Naturalnie w Równowadze > Edukacja i ekologia > 4 metody, dzięki którym pomożesz pomagającym

4 metody, dzięki którym pomożesz pomagającym

Opublikowano: 06/12/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 06.12.2022

„Helping the helpers”, czyli „pomaganie pomagającym” to postawa przejawiająca się empatią, zrozumieniem i wsparciem w stosunku do osób niosącym pomoc innym. Dowiedz się, z jakimi problemami mierzą się osoby zawodowo pomagające innym oraz jak Ty możesz pomóc im, sprawiając, że świat stanie się lepszy!

Spis treści:

  1. Kim są „pomagający pomagającym”?
  2. Z jakimi problemami borykają się pomagający?
  3. Cztery narzędzia, dzięki którym pomożesz pomagającym

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Kim są „pomagający pomagającym”?

Pisząc o pomagających, mamy na myśli przede wszystkim osoby robiące to zawodowo – pracowników opieki zdrowotnej oraz służb walczących z efektami klęsk żywiołowych, ale również pracowników i wolontariuszy różnego rodzaju fundacji i organizacji charytatywnych. Szczególnie często pojęcie to używane jest w kontekście pracy w rejonach dotkniętych konfliktami lub katastrofami, czyli w środowiskach ekstremalnych. Personel służb pomocowych, jakkolwiek przygotowany na wyjątkowo trudne warunki, również ulega silnemu stresowi, a w konsekwencji – wypaleniu. Bez odpowiedniego wsparcia, może pracować mniej wydajnie, na czym ucierpi jakość niesionej pomocy.

Pomagający pomagającym, to osoby, które nawet w przypadku ekstremalnych, niebezpiecznych wydarzeń, chcą być na miejscu i w razie potrzeby, nieść pomoc. Kiedy w 2018 roku w południowej Kalifornii doszło do niespodziewanego załamania pogody i fali zalań błotnych, życie straciły 23 osoby, a setki zostały rannych. Poza zawodowymi służbami, w miejsca tragedii ruszyli na pomoc również zwyczajni mieszkańcy okolicznych miejscowości. Zamiast oddalać się od miejsca zagrożenia, instynktownie zmierzali w jego stronę, czując, że być może będą mogli przydać się na miejscu. Nauki psychologiczne określają taką reakcję jako empatię, współczucie, postawę prospołeczną lub altruizm. Co ciekawe, wg niektórych badań, częściej pomagać innym chcą te osoby, które same wcześniej doświadczyły cierpienia i przeciwności losu.

Sprawdź: Nasze kursy online

Z jakimi problemami borykają się pomagający?

Osoby pomagające przy wypadkach, katastrofach humanitarnych, klęskach żywiołowych czy miejscach konfliktów zbrojnych, dążą do rozwiązywania problemów, które dla nich samych często okazują się zbyt przytłaczające. Są tylko” ludźmi i choć sami nie przeszli bezpośrednio przez traumę, to konieczność zmierzenia się z tak trudnymi wydarzeniami, może spowodować poważne problemy, ja np. wypalenie zawodowe, nadmierne obciążenie psychiczne, zespół stresu pourazowego czy depresję. Bycie narażonym zastępczo na traumatyczne wydarzenia, np. będąc bezpośrednim świadkiem lub słuchając katastroficznych relacji, może wywoływać (szczególnie u osób mocno empatycznych, wrażliwych) reakcje traumatyczne. W konsekwencji może to prowadzić do problemów emocjonalnych, problemów w związkach, dolegliwości fizycznych czy poczucia braku sensu życia.

Ważną rolę dla przeciwdziałania negatywnym skutkom niesienia pomocy innym, odgrywa wsparcie udzielane przez przełożonych, współpracowników, rodzinę, przyjaciół i znajomych. Z dalszej części tekstu dowiesz się, w jaki sposób skutecznie pomagać pomagającym.

4 narzędzia, dzięki którym pomożesz pomagającym

Według Maryam Kia-Keating, profesor psychologii klinicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim, wyróżnić można 4 sposoby na to, by wesprzeć osoby narażone na negatywne skutki pomagania innym.

1. Pomóż im zachować wiarę w dobroć

Osoby nieustannie niosące pomoc słabszym, poszkodowanym, dotkniętym tragedią, potrzebują mieć poczucie, że świat jest mimo wszystko dobry. Warto wspierać pomagających okazując im życzliwość, nawet pod postacią drobnych gestów, jak zaproszenie na kawę czy załatwienie jakiejś sprawy. Pamiętajmy przy tym, że czynienie dobra dla drugiej osoby, zwiększa nasze własne poczucie szczęścia!

2. Doceń ich wysiłek

Poczucie bycia docenionym przez społeczeństwo pozwala zniwelować negatywne skutki stresujących, obciążających wydarzeń związanych z pomaganiem. Warto okazywać osobom pomagającym, jak bardzo doceniamy to co robią. Może to być głęboka rozmowa, osobisty list, a nawet post w mediach społecznościowych. Docenienie sprawia, że ciężka praca oraz liczne poświęcenia i wyrzeczenia, w większym stopniu staną się tego warte.

3. Stwórz im przestrzeń do psychicznego odpoczynku

Jest to zadanie zarówno dla pracodawców, jak i domowników. Osoby narażone na silny stres, a w konsekwencji, wypalenie zawodowe, powinny mieć przestrzeń do wyciszenia, medytacji czy praktykowania uważności. Pozwala to ograniczyć emocjonalne wyczerpanie pracowników służby zdrowia i innych osób czynnie niosących pomoc.

4. Podnieś wiadro

Podnieś wiadro”, czyli sam zrób coś dobrego dla innych, choćby małą, z pozoru niewiele znaczącą rzecz. Zamiast szukać dookoła pomocników, warto samemu stać się taką osobą, niosąc pomoc na miarę swoich możliwości. Dobrą praktyką jest pielęgnowanie w sobie empatii i większa uważność w codziennych sytuacjach, w których możemy komuś pomóc. Dobrym pomysłem będzie też uczestnictwo w lokalnym wolontariacie. Osoby mające dzieci, mogą natomiast zrobić wiele dobrego, ucząc je pomagania innym już od najmłodszych lat. Jeśli każdy z nas „dołoży swoją cegiełkę” i zrobi coś dobrego dla innych, świat stanie się lepszym miejscem!

Źródła:

  1. Maryam Kia-Keating Ph.D., 4 Ways to Help the Helpers, https://www.psychologytoday.com/intl/blog/help-is-the-way/202201/4-ways-help-the-helpers, dostęp: 28.11.2022.
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.