Naturalnie w Równowadze > Umysł i ciało > Psychologia > TOP 5: Fakty i mity o psychoterapii

TOP 5: Fakty i mity o psychoterapii

Opublikowano: 06/06/2024
Naturalnie w Równowadze

W redakcję Naturalnie w Równowadze zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 06.06.2024

Zgodnie z założeniem psychoterapia opiera się na przekonaniu, że ludzie mają zdolność do samodzielnego rozwiązania swoich problemów emocjonalnych i psychicznych. Terapeuci głęboko wierzą w możliwość zmiany oraz rozwój osobisty każdej osoby, niezależnie od wieku czy doświadczeń życiowych. Podstawowym założeniem jest także uwzględnienie kontekstu społecznego, rodzinnych relacji oraz historii życia pacjenta w procesie terapeutycznym. Warto zaznaczyć, że proces psychoterapeutyczny opiera się na zaufaniu, empatii i wsparciu, aby stworzyć bezpieczne środowisko sprzyjające eksploracji i rozwojowi.

Spis treści:

 1. Czy psychoterapia jest rzeczywiście skuteczna?
 2. 5 mitów o psychoterapii
 3. 5 faktów o psychoterapii
 4. Czy podczas psychoterapii trzeba o wszystkim opowiadać?
 5. Podsumowanie

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Czy psychoterapia jest rzeczywiście skuteczna?

Niestety nadal panuje błędne przekonanie, że psychoterapia nie jest skuteczna. Rodzi to wiele pytań i wątpliwości, które urosły do rangi mitów, które mogą zdezorientować ludzi i zniechęcić ich do korzystania z niej.  

Sprawdź: 💚 Kursy dla miłośników natury, terapeutów i edukatorów 💚

5 mitów o psychoterapii

 1. Psychoterapia jest dla ludzi „niedobrych” – to jedno z największych nieporozumień. Psychoterapia jest dla każdego, kto chce poprawić swoje samopoczucie i jakość życia. Nie ma nic złego w szukaniu pomocy w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi czy życiowymi wyzwaniami.
 2. Psychoterapia trwa wiecznie – to mit. Psychoterapia nie musi trwać latami. Czas trwania terapii zależy od indywidualnych potrzeb i celów pacjenta. Czasami wystarczą tylko kilka sesji, aby osiągnąć pożądane rezultaty.
 3. Tylko „słabi” ludzie potrzebują terapii – nic bardziej mylnego. Korzystanie z psychoterapii wymaga odwagi i determinacji. To krok w kierunku lepszego zrozumienia siebie i poprawy jakości życia. To nie oznacza, że ktoś jest „słaby” wręcz przeciwnie.
 4. Wszyscy terapeuci są tacy sami – każdy terapeuta ma własny styl pracy i podejście do terapii. Nie wszystkie metody będą odpowiednie dla każdego pacjenta. Ważne jest znalezienie terapeuty, z którym czujesz się komfortowo i którego metody są dla Ciebie skuteczne.
 5. Terapia to tylko siedzenie i rozmowa – chociaż rozmowa jest kluczowym elementem psychoterapii, istnieje wiele innych metod terapeutycznych, takich jak sztuka, muzyka, ruch czy medytacja. Terapeuci często dostosowują terapię do potrzeb i preferencji swoich pacjentów. Wszystko po to by osiągnąć założone przez niego cele.

Może Cię zainteresować: Jak zacząć swoją podróż z ekoterapią: krok po kroku

5 faktów o psychoterapii

 1. Skuteczność psychoterapii jest naukowo udowodniona: Liczne badania naukowe potwierdzają skuteczność psychoterapii w leczeniu depresji, lęków, PTSD i wielu innych zaburzeń psychicznych. 
 2. Psychoterapia może pomóc w rozwiązaniu konkretnych problemów: Psychoterapeuci pomagają pacjentom radzić sobie z konkretnymi problemami, na przykład radzeniem sobie z traumą, budowaniem lepszych relacji czy radzeniem sobie ze stresem. 
 3. Psychoterapia pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie i jakość życia: Nie tylko rozwiązuje problemy, ale także pomaga ludziom lepiej się czuć, bardziej pewnie siebie, bardziej świadomie i szczęśliwie. 
 4. Terapeuci są profesjonalistami z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem: Psychoterapeutą nie może być każdy. Tylko zarejestrowani terapeuci mają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, aby pomóc pacjentom w ich drodze do zdrowia psychicznego. 
 5. Psychoterapia może być krótkoterminowa i skuteczna: Wiele terapii jest krótkoterminowa i skoncentrowana na rozwiązaniu określonych problemów. Nie trzeba spędzać wielu lat na leczeniu się.

Czy podczas psychoterapii trzeba o wszystkim opowiadać?

Wiele osób świadomie rezygnuje z psychoterapii, ponieważ istnieje powszechne przekonanie, że pacjent powinien otwarcie mówić o wszystkich swoich problemach, myślach i uczuciach. Jednakże decyzja o tym, co się mówi, zawsze należy do pacjenta. Nie ma obowiązku mówienia o wszystkim od razu. Kluczowe jest stopniowe budowanie zaufania i relacji terapeutycznej, a terapeuta zazwyczaj dostosowuje tempo sesji do indywidualnych potrzeb pacjenta. Ważne jest, aby pacjent czuł się komfortowo i bezpiecznie, dlatego może on decydować, jakie informacje chce ujawnić i kiedy jest na to gotowy. Terapeuta będzie wspierał pacjenta i zachęcał go do otwarcia się, ale nie będzie naciskał, jeśli pacjent nie jest gotowy na pełne ujawnienie wszystkich problemów.

Może okazać się ciekawe: Co mówić i czego nie mówić osobie z depresją

Podsumowanie

Podsumowując, psychoterapia to proces oparty na zaufaniu i współpracy między terapeutą a pacjentem. Niestety przez panujące mity wiele osób świadomie rezygnuje z psychoterapii. Pamietajmy, że nie ma żadnego wymogu, aby pacjent mówił o wszystkim od razu – tempo i zakres ujawniania informacji zawsze zależą od indywidualnych potrzeb i komfortu pacjenta. Kluczową rolę odgrywa budowanie zaufania i relacji terapeutycznej, które umożliwiają skuteczne przeprowadzenie procesu terapeutycznego. Istotne jest, aby pacjent czuł się akceptowany i szanowany, a terapeuta wspierał go w odkrywaniu i zrozumieniu własnych emocji i doświadczeń. W rezultacie, psychoterapia może prowadzić do głębokiej transformacji i poprawy jakości życia pacjenta.

Naturalnie w Równowadze

W redakcję Naturalnie w Równowadze zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.