Naturally Balanced > Umysł i ciało > Ruch > Medytacja w ruchu – warto?

Medytacja w ruchu – warto?

Opublikowano: 21/12/2021
Bartosz Żuchowski

Ukończyłem Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – mgr sztuki.
Podczas pięcioletnich studiów miałem okazję kształcić się pod okiem specjalistów od sztuki scenicznej (metody aktorskie, impostacja, technika mowy, śpiew, taniec, szermierka, świadomość ciała).

Data ostatniej aktualizacji: 08.09.2023

Ludzie, szukając wyciszenia, zmniejszenia stresu oraz odrobiny relaksu decydują się na sprawdzone sposoby, których nigdy wcześniej nie brali pod uwagę. Jednym z nich jest właśnie medytacja. Wielu z nas kojarzy termin „medytacja” z osobą, która siedzi w jednym miejscu, w bezruchu, przez pewien okres czasu. Istnieje możliwość medytacji w trakcie chodzenia, w czasie biegu, a nawet podczas tańczenia. Na czym polega medytacja w ruchu? Jakie są jej korzyści? Dowiesz się tego w naszym artykule!

Spis treści:

  1. Na czym polega medytacja w ruchu?
  2. Jak zacząć?
  3. Korzyści z medytacji w ruchu
  4. Podsumowanie

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Na czym polega medytacja w ruchu?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest medytacja. Jest to technika ćwiczenia umysłu, która ma na celu poznanie własnego ja oraz zdanie sobie sprawy z własnych wzorców myślenia, reakcji i bodźców. Jest to także sposób na uspokojenie się. Jest ona przeznaczona dla każdego, bez względu na wiek, płeć, poglądy czy wyznawaną religię. Najpopularniejszym sposobem medytacji jest swego rodzaju odizolowanie się od reszty świata jego głośnych dźwięków oraz innych osób. Medytuje się w miejscach zwykle nieuczęszczanych przez innych takich jak las, łąka, polana, pole, w pozycji siedzącej, półsiedzącej, a nawet leżącej. Z czasem jednak medytacja okazuje się być łatwa, nawet wtedy, kiedy wokół jest głośno i skupienie się, może być teoretycznie problemem.

Istnieje jednak sposób medytacji w ruchu, a mianowicie w czasie chodzenia. Każdy ruch, jaki się wykonuje, może być postrzegany jako część medytacji. Metoda ta praktykowana jest zazwyczaj, jako przerwa na wyprostowanie i rozciągnięcie kończyn pomiędzy długimi sesjami medytacji w bezruchu – na siedząco lub leżąco. Jest to szczególny sposób medytacji, często jest kwestionowany przez osoby, które nigdy nie miały z nią do czynienia. Bo przecież jak można medytować, będąc w ruchu? Okazuje się, że jest to możliwe. Wszystko zależy od tego, co dzieje się wewnątrz takiej osoby, a nie w ruchu czy bezruchu. Z całą pewnością, medytacja w ruchu jest dużo trudniejsza. Jej trudność polega przede wszystkim na tym, aby nie rozproszyć się dźwiękami i bodźcami zewnętrznymi. Dla wielu ludzi okazuje się to niewykonalne, aczkolwiek po osiągnięciu odpowiedniego poziomu zaawansowania w medytacji jest to możliwe w każdej chwili, nawet podczas biegania lub tańczenia.

Polecana książka – Medytacja: Pomiędzy teorią a praktyką

Jak zacząć?

Do medytacji w ruchu trzeba się dobrze przygotować. Upewnij się, że masz na nią czas i przestrzeń.

Osoby medytujące w ruchu mogą robić to w każdym miejscu. Na początku swojej drogi warto jednak odpowiednio o nie zadbać i wybrać miejsce, które nie będzie Cię rozpraszać. Trzeba pamiętać, że każdy sygnał czy bodziec z zewnątrz może powodować przerwanie medytacji, a ty stwierdzisz, że cała sesja poszła na marne. Dlatego należy wybierać ciche miejsca takie jak:

  • las,
  • polana,
  • łąka,
  • pole

Pamiętaj jednak, że z czasem nauczysz się medytować nawet w miejscach, gdzie rozpraszać będzie Cię wiele dźwięków. Pamiętaj o regularności. Tylko wtedy doznasz korzyści medytacji w ruchu i będziesz mógł odciąć się od codziennych obowiązków i spojrzeć na wszystko z innej strony.

