Naturalnie w Równowadze > Modele ekoterapii > Terapia lasem > Moc lasu – Shinrin-yoku

Moc lasu – Shinrin-yoku

Opublikowano: 01/12/2021
Joanna i Przemysław Węgłowscy

Jesteśmy parą certyfikowanych przewodników shinrin-yoku (kąpiele leśne).  Z miłości do natury, człowieka i siebie samych stworzyliśmy projekt Moc  Lasu. Zapraszamy ludzi do leśnej przestrzeni, pomagając im w zanurzeniu zmysłów w jej kojącej, leczniczej atmosferze. Pracują z grupami dorosłych, dzieci, młodzieży, rodzin, seniorów, ich autorskim pomysłem są kąpiele leśne dla par.

Joanna i Przemysław Węgłowscy

 

Data ostatniej aktualizacji: 01.12.2021

Czym jest Shinrin-yoku? W artykule dowiesz się, czym jest słynna leśna kąpiel oraz znajdziesz tutaj podstawową wiedzę na jej temat. Przygotowaliśmy dla Ciebie najcenniejsze wskazówki i informacje, o których powinieneś pamiętać, decydując się na swoją pierwszą leśną kąpiel.

Spis treści:

  1. Shinrin-yoku – co to takiego?
  2. Czy potrzebujemy przygotować się przed sesją kąpieli leśnej?
  3. Jak samodzielnie praktykować kąpiel leśną?

Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.

Shinrin-yoku – co to takiego?

Shinrin-yoku (kąpiel leśna) to aktywność polegająca na kontakcie z naturą. Można ją praktykować w zorganizowanej grupie (zazwyczaj z wykwalifikowanym przewodnikiem), razem ze znajomymi, w parze lub samodzielnie, w pojedynkę. Grupowa, zorganizowana kąpiel leśna zdejmuje z nas ciężar przygotowania trasy, wyboru aktywności (tzw. “zaproszeń”) pomagających głębiej doświadczyć lasu oraz daje możliwość uczestnictwa w tzw. “kręgach dzielenia”- formie wymiany doświadczeń podczas sesji shinrin-yoku. Przewodnik opiekuje się grupą, tworzy bezpieczną przestrzeń oraz dba o odpowiednią atmosferę podczas spaceru.

Kąpiele leśne można oczywiście praktykować samemu (prawdopodobnie wielu z nas robi to od czasu do czasu, nawet nie wiedząc, że ma to swoją japońską nazwę). Aby móc w pełni zanurzyć się w lesie i bez obaw korzystać z jego mocy, dobrze pamiętać o kilku sprawach i odpowiednio się do takiej sesji przygotować.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online.

Czy potrzebujemy przygotowywać się przed sesją kąpieli leśnej?

Przygotowując się do odbycia kąpieli leśnej, warto mieć na uwadze kilka rzeczy, o których chcemy wspomnieć:

