas naturalne. Ważny jest ruch w ciągu dnia, nie tylko wieczorem przez godzinę. Kręgosłup i mięśnie to maszyna o wielkiej sile, jednak każde przeciążenie po jakimś czasie da o sobie znać. Jeśli nie wzmacniasz mięśni wzdłuż kręgosłupa, Twoja postura zacznie się zmieniać. Jeśli nie wzmacniasz mięśni brzucha, odcinek lędźwiowy nie będzie miał wystarczającego wsparcia. Dlatego tak ważne jest dbanie o swój kręgosłup przez cały dzień. 

Jak możesz to robić?

  • zadbaj o to, aby ekran twojego komputera nie znajdował zbyt nisko. Patrzenie na ekran ze zwieszoną głową powoduje nienaturalne wygięcie w szyi i bóle mięśni szyi lub odcinka szyjnego kręgosłupa. 
  • Co jakiś czas wstawaj od biurka i przejdź kilka kroków. Możesz ustawić sobie budzik co godzinę, możesz też zrobić kilka przysiadów, podskoków, pobudzając swoje mięśnie i krążenie. 
  • Jeśli pracujesz z domu, możesz rozłożyć matę obok stanowiska pracy i wykonać kilka pozycji jogowych, rozciągnąć się i pobyć ze swoim ciałem, oczyścić też umysł. 
  • Wzmacniaj mięśnie pleców i brzucha, to one trzymają Twój kręgosłup w pionie i nie doprowadzają do przeciążeń. 

Może Cię zainteresować: Akupunktura – warto?

Medytacja jak higiena umysłu 

Często próbujemy medytacji i zaprzestajemy jej po jakimś czasie przez brak zauważalnych efektów. Medytacja jest jak higiena umysłu, ale nie musi być to pół godziny dziennie spędzone na poduszce do medytacji z grającą muzyką zen w tle. Nie wszyscy mamy takie możliwości. W stan medytacyjny możesz się wprowadzić robiąc coś, co powoduje, że nie myślisz o niczym innym. Malowanie, rzeźbienie, bieganie, gotowanie lub bardziej typowa medytacja, np. prowadzona. Znajdź odpowiednią formę dla siebie i świadomie pozwól swojemu umysłowi odpocząć. 

Podsumowując…

Dbanie o swoje zdrowie w czasie pracy jest trudne ale kluczowe dla optymalnego zdrowia. Jeśli jesteś matką lub ojcem, Twoje zadanie jest utrudnione. Jednak pomyśl, jak dobrze jesteś w stanie zająć się dziećmi, jeśli twoje potrzeby nie są zaspokojone? To jak o siebie dbasz wpływa nie tylko na Twoje zdrowie, myśli o poziom energii- wpływa także na Twoją rodzinę i najbliższe otocznie.

Monika Maciejewska

Mam na imię Monika i z wykształcenia jestem psychologiem. Studiowałam w Australii na Griffith University, coraz dotkliwiej czując, że w terapii brakuje połączenia z ciałem i duchowością. W tym czasie joga dawała mi coraz więcej wytchnienia i pozwalała odnowić połączenie z intuicją.