Naturalnie w Równowadze > Umysł i ciało > Uważność > Radykalna akceptacja – czym jest?

Radykalna akceptacja – czym jest?

Opublikowano: 20/09/2023
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 20.09.2023

Uważność i medytacja są bardzo ściśle związane z praktyką radykalnej akceptacji. Zrozumienie radykalnej akceptacji może pomóc ludziom zmaksymalizować korzyści, jakie uzyskują z uważności i medytacji. Może również pomóc ludziom włączyć uważność do ich codziennego życia.

 1. Czym jest radykalna akceptacja?
 2. Właściwa kontra niewłaściwa radykalna akceptacja
 3. Praktykowanie radykalnej akceptacji

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Czym jest radykalna akceptacja?

Radykalna akceptacja sama w sobie to zdolność do akceptowania sytuacji, które są poza twoją kontrolą. Chodzi o obserwowanie sytuacji, bez definiowania jej jako dobrej lub złej, i akceptowanie jej taką, jaka jest. Zmniejsza to ilość cierpienia spowodowanego niepokojącymi sytuacjami, ponieważ praktyka radykalnej akceptacji opiera się na przekonaniu, że cierpienie pochodzi z przywiązania do bólu, a nie z początkowego bólu z samego wydarzenia. Zasadniczo oznacza to, że początkowy ból spowodowany sytuacją pogarsza się poprzez rozpamiętywanie jej, ponieważ przez rozszerzenie rozwodzi się ona na negatywnych emocjach przez nią stworzonych, które następnie odtwarzają te negatywne uczucia w chwili obecnej. Tylko akceptując niefortunne okoliczności takimi, jakimi są, jesteś w stanie je puścić i iść dalej. Akceptując niefortunne sytuacje, nie masz już na nie negatywnego wpływu, ponieważ nie rozpamiętujesz ich, a tym samym nie doświadczasz ponownie negatywnych emocji, myśli lub uczuć spowodowanych tym zachowaniem. Wiąże się to z uważnością i medytacją, ponieważ praktyki te koncentrują się również na życiu w chwili obecnej; Chodzi o puszczenie negatywnych emocji, myśli i uczuć, które nie wpływają na chwilę obecną. 

Polecana książka

Właściwa kontra niewłaściwa radykalna akceptacja

Radykalna akceptacja ma zastosowanie w sytuacjach, gdy wynik jest niezmienny lub niemożliwy do naprawienia; Zwykle wynik ten jest postrzegany jako niesprawiedliwy lub zbyt nagły, aby go przetworzyć. W takich przypadkach ważne jest, aby nie dać się zbytnio pochłonąć bolesnym doświadczeniom, które powodują. Całkowicie normalne jest odczuwanie się tak, jakby sytuacja była niesprawiedliwa, doświadczanie żalu lub rozczarowanie. Jednak nadmierne uwikłanie się w te emocje może przedłużyć ból spowodowany przez nie. Ważne jest, aby móc puścić te emocje i zaakceptować wydarzenie, aby od niego odejść. Praktykujesz radykalną akceptację, kiedy jest to pożyteczne i pomocne, aby nie dać się złapać w obecne wydarzenia, które cię zdenerwowały. Oto kilka podpunktów wymieniających przypadki, w których należy praktykować radykalną akceptację: 

 • Straciłeś pracę 
 • Masz do czynienia ze śmiercią członka rodziny/przyjaciela 
 • Jeśli przechodzisz przez rozstanie 

Praktyka radykalnej akceptacji może czasami być szkodliwa i może być szkodliwa dla poprawy jakości życia. Niewłaściwe jest praktykowanie Radykalnej Akceptacji jako mechanizmu radzenia sobie z trwającymi traumatycznymi wydarzeniami życiowymi lub chwilami, kiedy musisz stanąć w obronie siebie. To są czasy, kiedy możesz i powinieneś zabrać głos. Te okoliczności można zmienić i mogą być lepsze. Nastawienie, że tych sytuacji nie można naprawić, byłoby szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Oto kilka przykładów, kiedy nie praktykować Radykalnej Akceptacji i kiedy ważne jest, aby potwierdzić, że możesz zmienić wynik sytuacji, w której się znajdujesz: 

 • Obraźliwy związek 
 • Nękanie lub nękanie 
 • Powtarzająca się napaść na tle seksualnym 

Praktykowanie radykalnej akceptacji

Radykalna Akceptacja to umiejętność, która jest trudna do zdobycia i staje się łatwiejsza wraz z praktyką. Ważne jest, aby zwracać uwagę na przypadki, w których masz trudności z zaakceptowaniem aspektu rzeczywistości wokół siebie i zauważenia, kiedy często się pojawia. W takich chwilach przypomnij sobie, że rzeczywistości nie można zmienić, ale przyczyny tej rzeczywistości są poza twoją kontrolą. Oto kilka sposobów na praktykowanie radykalnej akceptacji: 

 1. Poświęć chwilę, aby usiąść w spokojnej okolicy i przez 5-10 minut zastanów się, co byś zrobił, gdybyś był w stanie zaakceptować wydarzenie, które powoduje twoje cierpienie. Kiedy już wymyślisz plan tego, co zrobisz, spróbuj wykonać niektóre z tych czynności. Próbując wykonywać czynności, które zidentyfikowałeś jako rzeczy, które byś robił, gdyby nie twoje cierpienie, w jakiś sposób uwalniasz się od cierpienia, które uniemożliwia ci ich wykonywanie i skupiasz się na bieżącej chwili poprzez wykonywanie bieżących zadań. 
 2. Użyj technik uważności, takich jak te sugerowane w poprzedniej sekcji: skany ciała, skupiona uwaga lub świadomość spoczynkowa. Możesz także użyć innych technik uważności, takich jak dziennik. Kiedy poświęcasz czas na zastanowienie się nad tym, co robisz w chwili obecnej, dajesz sobie możliwość zastanowienia się, jak czujesz się z twoimi obecnymi działaniami, a to może dać ci lepszy wgląd w twoje wzorce emocjonalne. Możesz zidentyfikować zachowania w swoim życiu, które powodują stres i odwracają uwagę od bycia w pełni obecnym. 

Może Cię zainteresować:

Źródła:

https://www.verywellmind.com/what-is-radical-acceptance-5120614#toc-how-to-practice-radical-acceptance https://www.google.es/books/edition/Radical_Acceptance/njUp-vfM5DoC?hl=en&gbpv=1&printsec=frontcover https://psychcentral.com/blog/what-it-really-means-to-practice-radical-acceptance#when-to-use-it 

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.