Naturalnie w Równowadze > Umysł i ciało > Psychologia > Nawiązywanie relacji ze sobą z przyszłości

Nawiązywanie relacji ze sobą z przyszłości

Opublikowano: 17/09/2021
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 17.09.2021

Myśląc o własnym życiu, ludzie mają tendencję, aby skupiać się na przeszłości. Wracają wspomnieniami do swoich korzeni, doświadczeń, osobach, które je ukształtowały. Faktycznie, przeszłe doświadczenia mają na każdego ogromny wpływ. Warto jednak ukierunkowywać się na przyszłość. Oczywiście, ludzie mają swoje plany i marzenia. Mało kto jednak próbuje nawiązać szczerą relacją z własnym ja w przyszłości.

Spis treści:

  1. Dlaczego warto nawiązać relację z przyszłym „ja”
  2. Jak nawiązać relację ze sobą w przyszłości
  3. Podsumowanie

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Dlaczego warto nawiązać relację z przyszłym „ja”?

Istnieje wiele przyczyn, aby spróbować nawiązać relację z samym sobą z przyszłości. Na początku może wydawać się to nieco niedorzeczne. Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, ani tego jakim zmianom człowiek ulegnie. Z drugiej strony, każda osoba sama wybiera ścieżki rozwoju i kieruje swoim życiem. Nawiązanie relacji z przyszłym „ja” to sposób na to, by zobaczyć swoje życie w szerszej perspektywie, a także przewartościować aktualne priorytety i plany. Pomaga to w wyznaczaniu sobie celów oraz głębszym zrozumieniu tego, co jest tak naprawdę ważne. To wreszcie metoda na to, by pamiętać, że życie jest procesem i „wszystko płynie” w jakimś kierunku. Choć myślenie o przyszłości wiąże się z uświadomieniem sobie kruchości życia i przemijania, może przynosić także nadzieję na rozwój, odniesienie sukcesów i spełnienie marzeń.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Jak nawiązać relację ze sobą z przyszłości?

Myśląc o przyszłości, warto skupić się na własnej osobie i swoim stanie ducha, a mniej na miejscu zamieszkania, zgromadzonych środkach na koncie czy odniesionych sukcesach zawodowych. Relacja ta powinna być bliska i osobista – chodzi o to, by zobaczyć siebie w innym momencie życia, mając na koncie doświadczenia i przemyślenia, które na ten moment nie są dostępne. Jak budować relację z samym sobą z przyszłości?

  • Napisanie listu. Warto napisać list do samego siebie w przyszłości. Każdy sam decyduje czy będzie on czekał w szafie 5, 10 czy może 20 lat. Już sam proces pisania z pewnością uruchomi wiele emocji i refleksji. Sprawi, że „ja” z przyszłości stanie się bardziej realne. Co warto sobie powiedzieć, czego sobie życzyć, czym się podzielić? To są bardzo dobre pytania. Z pewnością odczytanie takiego listu po latach będzie równie ważnym i emocjonalnym doświadczeniem.
  • Wizualizacja. Każda osoba ma jakieś plany czy marzenia. Warto od czasu do czasu próbować wyobrazić sobie swoją przyszłość. Większość ludzi skupi się  w nich na osiągniętych już celach jak wybudowany dom, stabilizacja finansowana czy gromadka dzieci. To może uświadomić danej osobie, co jest dla niej tak naprawdę ważne i zmobilizować ją do pracy. Oprócz tego, warto spróbować wejść we własną skórę z przyszłości – spróbować wyobrazić sobie własne myśli i uczucia, pożądany stan umysłu.
  • Lista życzeń. Przy różnego rodzaju okolicznościach ludzie składają sobie życzenia. Warto ten zwyczaj odnieść do samego siebie. Przykładowo, człowiek może zastanowić się czego mu obecnie brakuje i życzyć sobie tego na przyszłość. Może on także uświadomić sobie to, co na ten moment docenia i mieć nadzieję, że będzie mógł się tym cieszyć jak najdłużej. Najważniejsze, by pomyśleć o samym sobie jak o bliskiej i ważnej osobie, która zasługuje na wszystko co najlepsze.
  • Postawienie na rozwój. Między ja obecnym a ja z przyszłością istnieje dystans czasowy, a także dystans doświadczeń i wiedzy. Człowiek, który stawia na rozwój i ciągle samodoskonali się w naturalny sposób jest bliżej siebie z przyszłości. Wie, że inwestuje w samego siebie i że dąży do tego, aby stać się kimś lepszym i szczęśliwszym. Warto być w tym procesie świadomym i szukać swoich dróg wzrostu.

Może Cię zainteresować: Prowadzenie dziennika

Podsumowanie

Choć bardzo ważne jest, by umieć żyć „tu i teraz”, człowiek i tak wiele decyzji podejmuje z myślą o przyszłości. Wiele osób ma problem, by określić sens życia, ale w odnalezieniu go pomaga właśnie świadomy rozwój i proces duchowego dojrzewania. Warto więc myśleć nie tylko o swoich źródłach i miejscach skąd się przyszło. Równie ważne jest, dokąd człowiek zmierza i jak chciałaby się w przyszłości czuć. Nawiązywanie relacji z własnym „ja” z przyszłości pomaga więc w głębszym rozumieniu swoich wyborów i potrzeb.

Źródła:

Cole S., Imagining our future… and changing it, [w:] The Psychologist [online]. Dostępny w Internecie: https://www/thepsychologist.bps.org.uk/volume-26/edition-11/new-voices-imagining-our-futureand-changing-it (09.02.2021).

Allen S., How Thinking About the Future Makes Life More Meaningful, [w:] Greater Good Magazine [online]. Dostępny w Internecie: https://www.greatergood.berkeley.edu/article/item/how_thinking_about_the_future_makes_life_more_meaningful (09.02.2021).

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.