Naturally Balanced > Umysł i ciało > Uważność > Małe kroki do dużej zmiany, czyli od czego zacząć uważniejszą podróż przez życie

Małe kroki do dużej zmiany, czyli od czego zacząć uważniejszą podróż przez życie

Opublikowano: 12/05/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 12.05.2022

Moja ulubiona definicja mówi o tym, że „uważność, to świadome doświadczanie tego, co dzieje się w danym momencie z Tobą i wokół Ciebie – obserwowanie tego z ciekawością, życzliwością i bez oceniania” (Jon Kabat-Zinn).

Spis treści:

  1. Uważność a duże zmiany
  2. Regularna praktyka mindfulness
  3. Plan wprowadzenia uważności w życie

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Uważność a duże zmiany

Uważność może nam pomóc spojrzeć na sytuację z nowej perspektywy. Czasem pomaga podjąć decyzję o niezbędnej życiowej zmianie (i to będzie najwyższa forma dbałości o siebie), a czasem o tym, że wcale nie o zmianę zewnętrzną tu chodzi (a np. o umiejętność radzenia sobie ze stresem, napięciem czy natłokiem myśli). Pomaga znaleźć sposób by zaopiekować się sobą, nie krzywdząc przy tym innych i by realizować swoje potrzeby podążając za swoimi wartościami.

Uważność to rzeczywiste bycie z naszym doświadczeniem, bez względu na to czy jest ono przyjemne, czy trudne. Pomaga nam to w pełniejszym dostrzeganiu swojego życia, lepszym zrozumieniu swoich doświadczeń i reakcji na nie, podejmowaniu świadomych decyzji, efektywniejszym odpowiadaniu na to, co przynosi nam życie, stawaniu się tym, kim naprawdę głęboko w sercu jesteśmy, a o kim może trochę w tym codziennym zabieganiu zapomnieliśmy.

Może Cię zainteresować: Nasze kursy online

Regularna praktyka – mindfulness

Na temat mindfulness od lat prowadzone są liczne badania, które wskazują na wiele korzyści, które możemy wynieść z regularnej praktyki:

  • lepsza koncentracja i pamięć
  • niższy poziom stresu
  • wyższa odporność organizmu
  • lepszy sen
  • poprawa samooceny
  • umiejętność lepszego radzenia sobie z przewlekłym bólem
  • mniejsze prawdopodobieństwo nawrotów depresji
  • większe poczucie szczęścia.

Co ważne, każdy z nas może znaleźć w praktyce uważności obszar dla siebie i korzystać z efektów, jakie wnosi wdrażanie uważności do swojego życia.

Plan wprowadzenia uważności w życie

Krok 1

Zainteresuj się głębiej tematem uważności. Możesz poczytać artykuły lub książkę na ten temat, poszukać znanych Ci osób, które praktykują mindfulness, pójść na kurs, gdzie pogłębisz zarówno swoją wiedzę, jak i (przede wszystkim) praktykę. 

Ciekawość i dowody naukowe pomogą Ci zbudować motywację.

Krok 2

Wybierz dowolne dwie praktyki formalne (np. medytację oddechu i obserwację ciała) oraz dwie praktyki nieformalne (np. uważne mycie zębów i uważne ścielenie łóżka) – najlepiej takie, w których czujesz się najswobodniej lub które najbardziej lubisz. 

Pozostań z tym wyborem przez kolejne dwa miesiące.

Krok 3

Praktykuj je regularnie – najlepiej codziennie wykonując przynajmniej jedną praktykę formalną i jedną nieformalną. Powtarzając te same praktyki nie musisz się skupiać na instrukcji i zaczynasz wykonywać je naturalnie. Natomiast dzięki systematyczności masz szansę odczuć realne korzyści z praktyki mindfulness.

Sprawdź także:

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.