Naturally Balanced > Ekoterapia w gabinecie > Terapeuci > Kinezyterapia: czym jest i jak zostać kinezyterapeutą?

Kinezyterapia: czym jest i jak zostać kinezyterapeutą?

Opublikowano: 09/05/2023
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 30.05.2023

Spis treści:

  1. Czym jest kinezyterapia?
  2. Kinezyterapia a fizykoterapia
  3. Czy powinienem udać się do kinezyterapeuty lub fizjoterapeuty?
  4. Jak zostać kinezyterapeutą?

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Czym jest kinezyterapia?

Kinezyterapia (dawniej znana jako „terapia korekcyjna”) została pierwotnie zaprojektowana do leczenia rannych żołnierzy podczas II wojny światowej, a później została włączona do głównego nurtu leczenia różnych urazów fizycznych. Dziś kinezyterapeuci na całym świecie wykonują i przepisują ćwiczenia ruchowe w celu zwiększenia siły, mobilności i wytrzymałości pacjentów z ograniczeniami czynnościowymi lub wymagających długotrwałej rehabilitacji.

Kinezyterapię dzieli się na miejscową lub ogólną – pierwsza obejmuje leczenie określonej części ciała, a druga obejmuje wszystkie obszary ciała. Pacjenci stosują kinezyterapię w leczeniu różnych dolegliwości, m.in. dysfunkcji narządu ruchu, bólów kręgosłupa, urazów stawów, urazów więzadeł, bólów mięśniowych, a także wspomagania powrotu do zdrowia po chorobach o podłożu nerwowym, płucnym i sercowo-naczyniowym, które wymagają od pacjenta wystarczająco silny organizm, aby się zregenerować.

Fizjoterapia jest terminem ogólnym zawierającym w sobie wszystkie metody pracy z ciałem.

Fizjoterapeuta jest w Polsce zawodem. Istnieje jednak wiele specjalizacji związanych ze sposobami, narzędziami czy metodami pracy z pacjentem. W Europie i w Stanach Zjednoczonych istnieją specjalizacje: kinezyterapeuta czy osteopata są traktowani jako odrębni specjaliści.

Kinezyterapia a fizykoterapia

Granica między kinezyterapią a fizykoterapią może być cienka, ponieważ mają one wspólny cel, jakim jest rehabilitacja pacjentów po urazach fizycznych i mają na celu zwiększenie siły fizycznej, elastyczności i wytrzymałości pacjentów. Istnieje jednak kilka kluczowych różnic. Z jednej strony fizykoterapeuci diagnozują problemy układu mięśniowo-szkieletowego i stosują bierne zabiegi podczas sesji terapeutycznych, w tym masaże, manipulacje, terapię ultradźwiękową lub inne metody zmniejszania bólu i stanu zapalnego, a następnie zalecają pacjentom ćwiczenia wzmacniające i uelastyczniające, które mają wykonywać między sesjami terapeutycznymi. Kinezyterapia natomiast koncentruje się na ruchu jako źródle leczenia, wykorzystując aktywne ćwiczenia zwiększające siłę pacjentów podczas sesji terapeutycznych. Kinezjolodzy nie diagnozują dolegliwości somatycznych, a diagnozę pozostawiają lekarzom lub fizjoterapeutom.

Kolejną różnicą między tymi dwiema specjalnościami jest to, że fizykoterapeuci często diagnozują i pomagają pacjentom przezwyciężyć krótkotrwałe urazy, takie jak skręcenia i bóle mięśni, kończąc leczenie po wyzdrowieniu pacjenta. A kinezjolodzy na ogół przeprowadzają długoterminowe procesy leczenia, aby pomóc pacjentom odzyskać siły po urazach, zmniejszyć przewlekły ból i zoptymalizować wydajność organizmu poprzez ćwiczenia i ruch funkcjonalny.

Czy powinienem udać się do kinezyterapeuty lub fizykoterapeuty?

Możesz poszukać fizykoterapeuty aby zalecił Ci konkretne zabiegi (balneoterapia, krioterapia czy ultradźwięki).

Gdy problem ustabilizuje się, a początkowe uszkodzenia zmniejszą się, możesz rozważyć przejście na kinezyterapię w celu długoterminowego leczenia ruchem.

W Polsce jednak rzadko kiedy fizjoterapeuta rozróżni swoją specjalizację – chyba że osteopata, którego zadaniem z kolei jest terapia stawów, tkanek miękkich oraz nerwów, prowadząca nie tylko do poprawy stanu fizycznego, ale także psychicznego. W osteopatii ważne jest holistyczne podejście do organizmu.

Jak zostać kinezyterapeutą?

Proces szkolenia na kinezyterapeutę różni się znacznie w poszczególnych krajach, dlatego warto skonsultować się z lokalnymi ośrodkami rehabilitacyjnymi w celu uzyskania porad specyficznych dla danego kraju i wyszukać kursy kinezjologii. W niektórych krajach – w tym w USA – istnieją studia licencjackie poświęcone kinezyterapii, ale nie na całym świecie. W innych przypadkach aspirujący kinezyterapeuci mogą studiować inny, ale pokrewny stopień i podjąć studia magisterskie lub dalsze studia podyplomowe, aby zostać akredytowanym kinezyterapeutą.

Szkolenie na kinezyterapeutę obejmuje różnorodne przedmioty, w tym nauki podstawowe, takie jak kinezjologia anatomiczna, biomechanika, fizjologia ćwiczeń, zachowanie motoryczne i społeczna psychologia aktywności fizycznej. Kursy obejmują również obszerną praktykę kliniczną. Szkolenie na kinezyterapeutę trwa zazwyczaj 4-5 lat.

Może Cię zainteresować: Jak zostać naturopatą?

Źródła:

  1. American Kinesiotherapy Association (n/d). ‘About’. American Kinesiotherapy Association.
  2. American Kinesiotherapy Association (n/d). ‘Education’. American Kinesiotherapy Association.
  3. Sportoklinik (n/d). ‘Kinesiotherapy’. Sportoklinik.
  4. Symmetrix Exercise & Rehab (2022). ‘Kinesiologist vs. Physiotherapist: Top 5 Questions Answered’. Symmetrix Exercise & Rehab.
  5. U.S. Bureau of Labor Statistics (2014). ‘Kinesiotherapist’. U.S. Bureau of Labor Statistics.
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.