Naturally Balanced > Modele ekoterapii > Terapia roślinna > Zdrowie z natury, czyli ziołowe napary prosto z łąki

Zdrowie z natury, czyli ziołowe napary prosto z łąki

Opublikowano: 09/08/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 09.08.2022

Początek wiosny to idealny czas na zbiory ziół i chwastów. Wiosenne słońce sprawia, że coraz więcej pojawia się cennych surowców o właściwościach leczniczych. Często nawet przechodząc się, nie zwracamy uwagi na to, co rośnie obok nas, a rośnie prawdziwa roślinna apteczka. Polskie łąki obfitują w cudowne rośliny. Wystarczy się lekko rozejrzeć, aby dostrzec, że rosną one na wyciągnięcie ręki.

Spis treści:

  1. Gdzie najlepiej zbierać zioła?
  2. Jakie zioła wybrać na oczyszczające napary?
  3. Jak zrobić oczyszczający napar ziołowy?

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Gdzie najlepiej zbierać zioła?

Najlepiej z dala od zgiełku miast i ulic. Warto zrobić sobie dłuższy spacer, wybrać się na pozamiejskie tereny, najlepiej ruderalne, gdzie nie ma wcale samochodów. Dzięki temu będziemy mieć większą pewność, że zioła i rośliny są niezanieczyszczone i pozbawione szkodliwych substancji, które mogą nagromadzić się w korzeniach lub zielu, a przy okazji sami będziemy mogli pooddychać świeżym powietrzem.

Jakie zioła wybrać na oczyszczające napary?

Lista ta jest bardzo długa, a łąki i polany obfitują w różnorodność. Możemy znaleźć interesujące roślinki, które potem można wykorzystać do celów leczniczych lub zastosować je w kuchni. Marzec i kwiecień są miesiącami, kiedy cała przyroda budzi się do życia i  możemy znaleźć bardzo cenne surowce zielarskie.

Pokrzywa

Już teraz pojawia się pierwsza pokrzywa, choć ta najlepsza pod względem jakości i cennych składników pojawi się w maju. Młode liście są najbogatsze w substancje odżywcze i lecznicze. Pokrzywa działa przeciwzapalnie, oczyści organizm i wzmocni po wiosennym przesileniu. Do tego można zauważyć działanie tonizujące układ nerwowy, przeciwzakrzepowe, poprawiające krążenie, przeciwmiażdżycowe, a nawet hamujące autoagresję układu immunologicznego. Dzięki obecności witamin i minerałów w naparze można zauważyć znaczące wzmocnienie włosów i paznokci.

Bluszczyk kurdybanek

Jest to roślina, której nie sposób przeoczyć. Dla niektórych jest często niechcianym gościem w ogrodzie, dla innych cennym surowcem zielarskim. Granatowe lub fioletowe kwiatki zachwycają na tle zielonych listków. Działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie, a picie naparów z ziela przyczyni się do poprawy wyglądu skóry. Bluszczyk wspomaga pracę układu trawiennego, wspiera oczyszczane wątroby.

Mniszek lekarski

To bardzo cenny chwast, którego nie doceniamy. Młode listki mniszka działają oczyszczająco, odtruwająco i moczopędnie, czyli idealnie na czas wiosennego oczyszczania organizmu. To bardzo dobre zioło dla osób, które potrzebują naturalnego detoksu. Napary z mniszka wspomagają pracę wątroby, usuwają nadmiar wody z organizmu, a przy tym  dzięki obecności m.in. kwasu foliowego wspierają organizm podczas anemii.

Podbiał lekarski

To jeden z najlepszych i najstarszych naturalnych środków wykrztuśnych dostępnych na wyciągnięcie ręki. Ze względu na zawartość śluzu i garbników jest cennym ziołem pomocnym w chorobach oskrzeli jak astma, zapalenie oskrzeli czy uporczywy kaszel. Za picie naparów z wiosennych kwiatów i listków z pewnością podziękuje nasze gardło. Właściwości przeciwzapalne i powlekające gardło przyniesie ukojenie przy bólu gardła i kaszlu.

Stokrotki

To wiosenne kwiatki, które kryją w sobie wiele leczniczych właściwości. Działają przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie, oczyszczają z toksyn, wspierają trawienie, wspomagają pracę zarówno wątroby jak i nerek. Właściwości oczyszczające naparu z kwiatów stokrotki sprzyjają ogólnemu wzmocnieniu organizmu.

Jak zrobić oczyszczający napar ziołowy?

Różnorodność ziół i chwastów daje nam ogrom możliwości tworzenia ziołowych mieszanek wspierających nasze ciało. Pokrzywa, stokrotki, podbiał lekarski, mniszek lekarski, liście maliny i bluszczyk kurdybanek to tylko niewielka namiastka tego, co możemy spotkać na łąkach w kwietniu.

Napar ze świeżej pokrzywy

Oczyszczający napar z pokrzywy jest bardzo prosty w przygotowaniu. Pamiętajmy o tym, aby świeże liście przed zalaniem wrzątkiem opłukać i lekko rozdrobnić. Czubatą łyżeczkę do herbaty zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do zaparzenia. Wystarczy już nawet minuta, aby cenne substancje znalazły się w naparze. Jeśli czas parzenia wydłużymy do 10 minut, kolor i zapach naparu będą zdecydowanie bardziej intensywniejsze i będzie on miał silniejsze działanie moczopędne.

Ziołowy napar oczyszczający

  • Pokrzywa
  • Mniszek lekarski
  • Podbiał pospolity

Napary możemy przygotować zarówno ze świeżych ziół jak i suszonych. Jeśli poszczęściły się nam zbiory tych chwastów, warto przygotować mieszankę ziołową na cały rok i sięgać po nią w chwilach kiedy szczególnie potrzebujemy detoksu. Łącząc surowce zielarskie o podobnych właściwościach możemy wzmocnić ich działanie i uzyskać synergię.

Przygotowanie z suszonych roślin

  1. Świeże rośliny rozkładamy  do naturalnego wysuszenia w przewiewnym i ciemnym miejscu, możemy również użyć suszarki do grzybów.
  2. Łączymy wszystkie zioła w równych proporcjach po 50g. Przechowujemy najlepiej w słoiku  z brązowego szkła i koniecznie opisujemy.
  3. Kiedy mamy ochotę na ziołowy napar, wsypujemy łyżeczkę mieszanki ziołowej i zalewamy wrzątkiem. Parzymy około 10 minut.

Napar ziołowy równie dobrze smakuje ze świeżo zerwanych chwastów. Wystarczy lekko przepłukać zioła, lekko rozdrobnić i zalać wrzątkiem. Po kilku minutach nadaje się do picia.

Źródła:

  1. Nowakowska K., (2018), Ruszkowska M., Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin
  2. Łuczaj Ł.,  (2018), Dzika kuchnia
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.