Naturally Balanced > Edukacja i ekologia > Jak zrobić las w słoiku? Praktyczny poradnik

Jak zrobić las w słoiku? Praktyczny poradnik

Opublikowano: 13/01/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 13.01.2021

W ostatnich latach zapanowała w Polsce prawdziwa moda na lasy w słoiku – miniaturowe ekosystemy leśne, zamknięte w mniejszych lub większych słojach. Tego typu „lasy” stanowią jeden z popularnych elementów wystroju mieszkań, biur i gabinetów, jak również świetny pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Pojawiły się nawet warsztaty z tworzenia takich roślinnych kompozycji! My, pokażemy Ci, że samodzielne zrobienie lasu w słoiku jest stosunkowo proste, a przy okazji – stanowić będzie niemałe źródło satysfakcji!

Spis treści

  1. Czym jest las w słoiku?
  2. Las w słoiku – niezbędne materiały
  3. Przygotowujemy odpowiednie podłoże
  4. Czas nasadzić rośliny!
  5. Jak pielęgnować las w słoiku?

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Czym jest las w słoiku?

Las w słoiku to niewielkich rozmiarów zagajnik, który zamykany jest w ozdobnym słoju, stanowiąc oryginalną ozdobę mieszkania. To od nas zależy jakie elementy zawierać będzie nasz „miniaturowy las”. Najczęściej są to mchy oraz paprocie, które można opcjonalnie przyozdobić kamyczkami lub korą. Co ważne, efektownie wyglądający, leśny ekosystem można stworzyć samodzielnie z łatwo dostępnych materiałów. Zaczynajmy!

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Las w słoiku – niezbędne materiały

Czego będziesz potrzebować, aby stworzyć swój własny las w słoiku? Oto lista niezbędnych materiałów:

  • ozdobny, zamykany słój (może być też butelka),
  • uniwersalna ziemia o kwaśnym odczynie,
  • keramzyt lub ozdobny żwir drenażowy,
  • mech (należy go kupić w kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym, gdyż jest objęty ochroną!),
  • węgiel aktywny – opcjonalnie, jednak warto go wykorzystać, ze względu na dobroczynne właściwości detoksykacyjne,
  • sadzonki niewielkich roślin, np. paproci, bluszczu,
  • elementy dekoracyjne, np. kamień, szyszka, kora, gałązka,
  • narzędzia – z pewnością przyda się mała łopatka, pędzelek do czyszczenia ścianek słoika oraz drobne szczypce lub pęseta.

Może Cię zainteresować: Jak podlewać rośliny doniczkowe?

Przygotowujemy odpowiednie podłoże

Czas rozpocząć tworzenie naszego lasu w słoiku! Na dno wysypujemy 3-5 cm warstwę keramzytu lub żwirku, którego zadaniem będzie odprowadzanie wilgoci, tak żeby na dnie słoika nie gromadziła się woda. Następną warstwę stanowi węgiel aktywny, o ile zdecydowaliśmy się go użyć (pełni funkcję ochronną dla roślin). Kolejna warstwa to ziemia – sypiemy jej tyle, by swobodnie umieścić w niej rośliny oraz zachować estetykę całej kompozycji.

Czas nasadzić rośliny!

To bardzo przyjemny etap tworzenia lasu w słoiku – w ziemi robimy niewielkie zagłębienia, do których wsadzamy wybrane roślinki. Jeśli między korzeniami a ścianką słoika wytworzy się wolna przestrzeń – zasypujemy ją ziemią. Następnie układamy warstwę mchu, np. między nasadzonymi roślinkami. Kwestia dodatkowych dekoracji zależy od naszej fantazji oraz dostępnych materiałów. Można w tym celu w dowolnych miejscach ułożyć gałązki, kamyczki, szyszki lub korę. Podłoże podlewamy wodą w ilości 100-150 ml i zamykamy słój. Gotowe!

Jak pielęgnować las w słoiku?

Las w słoiku nie jest szczególnie wymagający, choć należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim wybieramy mu takie miejsce, aby nie był wystawiony na długotrwałe i bezpośrednie działanie słońca. Poza tym, należy wystrzegać się nadmiernego podlewania. Nasz leśny ogród podlewamy odrobiną wody za pomocą strzykawki – tylko wtedy, gdy jego podłoże przeschnie (możemy sprawdzać jego wilgotność palcem). W pierwszych tygodniach słoik może nam zaparowywać, a po jego ściankach cieknąć będzie woda. To naturalny proces. Należy wtedy otworzyć słój na 10-15 minut i ponownie zamknąć.

Jak widzisz, proces tworzenia własnego lasu w słoiku nie należy do szczególnie skomplikowanych, jednak wymaga odrobiny dokładności i trzymania się kilku kluczowych zasad. Do dzieła!

Przeczytaj również: Wpływ natury na zdrowie psychiczne

Źródła:

  1. https://zielony-sloik.pl/jak-zrobic-las-w-sloiku-4-kroki-najpiekniejszego-ogrodu-lesnego-zielony-sloik/, dostęp: 13.11.2021.
  2. https://fajnyogrod.pl/porady/jak-zrobic-las-w-sloiku-wyjasniamy-krok-po-kroku/, dostęp: 13.11.2021.
  3. https://natemat.pl/231927,jak-zrobic-las-w-sloiku, dostęp: 13.11.2021.
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.