  1. Pamiętaj o odpowiedniej do pogody odzieży, ubierz się trochę cieplej niż na zwykły spacer, ponieważ podczas kąpieli nie będziemy zażywać dużo ruchu. Dobrze sprawdza się metoda „na cebulkę”. Chłodną częścią roku pamiętaj o rękawiczkach i czapce, latem o przewiewnych ubraniach z naturalnych tkanin, najlepiej w jasnych kolorach, długim rękawie i nogawkach (zabezpieczenie przed kleszczami) oraz nakryciu głowy i (jeśli potrzebujesz)  okularach przeciwsłonecznych. 
  2. Bardzo ważne jest założenie wygodnych, sprawdzonych butów. Latem lekkich, z cieńszą podeszwą, zimą ciepłych, nieprzemakających. Być może zechcesz wejść głębiej w las, zboczyć ze szlaku. Jeśli podczas kąpieli będziesz mieć na to ochotę, zdejmij buty i spróbuj doświadczyć lasu gołą stopą (upewniając się wcześniej, że nie masz przeciwwskazań, np. cukrzycy, a na Twojej trasie nie leżą śmieci).
  3. Warto przed spacerem zadbać o ochronę przed kleszczami i komarami. Na rynku dostępne są repelenty naturalne bądź apteczne. Upewnij się też, że na wybranym przez ciebie terenie nie ma szerszeni czy os. Możesz zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, na które niestety, póki co leków nie ma. Nie na szczepionki na boreliozę, ale jeśli szybko zauważysz na ciele nieproszonego gościa i profesjonalnie go wyciągniesz, a miejsce odkazisz, ryzyko zachorowania jest niewielkie, chociaż lekarze czasami zalecają antybiotykoterapię. Dobrze obserwować miejsce po kleszczu i w razie pojawienia się tzw “rumienia” (kilka dni po wyjęciu kleszcza), zgłosić się do lekarza. Po powrocie z lasu weź prysznic i obejrzyj swoje ciało, zwłaszcza pachwiny, pachy, brzuch.
  4. Zabierz ze sobą telefon komórkowy, dobrze jest go wyciszyć i zostawić włączone wibracje. Pomocna może okazać się nawigacja w telefonie w przypadku zgubienia drogi. Jeśli udajesz się samotnie do lasu, dobrze jest poinformować bliskich gdzie będziesz przebywać i jak długo zamierzasz tam zostać.
  5. Jeśli przyjmujesz leki, zabierz je ze sobą. Jeśli udajesz się na kąpiel leśną z przewodnikiem, poinformuj go wcześniej o wszelkich dolegliwościach zdrowotnych. Wykwalifikowani przewodnicy shinrin-yoku są przygotowani do udzielenia pomocy w przypadku nagłych wypadków, ale warto też  zgłosić im gdzie w plecaki/torbie może znaleźć  Twoje leki. 
  6. Koniecznie miej ze sobą coś do picia. Może to być woda lub ziołowa herbata, niewskazane są napoje z wysoką zawartością kofeiny. Zimą dobrze jest zabrać ze sobą termos z ciepłym napojem z dodatkiem np. rozgrzewającego imbiru. W upalne lato dobrze sprawdza się termos z np. naparem z mięty i kostkami lodu.
  7. Shinrin-yoku dobrze jest praktykować przed posiłkiem, na pewno nie będąc przejedzonym. My lubimy kąpać się w lesie będąc na czczo- zmysły pracują wtedy lepiej.
  8. Możesz zabrać ze sobą przekąski. Dobrze sprawdzają się  pokrojone owoce, bakalie. 
  9. Najlepiej wybrać trasę, którą już znamy, albo na której będziemy czuć się bezpiecznie. Kąpiel leśna nie jest trekkingiem ani wyczynowym spacerem, nie chodzi w niej o zmęczenie i pokonywanie konkretnych dystansów. Trasa powinna być spokojna, nie musi być długa- wystarczy kilkadziesiąt metrów. Najlepsze są miejsca, gdzie nie dochodzą do nas odgłosy miasta i ulicy, ale też nie zrażaj się jeśli swoją kąpiel chcesz odbyć w miejskim parku albo w lesie, do którego dochodzą jednak odgłosy mechaniczne. Przyjmij po prostu, że są one częścią lasu i przestrzeni, w której przebywasz. Wspaniale jest, kiedy na trasie pojawiają się cieki wodne bądź wody stałe, kiedy trasa jest urozmaicona, częściowo biegnąca przez las, a częściowo przez teren otwarty. Ale nie ma na to reguły, poznaj swoje preferencje i podążaj za nimi. 
  10. Przed wejściem do lasu zdobądź wiedzę o lokalnych trujących roślinach i jadowitych zwierzętach (na szczęście w naszym kraju to rzadkość). Nigdy, pod żadnym pozorem, nie jedz roślin, których nie znasz. 
  11. Podczas shinrin-yoku ważne jest zachowanie ciszy. Jeśli wybierasz się do lasu z grupą pod okiem przewodnika albo z kimś bliskim, spróbuj ograniczyć rozmowy. Cisza pięknie potęguje doświadczenie obecności. Warto zabrać notatnik i coś do pisania, żeby uwolnić nadmiar myśli. Podczas sesji z przewodnikiem spotkasz się co jakiś czas z byciem w kręgu, kiedy to możesz się podzielić swoimi impresjami z innymi, ale tylko wtedy kiedy masz ochotę (nic nie jest obowiązkowe podczas shinrin-yoku, niczego nie musisz, z niczego nie jesteś rozliczany). 
  12. Realnie oceń swoje możliwości kondycyjne. W kąpieli leśnej nie chodzi o bicie rekordów i stawianie sobie celów. Nie spiesz się, daj sobie przestrzeń na chwilę refleksji i odpoczynku po przebytej drodze. 
  13. Sprawdź, czy miejsce, do którego się wybierasz, nie jest parkiem narodowym, rezerwatem, w którym przestrzegać należy regulaminu. 
  14. Bądź dla siebie łagodny. Nie jest łatwo wejść w takie zwolnienie jeśli na co dzień żyjemy w pędzie. Mózg wysyła Ci fałszywe sygnały, że teraz i już musisz się zająć sprawami codziennymi, pracą, myśleć o zakupach lub obowiązkach rodzinnych. Chwilę mu zajmie, zanim odpuści. Nie oceniaj się, pamiętając, że taki natłok jest naturalny, ale i chwilowy. Możesz posłużyć się wizualizacją; “Twoje myśli, emocje są jak chmury, które szybko się pojawiają i szybko znikają, a Ty jesteś jak niebo, które jest stałe”. Pozwól wszystkiemu przepłynąć przez siebie. 
  15. Shinrin-yoku nie jest spacerem przyrodniczym. Nie chodzi w nim o naukowe nazywanie elementów przyrody, ale o bycie przy nich w ich istocie, w ich prawdzie. 
  16. Nie stawiaj sobie celów, nie miej oczekiwań. Nic nikomu nie musisz udowadniać. 
  17. Na sam koniec dobrze jest dać sobie chwilę na zintegrowanie doświadczenia. Możesz posiedzieć przy herbacie, możesz się położyć na ziemi, możesz coś napisać lub narysować. 

