Naturally Balanced > Modele ekoterapii > Terapia pożywieniem > Noworoczna tarta z boczniakami, orzechami i suszonymi owocami

Noworoczna tarta z boczniakami, orzechami i suszonymi owocami

Opublikowano: 03/01/2023
Beata Borowiec

Ekspert w dziedzinie kreowania smaku i zapachu w produktach spożywczych.

Kurs zawodowy – Specjalista terapii anti-age. Kod zawodu: 323090

Fitoterapia adaptogenami Biolitu. Programy fitoterapeutyczne dla długowieczności. Dieta z fitoterapią Biolitu. Zintegrowane terapie.

Prosty przepis na noworoczną tartę z boczniakami, orzechami i suszonymi owocami, w wersji bezglutenowej!

Czas i warunki przygotowania

Ok. 1 godz.; 160°C; 8-12 porcji; średnica formy 26 cm

Składniki

Spód

  • 200 g masła / masła klarowanego pokrojonego w kostkę
  • 3/4 szklanki mąki kokosowej
  • 1/4 szklanki mąki kasztanowej
  • 2 jajka

Nadzienie

  • 1 opakowanie świeżych boczniaków
  • 1 szklanka różnych uprażonych nasion (słonecznik, konopie) i orzechów (włoskie, pekan, inne)
  • 1-2 szklanki suszonych owoców (śliwki, daktyle, figi, rodzynki, morele)
  • Gorzka czekolada do polania tarty
  • Nasiona, orzechy lub kandyzowana skórka pomarańczowa do udekorowania tarty

Sposób przygotowania

Przygotowanie ciasta

Składniki ciasta wkładamy do misy robota kuchennego i mieszamy do osiągnięcia gładkiej masy. Spód i boki naczynia na tartę wykładamy ciastem i dobrze ugniatamy dłonią, nakłuwamy widelcem i wkładamy do lodówki na ok. 20 min. Nagrzewamy piekarnik do 160°C. Ciasto z lodówki wkładamy do piekarnika i pieczemy ok. 15-20 minut lub aż się zrumieni. Po upieczeniu odstawiamy do ostygnięcia.

Przygotowanie nadzienia:

Gotujemy boczniaki w niewielkiej ilości wody przez 20 minut. Po ugotowaniu pozostawiamy do wychłodzenia, a następnie wyjmujemy z wody i umieszczamy w szybkoobrotowym mikserze. Wodę zachowujemy na później do wyregulowania gęstości nadzienia. Dorzucamy nasiona, orzechy i owoce, po czym wszystko miksujemy na w miarę jednorodną masę. Masa nie powinna być zbyt gładka. Dobrze jest czuć podczas jedzenia drobne kawałeczki użytych składników. Nakładamy nadzienie na upieczony spód, ładnie wygładzamy, polewamy rozpuszczoną wcześniej gorzką czekoladą i posypujemy wszystkim tym, co lubimy najbardziej.

Sugestie końcowe

  1. Warto dodać do tarty ulubione przyprawy korzenne (cynamon, kardamon, anyż, imbir, goździki), a na wierzch położyć orzechy, kandyzowane owoce, a najlepiej skórkę pomarańczową.
  2. Receptura ta pozwala na niesamowitą kreatywność. Żonglując składnikami nadzienia możemy stworzyć zarówno wytrawną jak też bardziej słodką i owocowa tartę
  3. Jeśli zostanie wam trochę wody po gotowaniu grzybów, to nie wylewajcie jej, tylko dodajcie do smoothie, zupy, sosu lub innych potraw, bo jest ona cennym źródłem składników mineralnych, witamin, betaglukanów i wielu innych dobroczynnych dla zdrowia składników.

Smacznego!

Beata Borowiec

Technolog żywności. Ekspert w dziedzinie kreowania smaku i zapachu w produktach spożywczych. Absolwentka licznych studiów podyplomowych i kursów z zakresu zdrowego żywienia, profilaktyki zdrowotnej, promocji zdrowia i ekologicznych zachowań w gospodarstwie domowym.

Kurs zawodowy – Specjalista terapii anti-age. Kod zawodu: 323090

Fitoterapia adaptogenami Biolitu. Programy fitoterapeutyczne dla długowieczności. Dieta z fitoterapią Biolitu. Zintegrowane terapie.