Naturalnie w Równowadze > Umysł i ciało > Uważność > Jak praktyka uważności zwiększa wrażliwość na zmysły?

Jak praktyka uważności zwiększa wrażliwość na zmysły?

Opublikowano: 10/03/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 10.03.2022

Zmysły… Niby tak oczywiste, że korzystamy z nich przez większość czasu, a jednak tak jak o oddechu, potrafimy o nich zapomnieć i używać ich tylko w sposób automatyczny.

Spis treści:

  1. Zmysły a praktyka uważności
  2. Ćwiczenie – praktyka uważności
  3. Zapisuj refleksje

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Zmysły a praktyka uważności

Zmysły pomagają nam w odbiorze świata zewnętrznego, jednak zwykle korzystamy z nich w bardzo ograniczony sposób. Trochę jak przez mgłę. Tymczasem powrót świadomością do naszych zmysłów, to także świetny sposób na powrót do bieżącego doświadczenia. Skupiając się na tym co widzimy, słyszymy, czujemy, czego dotykamy, jaki smak czujemy, naturalnie przekierowujemy naszą uwagę do teraźniejszości. Uważność na zmysły pomaga nam puścić wewnętrzne analizy, wyciszyć umysł, rozluźnić napięcie i równocześnie autentyczniej doświadczyć tego, co akurat dzieje się wokół nas. Dostrzegając z ciekawością i otwartością to, co dociera do nas poprzez wzrok, słuch, dotyk, zapach i smak w bardzo przyjemny sposób stajemy się uważni i wracamy do świadomego życia.

Może Cię zainteresować: Nasze kursy online

Ćwiczenie – praktyka uważności

Świetnym momentem na praktykę uważności na nasze zmysły jest posiłek. Podczas jedzenia możemy ćwiczyć kontakt ze wszystkimi zmysłami, równocześnie bawiąc się tym i czerpiąc znacznie więcej przyjemności z tego, co jemy.

Na początek możesz przećwiczyć uważne jedzenie ze swoją ulubioną przekąską. To może być kawałek jabłka, orzech, marchewka czy nawet kostka czekolady.

Ćwiczenie krok po kroku:

  1. Najpierw z ciekawością przyjrzyj się swojej przekąsce: jakie widzisz kolory, kształty, powierzchnię?
  2. Weź ją do ręki i poczuj ją w dłoni: jak odczuwasz jej ciężar, temperaturę, strukturę?
  3. Powąchaj swoją przekąskę: jaki zapach czujesz – może z czymś ci się kojarzy?
  4. Sprawdź czy możesz usłyszeć swoją przekąskę: gdy ją pocierasz, delikatnie w nią stukasz, przełamujesz lub gdy zaczynasz ją gryźć?
  5. Zauważ smak przekąski, gdy włożysz ją do ust i to, jak zmienia się on gdy zaczynasz ją gryźć i przeżuwać. Dostrzegaj, jak smak powoli rozchodzi się w ustach: na języku i podniebieniu.
  6. Na koniec poczuj jak połykasz swój smakołyk i jakie wrażenia pozostawiła w Tobie ta praktyka uważnego jedzenia.

Oczywiście praktykę uważnego jedzenia możesz naturalnie wkomponować w swój dzień, jedząc uważne śniadanie, obiad (lub przynajmniej jego część) czy kolację, a nawet pijąc uważnie kawę, herbatę lub wodę.

Zapisuj refleksje

Pomyśl i zapisz, kiedy mogłabyś/mógłbyś zwracać większą uwagę na swoje zmysły?

Pamiętaj, że może Ci to pomóc zarówno skuteczniej radzić sobie z napięciem i schematycznym działaniem, jak i pełniej doświadczać „zwykłych” momentów w ciągu dnia.

Więcej ciekawych informacji: Jak włączać uważność w codziennych chwilach

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.