Naturally Balanced > Ekoterapia w gabinecie > Dietetycy > Rodzaje głodu – jak je rozróżniać

Rodzaje głodu – jak je rozróżniać

Opublikowano: 26/07/2021
Katarzyna Kieszkowska

Tworzę programy edukacyjne i certyfikujące. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę z zakresu medycyny żywienia, ekoterapii i naturalnego podejścia do zdrowia. Od 30 lat jestem dydaktykiem (Uniwersytet Warszawski, Lang LTC), edukuję i zarządzam procesami edukacyjnymi

Data ostatniej aktualizacji: 20.09.2021

Głód niejedno ma imię, choć najczęściej łączony jest wyłącznie z kwestiami fizjologicznymi. Niestety nie jest to takie proste – wilczy głód może być spowodowany różnymi przyczynami, nie tylko niskim poziomem glukozy we krwi, po którym organizm wysyła informację do podwzgórza. Jakie rodzaje głodu wyróżniamy? W jaki sposób je rozróżniać?

Rodzaje głodu, które znajdziesz w artykule:

  1. Głód fizjologiczny
  2. Głód emocjonalny, czyli tak zwany głód pozorny
  3. Głód na diecie, czyli głód utajony

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Głód fizjologiczny

Głód fizjologiczny jest podstawowym rodzajem głodu – można określać go zatem głodem pierwotnym. Jest on zakorzeniony w człowieku od urodzenia. Pojawia się przeważnie po kilku godzinach od ostatniego posiłku. Narasta stopniowo, informując organizm o potrzebie spożycia posiłku w najbliższym czasie, nie zaś natychmiast.

Jest niezwykle łatwy do rozpoznania, gdyż organizm świadomie wysyła jasne sygnały wskazujące na potrzebę zaspokojenia deficytu energetycznego. To przede wszystkim skurcze mięśni ścian żołądka oraz ogólne poczucie osłabienia, a także problemy z koncentracją. W niektórych przypadkach to także senność lub złość. Głód fizjologiczny można odroczyć w czasie, jednak nie jest to polecana praktyka. Jedzenie w momencie pojawienia się uczucia głodu stanowi bowiem naturalną czynność.

Głód emocjonalny, czyli tak zwany głód pozorny

Głód emocjonalny, jak mówi sama nazwa, jest ściśle powiązany z emocjami targającymi człowiekiem w danej chwili. W niektórych przypadkach jest to stres, w innych smutek czy złość. W przeciwieństwie do głodu fizjologicznego charakteryzuje się on nagłą, niespodziewaną chęcią na zjedzenie konkretnego produktu.

Pragnienie zaspokojenia głodu jest silne i wymaga natychmiastowego spełnienia. Nierzadko jednak głód emocjonalny utrzymuje się pomimo zaspokojenia głodu fizjologicznego i uczucia pełności. W niektórych przypadkach łączy się on także z silnym poczuciem winy po zakończonym napadzie głodu.

Rozpoznanie głodu emocjonalnego nie jest trudne – znacząco różni się od fizjologicznego. Radzenie sobie z nim może być jednak kłopotliwe. Wymaga umiejętności nazwania negatywnych emocji i zapewnienia sobie spełnienia prawdziwej potrzeby, nie zaś substytutu w postaci jedzenia.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online.

Głód na diecie, czyli głód utajony

O głodzie utajonym mówimy w momencie, w którym organizm nie odczuwa fizjologicznej potrzeby zaspokojenia, jednak nie otrzymuje on odpowiedniej porcji witamin i minerałów co sprawia, że zarówno ciało jak i umysł są osłabione.

Choć głód utajony nie występuje często w krajach pierwszego świata, może on pojawić się przy nieprawidłowej diecie, najczęściej przy dietach wykluczających, które prowadzi się dłużej, niż jest to zalecane. W ten sposób organizm nie otrzymuje substancji czynnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Rozpoznanie tego rodzaju głodu możliwe jest po przeprowadzeniu badań krwi, które wskazują na niedobory konkretnych substancji. Jednak już stan zdrowia i samopoczucie konkretnej osoby mogą być sygnałem, by podejrzewać występowanie głodu utajonego.

Dla Ciebie: Głodówka, czy dieta? Jak przeprowadzić oczyszczenie organizmu

Głód to skomplikowane odczucie, powodowane przez różnego rodzaju czynniki. Dlatego zadaniem każdego z nas jest nauczenie się rozpoznawania rodzajów głodu i prawidłowe odpowiadanie na potrzeby organizmu.

Źródła:

Katarzyna Kieszkowska

Tworzę programy edukacyjne i certyfikujące. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę z zakresu medycyny żywienia, ekoterapii i naturalnego podejścia do zdrowia. Od 30 lat jestem dydaktykiem (Uniwersytet Warszawski, Lang LTC), edukuję i zarządzam procesami edukacyjnymi