Pierwsze objawy cukrzycy

Opublikowano: 30/06/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 30.06.2022

Pół miliona osób – zgodnie z danymi NFZ z 2013 roku właśnie tyle osób nie było świadomych chorowania na cukrzycę. W 2018 roku liczba cierpiących na nią Polaków wynosiła ponad 2 miliony 800 tysięcy, co daje ponad 7% całej ludności naszego kraju. Dostrzeżenie u siebie pierwszych objawów cukrzycy, o których wspominamy w tym artykule, zdecydowanie powinno skłaniać do wykonania badań i wizyty u specjalisty.

Spis treści:

  1. Objawy cukrzycy typu II
  2. Dlaczego szybkie rozpoznanie jest tak ważne?
  3. Powikłania nieleczonej i źle prowadzonej cukrzycy

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Objawy cukrzycy typu II

Cukrzycę zalicza się do grupy chorób metabolicznych. W jej przebiegu pojawia się hiperglikemia, czyli wysokie poziomy glukozy we krwi, których przyczyną są nieprawidłowości w wydzielaniu lub działania insuliny. Na możliwość wystąpienia cukrzycy wskazują takie objawy jak:

  • nasilone oddawanie moczu (wielomocz),
  • zwiększone uczucie pragnienia, niezwiązane np. ze wzrostem aktywności fizycznej czy zmianą temperatury,
  • spadek masy ciała, którego powodem nie jest dieta odchudzająca czy zmiana w sposobie żywienia i stylu życia,
  • ropne zmiany skórne,
  • stany zapalne narządów moczowo-płciowych (szczególnie te nawracające).

W przebiegu cukrzycy może pojawić się także zmęczenie czy senność, choć trudno mówić o nich, jako o charakterystycznych objawach. Jeżeli zauważasz u siebie lub u kogoś z bliskich wymienione powyżej symptomy, warto – choćby dla pewności – zrobić pomiar laboratoryjny poziomu glukozy we krwi.

Na takie badanie bez większych problemów powinniśmy uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego. Jego koszt w przypadku badania wykonywanego prywatnie wynosi poniżej 10 złotych, więc w przypadku chęci szybkiej diagnostyki warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Dlaczego szybkie rozpoznanie jest tak ważne?

Przede wszystkim szybsze rozpoznanie to możliwość wdrożenia właściwego postępowania leczniczego. W przypadku cukrzycy typu II obejmuje ono farmakoterapię, dietę oraz aktywność fizyczną. Niestety często pacjenci zapominają o tych dwóch ostatnich punktach, które tak naprawdę razem z lekami stanowią filary postępowania leczniczego.

Dobrze dopasowana terapia pozwala na wyrównanie poziomów glukozy we krwi, a przez to poprawę samopoczucia, a także zmniejszenie ryzyka wystąpienia zarówno ostrych, jak i przewlekłych powikłań cukrzycy.

Niestety – lub stety – cukrzyca na początkowych etapach nie boli. Przez to czasem bagatelizujemy pojawiające się objawy, zamiast jak najszybciej je sprawdzić. Może być to jednak bardzo zgubne, ponieważ konsekwencje nieleczonej cukrzycy są bardzo poważne i rzutują na funkcjonowanie wielu narządów.

Powikłania nieleczonej i źle prowadzonej cukrzycy

Długotrwała hiperglikemia absolutnie nie pozostaje obojętna dla organizmu. Wysoki, niefizjologiczny poziom glukozy przede wszystkim uszkadza naczynia krwionośne – zarówno te małe, jak i duże. Powoduje to różnego typu: upośledzenia pracy nerek, problemy ze wzrokiem (może rozwinąć się tzw. retinopatia cukrzycowa), zaburzenia czynności układu sercowo-naczyniowego i większą podatność na rozwinięcie chorób serca.

U pacjentów z niewyrównaną cukrzycą zdecydowanie trudniej goją się rany, a wysoki poziom glukozy uszkadza także nerwy (neuropatia cukrzycowa). Z tego powodu niektórzy pacjenci mogą nie zaopatrywać i nie leczyć powstających ran, bo zupełnie ich nie czują. To prosta droga do zakażeń, które mogą się kończyć bardzo tragicznie —  nawet amputacją kończyny. Tak popularna choroba może zatem prowadzić do trwałego kalectwa, dlatego nie można jej bagatelizować.

Więcej ciekawych artykułów: Self-Care

Źródła:

Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych z cukrzycą 2021. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Praktyczna 2021;7(1):1-121.

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.