Data ostatniej aktualizacji: 14.10.2021
Wielu z nas marzy o świetnej sylwetce. Żeby do niej doprowadzić, trzeba się czasem nieźle namęczyć. Siłownia, rower, aerobik, regularne ćwiczenia – to nie wystarczy. Sukcesem wymarzonej sylwetki jest również odpowiednia dieta. Istnieje wiele ich rodzajów, również tych alternatywnych, przykładowo – dieta surowa. Może okazać się, że spotykasz się z takim określeniem po raz pierwszy. Czym zatem jest ten polski odpowiednik angielskiego terminu „raw food”? Na czym polega? Jakie ma zalety i wady? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Spis treści:
Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.
Czym jest surowa dieta
Surowa dieta polega przede wszystkim na spożywaniu surowych pokarmów roślinnych, a czasem także zwierzęcych – surowe jajka, mleko i jego przetwory, a także mięso (jeśli oczywiście nie obejmują one obróbki cieplnej). Twórcy raw food odkryli, że w temperaturze 47-48 stopni Celsjusza, białko ulega denaturacji – po prostu się ścina. Twierdzą oni, że zmiana struktury białka może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, gdyż od początku dziejów człowieka, jego organizm nie był przystosowany do spożywania produktów poddanych obróbce termicznej. Poza białkiem zmianie ulegają również związki mineralne, które pod wpływem wysokiej temperatury zmniejszają swoją przyswajalność. Co więcej, temperatura powyżej 47 stopni Celsjusza sprzyja ubytkowi witamin. Podstawą diety na surowo powinny zatem być warzywa i owoce, choć możliwe jest również spożywanie moczonych warzyw strączkowych, orzechów, nasion, olejów tłoczonych na zimno czy właśnie wcześniej wspomnianego surowego mięsa, jaj, a nawet ryb.
Autorzy tego alternatywnego rodzaju diety, są zdania, że chroni ona przed takimi chorobami jak: nadciśnienie, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, a także otyłość.
Dieta na surowo, posiada również własną piramidę żywieniową. Podstawą w niej są:
- zielone, liściaste warzywa
- surowe warzywa i owoce,
- kiełki i rośliny strączkowe,
- orzechy i nasiona,
- zioła, przyprawy, trawy i wodorosty,
- tłoczone na zimno oleje i drożdże
Wbrew pozorom, nie trzeba wszystkiego jeść na surowo. Dopuszczalne są również inne rodzaje obróbki jedzenia takie jak:
- suszenie – wykorzystuje się urządzenia, które umożliwiają suszenie w niskich temperaturach. W takiej suszarce można przygotować na przykład chleb z surowych nasion.
- moczenie – mogą mu ulegać ziarna, nasiona, orzechy oraz rośliny strączkowe, które należy na noc zostawić w wodzie o pokojowej temperaturze, a następnie rano dokładnie przepłukać. Dzięki temu uwalniane są cenne składniki odżywcze.
- kiełkowanie – do uzyskania kiełków. Wystarczy namoczyć nasiona i umieścić je przykładowo w słoiku. Regularne przepłukiwanie sprawi, że po kilku dniach nasiona te puszczą kiełki, które można dodawać do sałatek lub innych posiłków.
Zasady raw food
Każda dieta ma swoje zasady, których należy przestrzegać, aby odczuć jak największe korzyści. W przypadku diety na surowo istnieje kilka punktów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę:
- Jak już wcześniej zostało wspomniane, pamiętaj, aby nie poddawać jedzenia obróbce termicznej powyżej 47 stopni Celsjusza. Badania dowiodły, że temperatura powyżej 48 stopni sprzyja rozpadowi drogocennych enzymów znajdujących się w jedzeniu, które pomagają między innymi dobrze przetrawić posiłek. Warto również pamiętać, aby nie sięgać po żywność mrożoną, która jest uboższa w składniki odżywcze.
- Pij wystarczająco dużo wody. Nie przejadaj się, ale też nie kontroluj nazbyt spożywanych porcji. Jedz trzy główne posiłki, o stałych porach, a także sięgaj po deser. Nie podjadaj w trakcie detoksu.
- Wyłącz z jadłospisu kawę, napoje gazowane, soki oraz alkohol w okresie przygotowania, oczyszczania i wyjścia z detoksu. Ważne jest również picie 30 minut przed i po posiłku, a nie w trakcie,
- Przygotuj wszystkie posiłki na świeżo. Nigdy nie rób tego na zapas. Surowe posiłki, przygotowane wcześniej i długo przechowywane w lodówce tracą substancje aktywne i odżywcze.
- Pamiętaj, aby odczekać kilka godzin po posiłku, zanim siądziesz do kolejnego. Pozwól, aby mógł on całkowicie strawić się.
- Jedz owoce do południa. Mimo że świeże owoce to możliwie najlepsza dawka witamin, to jednak spożywanie ich przed południem ma jedną zaletę – w godzinach porannych i przedpołudniowych wątroba najlepiej metabolizuje cukier.
Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online.
Zalety i wady surowej diety
Zwolennicy diety raw food twierdzą, że dzięki niej z organizmu można pozbyć się wielu toksyn. Nie zalecają obróbki termicznej, bo prowadzi ona do utraty witamin i składników mineralnych. Ponadto, podczas pieczenia, smażenia i gotowania uwalniany jest toksyczny akrylamid – niekorzystnie wpływa on na pracę między innymi serca oraz prowadzić może do miażdżycy. Miłośnicy diety na surowo, zauważają również, że działa ona pozytywnie na odchudzanie oraz odciąża układ pokarmowy. Warto jednak pamiętać, aby przechodzić na dietę surową stopniowo.
Przeciwnicy diety na surowo twierdzą, że niepoddanie obróbce termicznej produktów pochodzenia zwierzęcego, może prowadzić do poważnych zatruć układu pokarmowego. Co więcej, spożywanie niektórych rodzajów mięsa może powodować zakażenie pasożytami. Dieta raw food może również prowadzić do powstania niedoborów określonych witamin i składników mineralnych, a obfitość błonnika może działać drażniąco na jelita.
Podsumowanie
Przejście na dietę raw food może okazać się nie lada wyzwaniem. Zdecydowanie będzie to dużo łatwiejsze dla osób, dla których wegetarianizm czy weganizm to nic obcego i trudnego. Jeśli nie wyobrażasz sobie diety bez białka zwierzęcego, które jest jednak niezbędnym składnikiem budulcowym organizmu – surowe odżywanie nie będzie dla Ciebie. Ten rodzaj diety może powodować uczucie chłodu w zimne dni – ważne jest wtedy używanie dużych ilości przypraw rozgrzewających na przykład imbiru czy cynamonu. Nie przez wszystkich są one jednak lubiane.
Więcej ciekawych informacji: Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych