Naturally Balanced > Umysł i ciało > Psychologia > Praca ze snami – czemu może służyć?

Praca ze snami – czemu może służyć?

Opublikowano: 17/09/2021
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 17.09.2021

Sny bywają barwne, zaskakujące, inspirujące, a nawet przerażające. Mogą mieć rozbudowaną i logiczną fabułę lub stanowić zlepek bezsensownych scen. Niektórzy wierzą, że bywają prorocze, inni z kolei nie przekuwają do nich większej wagi. Materiał, jaki dostarczają nam sny, z pewnością nie należy do łatwych. Istnieje jednak kilka powodów, dla których warto się nad nim pochylić.

Spis treści:

  1. Jakie znaczenie mają sny
  2. Dlaczego warto pracować ze snami
  3. Podsumowanie

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Jakie znaczenie mają sny

Sny odgrywają szczególną rolę w kulturze. W wielu przekazach i opowieściach bywają znaczące, a nawet prorocze. Z kolei w księgarniach znaleźć można senniki, które są zbiorami symboli sennych oraz ich interpretacji. Snom od dawna przyglądają się także naukowcy, w tym psycholodzy. Szczególną rolę przypisują snom niektóre nurty psychoterapeutyczne, widząc w nich odbicie treści ukrytych w podświadomości. Patrząc pod tym kątem, sny zdecydowane mają znaczenie. Są odzwierciedleniem tego, co znajduje się w danej osobie. Mogą one pokazywać jej doświadczenia, postawy, historię życia czy wewnętrzne konflikty. Snów jednak na ogół nie da się odbierać na poziomie dosłownym. Wymagają one głębszego zrozumienia i interpretacji. Jak więc rozpracować sny? Znaczenie marzeń sennych można poznać na wiele sposób. Najważniejsze, by zacząć je zapamiętywać, w czym pomaga prowadzenie dzienniczka snów. Następnie należy poddać je analizie, próbując zrozumieć występujące w nich sytuacje czy symbolikę. Pomocna w tym procesie będzie psychoterapia, zwłaszcza w nurcie psychoanalitycznym, psychodynamicznym lub Gestalt.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Dlaczego warto pracować ze snami?

Czy praca ze snami ma w ogóle sens? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Marzenia senne, jeśli poświęcić im uwagę, mogą przynieść nam wiele ciekawych wniosków, choć zmierzenie się z nimi nie zawsze należy do prostych. Czemu dokładnie może służyć analiza snów?

  • Poznawanie siebie. Każda osoba posiada część psychiki zwaną podświadomością. Choć treści się w niej znajdujące są głęboko ukryte, mogą wpływać na wybory i zachowania człowieka. Nieuświadomione treści manifestują się często poprzez sny, choć w symboliczny sposób. Odkrycie ich znaczenia wiąże się z poznaniem ważnej prawdy o samym sobie – wzorcach zachowania, lękach, traumach, a także… ogromnym potencjale.
  • Identyfikacja problemu. Sny mogą stanowić rodzaj sygnału. Ostrzegać przed mniej lub bardziej realnym niebezpieczeństwem – w końcu lęki nie zawsze są racjonalne. Za każdym razem mają jednak wpływ na samopoczucie i sposób funkcjonowania. Dość często zdarza się, że człowiek nie jest świadomy ich źródła. W identyfikacji problemu pomóż może więc sen, który często naprowadza na przyczynę doświadczanego napięcia.
  • Uwolnienie się od traum. Przeszkodą w osiągnięciu w pełni szczęśliwego i satysfakcjonującego życia są często różnego rodzaju traumy doświadczone na wczesnych etapach życia. Ludzie na ogół jednak nie potrafią przywołać tych przeżyć w formie wspomnienia. Można ich zwyczajnie nie pamiętać albo wyprzeć ze świadomości. Proces zdrowienia polega jednak na zmierzeniu się z tymi traumami. By do nich dotrzeć, warto skupić się na treściach podświadomych, które ujawniają się często w snach.
  • Czerpanie pomysłów i inspiracji. Ludzie często intensywnie myślą nad pewnymi sprawami, szukają rozwiązania problemu bądź inspiracji. Z pomocą przychodzi sen. Zrelaksowany umysł może w postaci snu przynieść podpowiedź. Nierzadko zdarza się, że to właśnie w czasie snu naukowiec wpada na ciekawy pomysł, a artysta czuje się zainspirowany do stworzenia nowego dzieła. Warto więc potraktować sny jako szansę na spotkanie z bardziej kreatywną częścią własnego „ja”.

Podsumowanie

Są ludzie, którzy wierzą w prorocze sny. Inni z kolei powiedzą, że to podświadomość potrafi kreować pośrednio przyszłość, poprzez sterowanie wyborami i zachowaniami konkretnej osoby. Sny same w sobie nie zawsze przykuwają uwagę, bywają ignorowane. Zdarza się jednak, że pewien motyw lub klimat odtwarza się w różnych marzeniach sennych, nie dając o sobie zapomnieć. Wtedy warto się nad tym zastanowić. Bardzo możliwe, że właśnie podświadomość ma nam coś ważnego do przekazania.

Sprawdź także: Nawiązywanie relacji ze sobą z przyszłości

Źródła:

Pesant N., Zadra A., Working with dreams in theraphy: What do we know and what we should do?, [w:] Clinical Psychology Review, 2004, 24, s. 489-512. Dostępny w Internecie: https://sbmmupsychology.yolasite.com/resources/draem%20in%20therapy.pdf  (09.02.2021).

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.