Naturally Balanced > Ekoterapia w gabinecie > Dietetycy > Metabolizm – fakty i mity

Metabolizm – fakty i mity

Opublikowano: 26/07/2021
Katarzyna Kieszkowska

Tworzę programy edukacyjne i certyfikujące. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę z zakresu medycyny żywienia, ekoterapii i naturalnego podejścia do zdrowia. Od 30 lat jestem dydaktykiem (Uniwersytet Warszawski, Lang LTC), edukuję i zarządzam procesami edukacyjnymi

Data ostatniej aktualizacji: 21.09.2021

Metabolizm jest pojęciem, wokół którego narosło wiele mitów. Od zawsze uznawało się bowiem, że osoby szczupłe są tymi, które mogą pochwalić się szybką przemianą materii, zaś otyłe mają z tym problem. Można uznać to za próbę racjonalizacji swoich problemów, zrzucanie ich na karb niezależnych od nas czynników. Prawdą jest jednak, że metabolizm nie jest raz danym człowiekowi dobrem, na który nie mamy żadnego wpływu. Warto rozwiać zatem mity i potwierdzić fakty dotyczące przemiany materii.

W artykule znajdziesz:

  1. Metabolizm – co to takiego?
  2. Tempo przemiany materii
  3. Niska ilość kalorii w diecie a metabolizm
  4. Naturalne spalacze tłuszczu

Artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Metabolizm – co to takiego?

Mianem metabolizmu określa się wszystkie reakcje chemiczne, które zachodzą w komórkach i umożliwiają im wzrost oraz rozmnażanie się. Zachodzą one w naszym organizmie ciągle i nieustannie. Na przemiany materii składa się katabolizm i anabolizm, a zatem procesy rozkładu i budowy. Oczywiście metabolizm to skomplikowany szereg przemian biochemicznych, o których trudno mówić w uproszczeniu. Warto jednak znać ogólne założenia, dzięki którym możliwe jest uchronienie się, chociażby przed złymi decyzjami dotyczącymi diety.

Tempo przemiany materii

Na temat tempa przemiany materii narosło wiele niejasności. Często uznaje się bowiem, iż jest ono zależne od indywidualnych cech. To nie do końca prawda, choć rzeczywiście zapotrzebowanie kaloryczne u niektórych osób jest większe, u innych zaś mniejsze. Nadal jednak dysproporcje pomiędzy ludźmi nie są znaczące – wynoszą od 5 do 8% w metabolizmie spoczynkowym.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online.

Niska ilość kalorii w diecie a metabolizm

Tempo przemiany materii jest uzależnione od przyswajanej przez organizm energii. Dlatego wskazuje się, iż osoby na restrykcyjnych dietach czy głodówkach narażają się na stałe spowolnienie metabolizmu. Nie jest to prawdą, choć oczywiście przemiana materii spowalnia w momencie, w którym ciało otrzymuje mniej pożywienia, niż potrzebuje. Jest to związane z oszczędzaniem energii potrzebnej do podtrzymania organizmu przy życiu. Głodówka może jednak spowodować maksymalnie 15% spadek metabolizmu podstawowego. Po powrocie do normalnej diety tempo przemiany materii może znaleźć się w punkcie wyjścia już po trzech tygodniach. Teoria ta oparta została na jedynym kontrolowanym badaniu, w którego trakcie głodzono jego uczestników przez sześć miesięcy. Minnesota Starvation Study pokazało jednak, iż głodówka nie uszkadza trwale metabolizmu.

Naturalne spalacze tłuszczu

Teoria dotycząca naturalnych spalaczy tłuszczu z pewnością wpływa na sprzedaż suplementów diety zawierających kofeinę, kapsaicynę czy piperynę. Należy jednak pamiętać, iż tempo przemiany materii można podnieść dzięki nim wyłącznie krótkotrwale. Efekt nie będzie utrzymywać się stale – trudno zatem mówić o odchudzających właściwościach kawy czy zielonej herbaty.

Więcej ciekawych informacji: Rodzaje głodu – jak je rozróżniać?

Metabolizm jest skomplikowanym szeregiem reakcji chemicznych – sprowadzanie go wyłącznie do odchudzania jest krzywdzące i ma na celu raczej zachęcanie do konkretnych diet czy suplementów. Warto pamiętać, iż przemiana materii odpowiada za życie i rozmnażanie się komórek, nie tylko za nasz wygląd.

Źródła:

https://www.apa.org/monitor/2013/10/hunger

https://examine.com/nutrition/does-metabolism-vary-between-two-people/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC516543/?tool=pubmed

Katarzyna Kieszkowska

Tworzę programy edukacyjne i certyfikujące. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę z zakresu medycyny żywienia, ekoterapii i naturalnego podejścia do zdrowia. Od 30 lat jestem dydaktykiem (Uniwersytet Warszawski, Lang LTC), edukuję i zarządzam procesami edukacyjnymi