Naturally Balanced > Modele ekoterapii > Terapia roślinna > Najlepsze olejki eteryczne na poprawę nastroju i samopoczucia

Najlepsze olejki eteryczne na poprawę nastroju i samopoczucia

Opublikowano: 19/07/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 19.07.2022

Potęga olejków eterycznych daje nam wsparcie dla naszego organizmu, zarówno dla ciała i umysłu. Olejki o działaniu relaksującym potrafią wprowadzić stan harmonii, dać odprężenie spiętym mięśniom gdzie kumuluje się cały stres, przynoszą mentalną ulgę. Jakie zapachy wybrać więc, by poprawić sobie nastrój i poczuć się lepiej? 

Spis treści:

  1. Jak działają olejki eteryczne?
  2. Jak zadbać o kondycję psycho-fizyczną?
  3. Relaksująca moc olejków eterycznych
  4. Jak stosować olejki etetyczne w chwilach zdenerwowania i niepokoju?

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Jak działają olejki eteryczne?

Aromaterapia jest pomocną metodą przy leczeniu różnych dolegliwości. Poprzez aktywację receptorów węchowych w nosie, przenikanie przez układ nerwowy informacje trafiają do mózgu. Dzięki takiemu mechanizmowi działania  aktywuje się układ limbiczny, co następnie wpływa na nasz stan emocjonalny i samopoczucie. Jak się okazuje zmysł powonienia w porównaniu z naszymi innymi zmysłami jest aż dziesięć tysięcy razy silniejszy, nic zatem dziwnego w tym, że możemy tak momentalnie odczuć działanie olejków eterycznych. Podkreślenia wymaga również fakt, że układ limbiczny jest połączony z przysadką mózgową i podwzgórzem, które to wpływają i kontrolują układ hormonalny, poziom stresu, uczucie koncentracji, apetyt czy system nerwowy. Olejki eteryczne to coś więcej niż skoncentrowane wyciągi roślinne. Te pachnące substancje lotne posiadają prolecznicze właściwości, wpływają harmonizująco i wprowadzają naturalną równowagę w organizmie. Wiele olejków wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyseptyczne. Są niesamowitymi darami natury i często wykazują silniejsze działanie niż rośliny w swojej nieprzetworzonej formie. Wiele osób dostrzega korzystne efekty działania aromaterapii, często można usłyszeć, że przynosi uczucie duchowego dobrostanu. 

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Jak zadbać o kondycję psycho – fizyczną?

Codzienność sprawia, że jesteśmy w dużym stopniu narażeni na stres, zanieczyszczenie powietrza, hałas. Te wszystkie czynniki wpływają na jakość życia. Nie od dziś wiadomo, że przewlekły stres negatywnie wpływa na ciało człowieka. Może prowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych. Powoduje zwiększenie poziomu hormonów stresu,  podnosi tętno i ciśnienie krwi, często bóle głowy, brzucha i napięcie mięśni. Czy możemy jakoś na to wpłynąć, aby zminimalizować uczucie stresu?

Aby zredukować negatywne działanie stresu z pomocą może przyjść zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, danie sobie przyzwolenia na odpoczynek i regenerację, czy medytacja. Pomocna jest również aromaterapia, która dzięki działaniu olejków eterycznych może wpłynąć na poprawę nastroju. Holistyczne podejście, pełne uważności i zadbanie o każdą strefą potrafią zadziałać bardzo dużo i pozytywnie wpłynąć na nasze życie. Zwiększenie poziomu endorfin i obniżenie poziomu kortyzolu, redukcja negatywnych skutków bodźców stresowych, poprawa samopoczucia to tylko nieliczne korzyści, które możemy uzyskać żyjąc bardziej slow i w zgodzie z naturą. 

Relaksująca moc olejków eterycznych

Kiedy dopada cię przygnębienie, spadek energii, ciało staje się spięte i bolesne i potrzebujesz się uwolnić od ciągłego stresu sięgnij właśnie po te olejki eteryczne.  Wykazują one szczególne łagodzące działanie i przynoszą ulgę. 

