Naturally Balanced > Modele ekoterapii > Terapia ze zwierzętami > Pijawki lekarskie – wpływ na zdrowie, zastosowanie

Pijawki lekarskie – wpływ na zdrowie, zastosowanie

Opublikowano: 31/01/2023
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 31.01.2023

Pijawki lekarskie, określane również jako pijawki lecznicze lub pijawki medyczne, to bezkręgowce, które ze względu na swoje specyficzne właściwości, wykorzystywane są w medycynie naturalnej niemal w każdym kraju na świecie. Niemal wszyscy o nich słyszeli, jednak większość nie wie dokładnie, na jakie choroby mogą okazać się pomocne. Z artykułu dowiesz się, na czym polega hirudoterapia i jakie dolegliwości leczy się pijawkami lekarskimi.

Spis treści

  1. Kilka słów o pijawkach lekarskich
  2. Czym jest hirudoterapia?
  3. Jakie choroby można leczyć za pomocą pijawek?
  4. Czy leczenie pijawkami lekarskimi boli?
  5. Czy są jakieś skutki uboczne i przeciwwskazania do hirudoterapii?
  6. Podsumowanie

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Kilka słów o pijawkach lekarskich

Pijawki lekarskie (hirudo medicinailis) to bezkręgowce z rodziny pijawkowatych, występujące głównie na terytoriach od zachodniej i południowej Europy po Ural oraz na południe – po kraje śródziemnomorskie. Pijawki lecznicze występują głównie w małych zbiornikach wodnych. Prawdopodobnie większość ludzi nie poświęciłaby im większej uwagi, gdyby nie fakt, iż hirudoterapię, czyli terapię pijawkami, z powodzeniem stosuje się od wieków niemal w każdej części świata. Zarówno w literaturze naukowej, popularnonaukowej, jak i opiniach pacjentów, można spotkać liczne relacje dotyczące pozytywnego wpływu pijawek medycznych na ludzki organizm. Choć ta forma terapii nie jest uznawana w ramach głównego nurtu medycyny, dla wielu pacjentów okazała się skuteczną metodą leczenia.

Czym jest hirudoterapia?

Pojęcie hirudoterapii będzie nam towarzyszyć w dalszej części tekstu. Rzućmy zatem okiem do Wikipedii, gdzie hirudoterapia określona została jako „metoda leczenia za pomocą niektórych gatunków pijawek, znana człowiekowi od początków cywilizacji”. Jest to rodzaj terapii medycznej, która wykorzystuje pijawki do leczenia różnych schorzeń. Podczas zabiegu, pijawki są ostrożnie umieszczane na skórze pacjenta, po to aby mogły one wysysać zastałą krew z naczyń krwionośnych organizmu. Pijawki, żywiąc się krwią pacjenta, wydzielają wraz ze śliną substancję o nazwie hirudyna. Działa ona jak środek przeciwbólowy, jednocześnie przynosząc ulgę w wielu stanach chorobowych. Hirudoterapia pomaga również usunąć toksyny z ludzkiego organizmu. Terapia za pomocą pijawek leczniczych może stanowić skuteczną formę leczenia wielu dolegliwości i z powodzeniem stosowana jest przez praktyków medycyny naturalnej.

Polecana książka

Jakie choroby można leczyć za pomocą pijawek?

Na co dokładnie pomagają pijawki? Wśród pozytywnych właściwości pijawek lekarskich, wskazuje się na:

  • działanie przeciwbólowe, m.in. na bóle głowy,
  • wspomaganie gojenia się ran i pomoc w leczeniu chorób skórnych,
  • leczenie stanów zapalnych, m.in. zapalenia stawów,
  • wsparcie dla osób mających problemy z krążeniem, nadciśnieniem, niedociśnieniem czy chorobą niedokrwienną serca,
  • pomoc w leczeniu hemoroidów i żylaków,
  • wsparcie dla mężczyzn w przypadku problemów z prostatą lub/i impotencją,
  • pozytywne oddziaływanie w ramach zabiegów kosmetycznych, takich jak wygładzenie skóry, zmniejszenie zmarszczek, ograniczanie cellulitu,
  • poprawa ogólnego stanu zdrowia.

Czy leczenie pijawkami lekarskimi boli?

Przyssanie się pijawki lekarskiej do skóry pacjenta jest bezbolesne, podobnie jak proces zasysania krwi. Pijawka może jednorazowo pobrać od 10 do 15 ml krwi, wydzielając jednocześnie substancje przeciwbólowe, a nawet w niewielkim stopniu – znieczulające. Po zabiegu pijawka sama „odpada”, a następnie jest wyrzucana. Niedozwolone jest dwukrotne stosowanie tej samej pijawki! W miejscu, w którym pijawka zasysała krew pojawi się na krótki czas obrzęk oraz może wystąpić niewielkie krwawienie, co jest całkowicie naturalne i nie powinno budzić obaw.

Czy są jakieś skutki uboczne i przeciwwskazania do hirudoterapii?

Praktykowana od czasów starożytnych, hirudoterapia, stanowi bezpieczną formę leczenia, niosącą za sobą wiele korzyści. Należy jednak wspomnieć o mogących wystąpić skutkach ubocznych. W miejscach, w których umieszczono pijawkę, może wystąpić swędzenie i zaczerwienienie. W niektórych przypadkach swędzenie stanowi konsekwencję reakcji alergicznej na uwalniany przez pijawkę antykoagulant. Ważne jest to, aby taki zabieg przeprowadzać z uwzględnieniem podstawowych zasad higieny, tak aby nie występowało ryzyko zakażenia.

Hirudoterapia stosowana jest przez ludzi niemal w każdym wieku, borykających się z rozmaitymi dolegliwościami. Występują jednak w przypadku leczenia pijawkami pewne przeciwwskazania. Zabieg hirudoterapii odradza się osobom chorującym na hemofilię, mającym infekcje, jak również pacjentom po operacjach. Do przeciwwskazań zalicza się również przyjmowanie wybranych leków. W przypadku wątpliwości zawsze zaleca się konsultację z lekarzem.

Może Cię zainteresować: Jak zostać naturopatą?

Podsumowanie

Wśród medyków znaleźć można zarówno zwolenników tej naturalnej terapii, jak również lekarzy, którzy stwierdzają, że hirudoterapia jest procesem neutralnym dla ludzkiego zdrowia. Warto naszym zdaniem wziąć pod uwagę fakt, że pijawka lekarska nie bez powodu otrzymała swoją oficjalną nazwę, podkreślającą jej prozdrowotne właściwości oraz że praktykowana była (i nadal jest) na przestrzeni wieków na wszystkich kontynentach wśród ludzi różnych kultur i wyznań.

Więcej informacji: Terapia ze zwierzętami

Źródła:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Hirudoterapia, dostęp: 17.01.2023.
  2. Ząbkowska E., Piotrowska A. Hirudoterapia w wybranych zastosowaniach dermatologicznych. Kosmetologia Estetyczna. 6, 2019, vol. 8, s. 779-786.
  3. https://www.doz.pl/czytelnia/a15196-Hirudoterapia__na_co_pomaga_leczenie_pijawkamiWskazania_przeciwwskazania_przebieg_zabiegu_hirudeterapii, dostęp: 17.01.2023.
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.