Powrót do natury

Opublikowano: 07/10/2021
Bartosz Żuchowski

Ukończyłem Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – mgr sztuki.
Podczas pięcioletnich studiów miałem okazję kształcić się pod okiem specjalistów od sztuki scenicznej (metody aktorskie, impostacja, technika mowy, śpiew, taniec, szermierka, świadomość ciała).

Data ostatniej aktualizacji: 07.10.2021

Od drugiej połowy XIX wieku można zaobserwować szczególnie w środowiskach naukowych, medycznych oraz psychologicznych coraz większe zainteresowanie rolą natury w życiu człowieka. Jak pokazują współczesne badania, przebywanie i kontakt z naturą, mają pozytywny wpływ na naszą kondycję psychofizyczną.

„Odkryliśmy, że spędzanie czasu na terenach zielonych lub mieszkanie w otoczeniu przyrody przynosi różnorodne zdrowotne korzyści m.in. obniża ryzyko przedwczesnej śmierci, cukrzycy typu II, chorób układu krążenia, przedwczesnego porodu i wydłuża sen” – opowiada naukowiec i badaczka z University of East Anglia.

W zgiełku współczesnych czasów ukierunkowanych na dobra materialne i konsumpcyjny styl życia jest to sygnał, że wartości płynące z żywego kontaktu z naturą mają szansę odzyskać swoje miejsce w piramidzie ludzkich potrzeb.

Spis treści:

  1. Dlaczego świadoma relacja z naturą jest ważna
  2. Badania naukowe – świadoma relacja z naturą
  3. Jak można pogłębić relację z naturą

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Dlaczego świadoma relacja z naturą jest taka ważna?

Istnieje uznana potrzeba ponownego połączenia ludzi z naturą ze względu na stan przyrody oraz korzyści dla ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Z perspektywy środowiska naturalnego i organizacji takich jak EEA działających na jego rzecz, odnowienie więzi z naturą poprzez bardziej świadome zarządzanie sposobami produkcji, konsumpcji, korzystania z lasów, parków i innych obszarów przyrody jest fundamentalną zmianą, którą powinniśmy wnieść w nasze życie dla dobrostanu planety I naszego własnego.

Trwała, autentyczna i świadoma relacja z naturą niesie również wiele korzyści w zakresie profilaktyki naszego zdrowia. Czas pandemii dobrze nam zobrazował wartość zwykłego spaceru po lesie czy spędzenia niedzielnego popołudnia z rodziną na łonie natury.

Może Cię zainteresować: Nasze kursy online.

Badania naukowe – świadoma relacja z naturą

Coraz więcej badań naukowych potwierdza przekaz Rdzennych Tradycji upominających od lat zachodnie, materialistyczne tendencje o zachowanie szacunku wobec żywego “organizmu” jakim jest ziemia, na której wszyscy jesteśmy ważni – ludzie, zwierzęta, rośliny, wody, powietrze. Teoria brytyjskiego chemika James’a  Lovelock’a o Gai –  żyjącej planecie, opierającej się na współzależności wszystkich istot i systemie mającym zdolność samoregulacji, który od zamierzchłych czasów utrzymuje na powierzchni planety optymalne warunki do życia, zdaje się być coraz bardziej wiarygodna.

Dbając o nasze środowisko i pogłębiając z nim relację, uczymy się o naturalnych i dostępnych dla wszystkich źródłach higieny zdrowia, wspierających nas w życiu codziennym. Wykazano również, że kontakt z naturą wiąże się z odczuwaniem szczęścia i przynosi w tym kontekście podobny efekt do uznanych czynników społecznych, takich jak dochód i wykształcenie. Regularne spędzanie czasu w pobliskim parku lub lesie pomaga w obniżeniu stresu, wyciszeniu się i introspekcji, czyli naturalnej potrzebie wejrzenia w głąb siebie, nabrania zrozumienia i dystansu.

Biorąc pod uwagę uznane korzyści, proste interwencje mające na celu trwałe zwiększenie więzi ludzi z naturą są  cenne dla ludzkiego dobrobytu i ochrony przyrody.

Jak można pogłębić relację z naturą?

Ćwiczenie:

Zauważ i odnotuj trzy dobre strony przyrody każdego dnia np. kołyszące się drzewa, śpiew ptaków, powiew świeżego powietrza. To może trwale zwiększyć  Twoje poczucie więzi z naturą.

(Badania przeprowadzone na podstawie tego ćwiczenia pokazały, że w ten sposób można doprowadzić do długotrwałego wzrostu połączenia z naturą, związanego ze stanem zdrowia psychicznego)

Więcej ciekawych informacji: Wpływ natury na zdrowie psychiczne

Źródła:

Richardson, Miles; Sheffield, David,”Three good things in nature: Noticing nearby nature brings sustained increases in connection with nature.” Journal – Psyecology

Bartosz Żuchowski

Ukończyłem Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – mgr sztuki.
Podczas pięcioletnich studiów miałem okazję kształcić się pod okiem specjalistów od sztuki scenicznej (metody aktorskie, impostacja, technika mowy, śpiew, taniec, szermierka, świadomość ciała).
W 2014 roku rozpocząłem swoją pracę jako zawodowy aktor biorący udział w profesjonalnych produkcjach telewizyjnych m.in. film „Wszystko gra” czy serial „Aż po sufit”, „Szadź”, „Na wspólnej”.
Od dziewiątego roku życia praktykuję metody pracy z ciałem takie jak taniec towarzyski, współczesny oraz jazz. Stale poszerzam swoje doświadczenie w tej dziedzinie biorąc udział w różnych warsztatach t.j. „Szkolenie z zastosowania technik terapii tańcem i ruchem w pracy z grupami”, „Jung, Ciało, Ruch”, „ Ruch autentyczny”, „Kontakt improwizacja”.
Od 2016 roku jestem trenerem tańca i świadomej pracy z ciałem w Teatrze Baza.