Naturally Balanced > Edukacja i ekologia > Recykling odzieżowy – modne i ekologiczne zakupy.

Recykling odzieżowy – modne i ekologiczne zakupy.

Opublikowano: 26/07/2021
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 20.09.2021

Recykling odzieżowy, czyli nadanie „nowego życia” odpadom tekstylnym, zyskuje coraz większa popularność.  W dzisiejszych czasach, szafa każdego człowiek można powiedzieć, że pęka w szwach. Podążania za modą powoduje, iż kupowanych jest więcej ubrań, niż w rzeczywistości jest potrzebne. Z czasem odzież ta zostaje wyrzucona na śmietnik, co wpływa na zanieczyszczanie środowiska.

Odpady tekstylne generowane są przede wszystkim w gospodarstwach domowych. Według danych stanowią one średnio 3% całej masy odpadów domowych. W kraju wytwarza się ok. 250 tys. ton zużytków włókienniczych, a recyklingowi poddaje się tylko ok. 10% z 50 % nadających się odpadów. Marnowanie odzieży to ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Spis treści:

  1. Co to jest recykling
  2. Czym są odpady tekstylne
  3. Second-handy – najmodniejsza odzież
  4. Recykling odzieżowy – modne ubrania w szafie
  5. Recykling ubrań – zabawki dla dzieci

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Co to jest recykling?

Recykling, jak podaje definicja, to system czynności i procesów, który zmierza do odzyskania i ponownego wykorzystania odpadów komunalnych  przy jak najmniejszym wkładzie energetycznym. Podstawą recyklingu jest właściwa selekcja odpadów, a następnie ich przetworzenie na nowe produkty, by wykorzystać je w maksymalnym stopniu. Przetworzony materiał, czyli surowiec wtórny, można wykorzystać ponownie. Celem recyklingu jest oszczędność energii, jak również ochrona dóbr naturalnych.

Recykling to również idea, która zakłada dbanie przez konsumenta o środowisko już podczas zakupów, m.in. poprzez nieużywanie foliowych reklamówek.

Można wyróżnić:

  • recykling plastiku,
  • odzieży,
  • szkła,
  • metalu,
  •  papieru.

Odpady wytworzone w domach powinny być wyrzucane do odpowiednich pojemników, z zachowaniem podziału na rodzaj materiałów.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Czym są odpady tekstylne

Odpady tekstylne to ubrania, ale też firany, różnego rodzaju ścierki, buty, torby, wszelkiego typu tekstylia Lista tych odpadów jest bardzo długa. Wyróżnia się 3 grupy odpadów tekstylnych:

  • odpady czyste (m.in. odzież, firany, zasłony, inne tekstylia domowe),
  • odpady zabrudzone (dywany, wykładziny, tekstylne elementy samochodów),
  • odpady medyczne.

Odpady tekstylne mają niekorzystny wpływ na środowisko, w jakim żyjemy. Warto więc pomyśleć, co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami, zanim wylądują w koszu naśmieci. Odpowiedzialność ekologiczna dotyczy diety, ale również selekcji ubrań i mądrych wyborów konsumenta. Należy zachować umiar, kupować tylko to, co jest naprawdę potrzebne. 

Polecana książka

Second-handy – najmodniejsza odzież

Pojęcie „second-hand” obecnie nie oznacza już tylko „ciuchlandu” czy „lumpeksu”. Sklepy typu Secend-handy nie miały w Polsce łatwego startu, gdyż ludzie nie chcieli nosić używanej odzieży. „Szmateksy” uważane były za sklepy dla najbiedniejszych, a nazwy sklepów nie zachęcały do zakupów. W dzisiejszych czasach sytuacja ta się zmieniła. O second-handach można przeczytać na blogach, forach, gdyż ubierają się tam słynne blogerki. W sklepie takim można znaleźć niepowtarzalny, oryginalny strój. Kupowanie używanej odzieży to troska o środowisko naturalne – mniejsze zużycie wody (produkcja jednego bawełnianego t-shirta zużywa 2700 litrów wody, a para jeansów – 14 tys. litrów wody!), gleby i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do powietrza.

Recykling odzieżowy – modne ubrania w szafie

Niepotrzebne ubrania i inne tekstylia można powtórnie wykorzystać. Organizowane są specjalne zbiórki tekstyliów przez producentów odzieży (m.in. H&M, Marks&Spencer). Z tkanin tych za pomocą obróbki otrzymuje się surowiec do wytworzenia przędzy. Przetworzone tekstylia wracają na wieszaki sklepowe jako nowe, modne ubranie. Nie stanowią więc szkodliwego odpadu zalegającego śmietniska. Dlatego też warto oddawać zużytą czy też niepotrzebną odzież firmom, które stworzą z niej nowe, higieniczne i zdezynfekowane tekstylia.

Recykling ubrań – zabawki dla dzieci

Dzieci szybko rosną, więc ubrania stają się nagle za małe. Zazwyczaj są one mało zniszczone, a zostają wyrzucone do kosza. Odzież taką można przecież oddać potrzebującym, wrzucić do odpowiedniego pojemnika lub stworzyć z niej zabawkę. Maskotka ze skarpetki, lalka z materiału, pokrowiec na telefon czy też torebka/saszetka z jeansu. To tylko kilka propozycji.  Hand-made to sposób na zarobek, ale przede wszystkim dobrą zabawę z dzieckiem.

Jak widać recykling i moda chodzą w parze… Należy wiec dokonywać rozważnych wyborów i żyć w myśl zasady zero waste.

Więcej ciekawych informacji: Jak smog wpływa na nasze życie

Źródła:

1. Łabno G., “Ekologia. Słownik encyklopedyczny”; Wydawnictwo Europa, Warszawa

2006.;

2.  Parfitt J., Analysis of Household Waste Compsition and Factors Driving Waste Increases. London: WRAP 2002.

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.