Naturalnie w Równowadze > Modele ekoterapii > Terapia pożywieniem > Pak Choi – przepisy na potrawy z kapustą chińską

Pak Choi – przepisy na potrawy z kapustą chińską

Opublikowano: 26/01/2023
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 26.01.2023

Kapusta chińska, nazywana również pak choi lub pak-choy, to warzywo pochodzące z Azji Wschodniej i jak można wnioskować po jego nazwie, wykorzystywane głównie w kuchni chińskiej. Jest bogata w witaminy i minerały, co sprawia, że warto włączyć ją do swojego jadłospisu. Kapustę pak choi można przyrządzać na wiele różnych sposobów i dostosować do swoich upodobań. Poniżej przedstawiamy kilka prostych przepisów na potrawy z kapustą chińską.

Spis treści:

  1. Co warto wiedzieć o kapuście Pak Choi?
  2. Orientalna zupa z kapustą pak choi
  3. Smażony makaron z kapustą chińską w wersji mięsnej oraz vege
  4. Chrupiąca surówka z kapustą pak choi do obiadu

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Co warto wiedzieć o kapuście Pak Choi?

Zdrowa i smaczna, kapusta chińska pak choi dostępna jest w Polsce w większych supermarketach. Jeśli jednak dysponujemy ogródkiem, możemy ją też uprawiać samodzielnie! Ten rodzaj kapusty jest przez klientów zdecydowanie rzadziej wybierany w Polsce niż kapusta pekińska, jednak w ostatnich latach mocno zyskał na popularności. Nic w tym dziwnego! Chrupiąca kapusta chińska stanowi źródło witamin z grupy B i C, jak również potasu, magnezu, wapnia i żelaza. Jest bardzo uniwersalna – można ją gotować, smażyć, piec, dusić lub jeść na surowo.

Orientalna zupa z kapustą pak choi

Jednym z najczęściej występujących zastosowań kapusty chińskiej są orientalne, rozgrzewające, mniej lub bardziej pikantne zupy.

  1. Aby przygotować taką zupę, należy najpierw zagotować bulion warzywny (jeśli nie mamy czasu, możemy skorzystać z gotowej kostki). W przypadku zup znanych z kuchni azjatyckiej, bulion często doprawiany jest sosem sojowym, sosem rybnym, olejem sezamowym oraz sokiem z cytryny lub limonki).
  2. Kolejny krok to dodanie do bulionu umytych, pojedynczych liści kapusty pak choi.
  3. W zależności od pomysłu na zupę lub tego, co akurat mamy w lodówce, możemy dodać do gotującego się bulionu kolejne składniki, np. dorsza, tofu, pieczoną dynię lub pokrojone w plasterki pieczarki.
  4. Zupa z kapusty chińskiej może być podawana z ryżem lub makaronem. Polecamy makaron azjatycki typu wonton, chow mein lub makaron ryżowy.
  5. Gotową zupę posypujemy przed podaniem kolendrą, szczypiorkiem, podsmażonym białym sezamem lub płatkami chilli.

Smażony makaron z kapustą chińską w wersji mięsnej oraz vege

Przygotowanie smacznego makaronu z kapustą pak choi jest bardzo proste! Poniżej przepis na makaron z kapustą chińską w wersji z kurczakiem oraz w wersji wegetariańskiej.

  1. Gotujemy makaron, najlepiej cienki ryżowy lub ulubiony makaron kuchni azjatyckiej.
  2. Na oleju kokosowym podsmażamy orzechy nerkowca lub orzeszki ziemne w towarzystwie drobno pokrojonej cebuli, czosnku, a jeśli lubimy wyrazisty, pikantny smak, to również imbiru i chilli.
  3. Jeśli robimy wersję mięsną, dodajemy pokrojonego w kostkę kurczaka i krótko obsmażamy na większym ogniu. Jeśli będzie to wersja wegetariańska, możemy dodać tofu, pieczarki lub paprykę.
  4. Dodajemy kapustę pak choi i smażymy całość przez kolejne 2-3 minuty.
  5. Wlewamy na patelnię//wok uprzednio przygotowany sos, na który składa się woda, sos sojowy i ocet ryżowy.
  6. Dodajemy ugotowany uprzednio makaron, mieszamy i smażymy przez kolejne 2-3 minuty.
  7. Gotowe danie posypujemy na talerzu szczypiorkiem, nasionami sezamu, kolendrą lub jeśli lubimy pikantny smak – płatkami chilli.

Chrupiąca surówka z kapustą pak choi do obiadu

Kapusta pak choi doskonale sprawdza się nie tylko do zup lub dań smażonych w woku, ale może również posłużyć jako podstawa do pysznej, chrupiącej, zdrowej i niskokalorycznej surówki do obiadu. Jak zrobić surówkę z pak choi? Bardzo prosto!

  1. Dokładnie myjemy liście kapusty pak choi, a po ich wysuszeniu, siekamy na mniejsze kawałki lub kroimy w wąskie paseczki.
  2. Dodajemy kolejne warzywne składniki. Jedną z opcji jest połączenie por plus pomidor. Białą część pora kroimy w plasterki lub półplasterki, natomiast pomidora w kostkę. Możemy też zrobić surówkę, stanowiącą połączenie kapusty pak choi i ogórka. Wtedy kroimy ogórka w półplasterki lub słupki. Trzecią opcją jest dodanie do pak choi startej na grubych oczkach marchewki i jabłka. Jeśli lubimy bardziej pikantne surówki, do każdej z tych 3 wersji możemy dodać cebulę.
  3. Wszystkie składniki umieszczamy w misce i lekko mieszamy.
  4. Czas na delikatny sos. W tym celu sięgamy po jogurt naturalny, sok z cytryny, pieprz i sól. 

Gotowe!

Mamy nadzieję, że nasze przepisy okażą się przydatne i co najważniejsze, zachęcą Was do kuchennych eksperymentów z kapustą Pak Choi w roli głównej. To nie tylko forma urozmaicenia naszego codziennego menu, ale również duża dawka cennych witamin i minerałów. Smacznego! 😉 

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.