Jednym z najbardziej podstawowych warunków, aby poprawnie ją wykonywać, jest świadomość wszystkich części swojego ciała. Podczas jej wykonywania trzeba zwrócić szczególną uwagę na otoczenie, podłoże, nogi oraz ruch mięśni. Trzeba mieć na uwadze również bodźce zewnętrzne, szum wiatru, śpiew ptaków, czy nawet rytm muzyki (jeśli medytacja jest wykonywana w domu). Najważniejszy jednak, w medytacji w ruchu, jest sam ruch. Musi on być wolny i płynny, a także zsynchronizowany z oddechem. Konieczna jest także koncentracja oraz skupienie, aby ciało nie musiało wykonywać nienaturalnych ruchów. 

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Korzyści z medytacji w ruchu

Medytacja w ruchu zapewnia wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest sam ruch, który jest potrzebny, do dobrego funkcjonowania wszystkich części organizmu. Ruch ogranicza bóle mięśni i stawów, dotlenia mózg (zwłaszcza ruch na świeżym powietrzu), wzmacnia odporność oraz poprawia samopoczucie i dodaje energii. Chodzenie nie jest jednak czynnością, która wymaga myślenia, dlatego więc medytacja w ruchu pozwala naładować akumulatory, ograniczyć stres, a także wyzbyć się myśli o codziennych kłopotach. 

Medytacja sama w sobie jest źródłem wielu korzyści:

  • poprawia cyrkulację krwi,
  • ułatwia lepsze podejmowanie decyzji,
  • pomaga zwalczać stres,
  • zwiększa samoświadomość,
  • poprawia uważność,
  • zapewnia pozytywne myślenie,
  • pozbawia negatywnych myśli,
  • uspokaja,
  • relaksuje

Sprawdź także: Dlaczego warto zgłębiać sztuki walki?

Podsumowanie

W teraźniejszym, zabieganym i pełnym obowiązków świecie, często zapominamy, aby zadbać o swoją duszę i relaks, a także odprężyć często zmęczone ciało. Z pomocą przychodzi właśnie medytacja. Jest ona w stanie zapewnić Ci wszystko, czego potrzebujesz, po całym dniu bieganiny. Trzeba jednak pamiętać, że tylko regularność jest w stanie sprawić, że medytacja będzie przynosić odpowiednie efekty. Uważamy, że warto zaryzykować i znaleźć, chociaż odrobinę czasu każdego dnia. Na pewno będziesz zadowolony z takich rezultatów jak świadomość własnego ciała, pozytywne nastawienie i wewnętrzny spokój.

Bartosz Żuchowski

Ukończyłem Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – mgr sztuki.
Podczas pięcioletnich studiów miałem okazję kształcić się pod okiem specjalistów od sztuki scenicznej (metody aktorskie, impostacja, technika mowy, śpiew, taniec, szermierka, świadomość ciała).
W 2014 roku rozpocząłem swoją pracę jako zawodowy aktor biorący udział w profesjonalnych produkcjach telewizyjnych m.in. film „Wszystko gra” czy serial „Aż po sufit”, „Szadź”, „Na wspólnej”.
Od dziewiątego roku życia praktykuję metody pracy z ciałem takie jak taniec towarzyski, współczesny oraz jazz. Stale poszerzam swoje doświadczenie w tej dziedzinie biorąc udział w różnych warsztatach t.j. „Szkolenie z zastosowania technik terapii tańcem i ruchem w pracy z grupami”, „Jung, Ciało, Ruch”, „ Ruch autentyczny”, „Kontakt improwizacja”.
Od 2016 roku jestem trenerem tańca i świadomej pracy z ciałem w Teatrze Baza.