  • Lawenda jest wyborem numer jeden i sprawdza się w każdej sytuacji. Najbardziej znana jest właściwości wyciszających i uspokajających, przynosi ulgę w bezsenności i napięciu nerwowym. Do tego ma silnie działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające. Olejek lawendowy przynosi spokój, łagodzi frustrację i poczucie złości.
  • Dobrym olejkiem jest również wyciąg z kozłka lekarskiego. Jego lekko słodki i charakterystyczny zapach z lekką nutą piżma odpręża przebodźcowany umysł, uspokaja i wspomaga zasypianie. 
  • Słodkie zapachy takie jak jaśmin i wanilia poprawiają nastrój, łagodzą uczucie lęku, przynoszą stan emocjonalnej równowagi. Wprowadzają w stan głębokiego zrelaksowania, a nawet euforii, są naturalnymi afrodyzjakami.
  • Zapachy cytrusowe takie jak: neroli, mandarynka, bergamotka i cytryna często kojarzą się z gorącym latem. Dodając energii, uwalniają od lęku i niepokoju. Wprowadzają spokojny stan umysłu, uwalniając od negatywnych myśli i uczucia napięcia.
  • Z kolei leśne zapachy takie jak sosna, cyprys niebieski czy rozmaryn wpływają na koncentrację i pamięć, wspomagają procesy myślowe i pobudzają do działania. Dają poczucie uziemienia i działają równoważąco. Pomagają rozładować napięcie nerwowe i uwolnić stres, wprowadzając w uczucie dobrostanu.

Przeczytaj także: Jak owocnie odpoczywać

Jak stosować olejki eteryczne w chwilach zdenerwowania i niepokoju?

Olejki eteryczne są niezwykle esencjonalne, więc wystarczy zaledwie kilka kropel, aby poczuć ich działanie. Oto kilka sposobów na wykorzystanie olejków eterycznych:

  1. Najprostszą metodą jest wdychanie. Wystarczy kilkoma kroplami skropić chusteczkę, poduszkę, aby poczuć potężne działanie olejków eterycznych.  Inhalacja parowa okazuje się również skuteczna. Ten sposób polega na wlaniu kilku kropel olejku do gorącej wody i wdychaniu tak powstałych oparów.
  2. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się dyfuzory oraz nawilżacze powietrza.  Jest to świetny sposób, aby delikatnie unosiły się opary olejku eterycznego w powietrzu przez dłuższy czas i przyjemnie nas otulały powstającą mgiełką.
  3. Z łatwością przygotujemy również domowy odświeżacz  powietrza. Wystarczy połączyć ulubione olejki eteryczne z wodą (najlepiej destylowaną) aby poprawić sobie nastrój w mgnieniu oka. Specjalna butelka z atomizerem ułatwi   korzystanie.
  4. Wymienione wcześniej olejki eteryczne sprawdzają się również podczas medytacji. Wpływają stan głębokiego odprężenia, pełnego zrelaksowania. Uspokajają umysł z natrętnych i chaotycznych myśli wprowadzając uczucie spokoju.
  5. Odprężenie po ciężkim dniu zdecydowanie może przynieść masaż aromaterapeutyczny. Połączenie wybranym olejków z olejem nośnikowym do masażu (jak np. olej jojoba, makadamia, olej migdałowy) niosą ukojenie, rozluźnienie mięśni. Powodują, że całe napięcie w ciele rozchodzi się , wprowadzając nas w stan błogości.
  6. Już starożytni Rzymianie uczynili kąpiel sztuką. Woda ma działanie oczyszczające również w duchowym wymiarze tego znaczenia. Po stresującym dniu kąpiel przynosi odprężenie, możemy sobie wyobrazić jak zmywa z nas poczucie ciężkości, niepokoju i troski z całego dnia. Dodanie kilku kropel olejku eterycznego z pewnością pogłębi to odprężające doznanie. 

Więcej ciekawych informacji: Rośliny funkcjonalne

Źródła:

  1. Brud W., Konopacka I. „Pachnąca apteka – tajemnice aromaterapii”, Oficyna Wydawnicza MA, Łódź 2008, 220.
  2. Kiełtyka-Dadasiewicz A., Gorzel M., Terapie alternatywne. Aromaterapia – surowce i zabiegi, European Journal of Medical Technologies 2014; 1(2): 72-79
  3. Marwicka, Niemyska K., Podraza S., Terapeutyczne właściwości aromaterapii, Kosmetologia estetyczna, 6 / 2015 / vol. 4, s 526-531
  4. Urtnowska-Joppek K., Aromaterapia – rozwój terapii na przełomie wieków
  5. Press A., Olejki eteryczne i aromaterapia. Jak bezpiecznie wyeliminować powszechne dolegliwości i naturalnie podkreślić swoje piękno, Berkley California, 2019, 
  6. Zielinski  E., Lecznicza moc olejków eterycznych i aromaterapii, Białystok 2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.