Może Cię zainteresować: Powrót do natury

Jak samodzielnie praktykować kąpiel leśną?

Znasz już rady, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Co jednak jeżeli na leśną kąpiel wybierasz się w pojedynkę? Oto, naszym zdaniem, najcenniejsze wskazówki:

  • Kąpiel leśna jest niespieszną aktywnością. Postaraj się poświęcić na nią nie mniej niż dwie godziny, możesz zrobić w tym czasie kilkadziesiąt,  kilkaset metrów, wszystko zależy od Ciebie. Pamiętaj jednak, żeby przemieszczać się powoli. Japończycy mówią o tempie nie szybszym niż 3 km/h, jest to naprawdę wolny spacer.
  • Dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie kilkunastu „zaproszeń”, czyli aktywności do zrealizowania w lesie. Mogą to być proste czynności w rodzaju „znajdź miejsce, w którym czujesz się komfortowo i pozostań w nim przez 15min” lub “pozostań ze śpiewem ptaków”. Tutaj ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Tak przygotowane zaproszenia możesz zapisać na osobnych kartkach, które zwiniesz i zabierzesz ze sobą do lasu. Kiedy będziesz miał/a ochotę, po prostu wylosuj jedną z nich i doświadczaj. Nie pędź, poświęć na każde z nich od 10 do 20 minut. Możesz ustawić sobie cichy alarm, aby nie musieć zerkać co chwilę na zegarek.
  • Postaraj się otworzyć i poruszyć swoje zmysły. Dotykaj kory drzew zewnętrzną i wewnętrzną  częścią dłoni, wąchaj ziemię, przyglądaj się koronom drzew albo życiu małych stworzeń w runie leśnym, spróbuj usłyszeć najcichszy leśny dźwięk. Ułóż mandalę z liści, baw się i eksperymentuj. Jeśli znasz się na roślinach, możesz posmakować np. igliwia świerku czy poziomek (staraj się unikać kosztowania niemytych jagód- groźba bąblowicy). Jeśli coś sprawia Ci radość- zostań z tym doświadczeniem dłużej. Słuchaj. Czuj. Smakuj. Wąchaj. Doświadczaj. 
  • Pamiętaj, żeby dbać o swoje potrzeby. Popijaj wodę, przegryzaj przekąski jeśli potrzebujesz. 
  • Słuchaj swojego ciała, daj się mu prowadzić. Może chce usiąść, może się położyć?
  • Pamiętaj o oddechu

W praktykowaniu kąpieli leśnych bardzo ważna jest regularność. Wkrótce zobaczysz, że z każdym wejściem do lasu, Twój umysł coraz szybciej się wycisza i relaksuje.

Powodzenia i udanego shinrin-yoku!

Źródła:

-„Lasoterapia” K. Simonienko (w książce dużo zaproszeń na leśne aktywności)

-„Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych” Q. Li

Joanna i Przemysław Węgłowscy

Jesteśmy parą certyfikowanych przewodników shinrin-yoku (kąpiele leśne).  Z miłości do natury, człowieka i siebie samych stworzyliśmy projekt Moc Lasu. Zapraszamy ludzi do leśnej przestrzeni, pomagając im w zanurzeniu zmysłów w jej kojącej, leczniczej atmosferze. Pracują z grupami dorosłych, dzieci, młodzieży, rodzin, seniorów, ich autorskim pomysłem są kąpiele leśne dla par.

Joanna i Przemysław Węgłowscy