Naturally Balanced > Ekoterapia w gabinecie > Dietetycy > Comfort food, czyli komfortowe jedzenie – na czym polega?

Comfort food, czyli komfortowe jedzenie – na czym polega?

Opublikowano: 17/02/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 17.02.2022

Comfort food, podobnie jak uczucie prawdziwego szczęścia, dla każdego wygląda nieco inaczej. Czy jedzenie może wprowadzić człowieka do jego prywatnej strefy komfortu? Dlaczego ten popularny trend ma ścisły związek z psychologią i emocjami? Przeczytaj nasz artykuł, a pojęcie comfort food nie będzie miało przed Tobą żadnych tajemnic.

Spis treści:

  1. Komfortowe jedzenie — co to jest i na czym polega?
  2. Psychologia jedzenia a trend comfort food
  3. Comfort food z podziałem na płeć
  4. Comfort food — przepisy, z którymi możesz podróżować w czasie

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Komfortowe jedzenie — co to jest i na czym polega?

Pojęcie comfort food po raz pierwszy pojawiło się w opowiadaniu o otyłości, opublikowanym na łamach amerykańskiej gazety w 1966 roku. Od tamtej pory co jakiś czas pojawiało się w kolejnych publikacjach. Co dokładnie oznaczało?

Comfort food można w wolnym tłumaczeniu określić jako “jedzenie pocieszające”. Są to potrawy i dania, które kojarzą się z ogólnym poczuciem szczęścia. Co należy podkreślić w tym miejscu – dla każdego człowieka może mieć ono zupełnie inną formę. W Polsce, do comfort food zalicza się najczęściej rosół, kotlet schabowy z ziemniakami i domową surówką oraz sernik i szarlotkę.

W zależności od kraju „pocieszające potrawy” różnią się od siebie. Wynika to z oczywistego faktu, że w czasach dzieciństwa Polak jadł co innego niż Australijczyk czy Anglik. Uogólniając, najczęściej w poczet comfort food zalicza się domowe posiłki, które miały charakterystyczny smak dzięki wykorzystywanym przyprawom lub konkretnym kompozycjom smakowym.

Przeczytaj również: Zero Waste w kuchni — jak nie marnować żywności?

Psychologia jedzenia a trend comfort food

Zjawisko comfort food było wielokrotnie badane przez psychologów. Wielu ludzi na świecie w czasie doświadczania negatywnych emocji próbuje poprawić sobie nastrój ulubionym jedzeniem. Wybierając smaczne potrawy z lat dzieciństwa, można wprowadzić swój mózg w stan małej euforii.

Są ludzie, którzy przez lata sięgają po dokładnie to samo danie czy przysmak w chwili gorszego samopoczucia lub niepowodzenia. Dobrym przykładem są lody. Oprócz tego, że stanowią pyszną przekąskę i idealnie komponują się z popołudniową kawą w roli deseru, potrafią przenieść osoby z gorszym samopoczuciem w krainę beztroskiego dzieciństwa. 

Niestety, opisywane uwarunkowania mogą w wielu przypadkach doprowadzić do otyłości. Człowiek o słabszej psychice zawsze znajdzie powód, by móc poprawić sobie nastrój przy użyciu comfort food. Aby komfortowe jedzenie nie miało znaczącego wpływu na zdrowe odżywianie, warto modyfikować przepisy. Samodzielne przyrządzanie ulubionych potraw umożliwia znaczne zmniejszenie ich kaloryczności. Do tego można przyrządzić je w wersji wegetariańskiej lub bezcukrowej. 

Wybór comfort food z podziałem na płeć

Przeprowadzone przez psychologów i dietetyków badania wykazują, że w stan euforii przy wykorzystaniu comfort food częściej popadają mężczyźni niż kobiety. Badani panowie przeważnie sięgają po dania typu fast food i ociekające tłuszczem steki. Panie przenoszą się do swojej strefy komfortu podczas jedzenia lodów i picia gorącej czekolady.

Wbrew pozorom, dania określane jako comfort food wcale nie muszą być wysokokaloryczne. Domowy rosół czy też zupa szczawiowa, skutecznie przenoszą do czasów dzieciństwa niemal każdego wielbiciela domowej kuchni.

Polecana książka

Comfort food — przepisy, z którymi możesz podróżować w czasie

W poczet dań, które są uważane za skuteczne „poprawiacze” nastroju, zalicza się w Polsce zarówno potrawy obiadowe, przekąski, jak i desery. Nie ma tutaj znaczenia to, czy danie jest słone, słodkie czy pikantne. Odczucia smakowe mają bowiem ścisły związek z indywidualnymi preferencjami.

Do najczęściej wymienianych potraw kwalifikuje się obecnie między innymi domowy rosół, bigos, kartacze, placki ziemniaczane, kluski, pierogi, klasyczną szarlotkę z lodami, sernik i domową drożdżówkę z rodzynkami. Często może to być również budyń waniliowy, kasza manna z syropem lub kisiel.

Pamiętaj jednak, że bezkarne i zbyt częste pocieszanie się jedzeniem może skutkować otyłością. Jeśli czujesz, że tracisz kontrolę nad spożywanymi daniami comfort food, a Twój nastrój nie ulega poprawie, warto skonsultować się ze specjalistą.

Jeśli często odczuwasz potrzebę poprawienia swojego nastroju przy użyciu comfort food, przygotowuj dania samodzielnie w domu. Zadbaj o to, by w kuchni znajdował się zapas niezbędnych składników. Przyrządzanie prostych potraw trwa często kilka minut, a ilość zjadanych kalorii może być mniejsza nawet o połowę w porównaniu do sklepowych „gotowców”.

Przeczytaj również: Wpływ natury na zdrowie psychiczne

Źródła:

  1. Wałkowicz E., Roślinne Comfort food, Wydawnictwo Flow Books, 2020. 
  2. https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/comfort-food-co-to-uzaleznienie-od-comfort-food/, dostęp: 9.02.2020.
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.